Pułapka na krewetki

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Pułapka na krewetki

Post autor: BARA »

Witam wszystkich,
ponieważ od lat zmagam się z plagą krewetek, postanowiłam wreszcie spróbować zrobić pułapkę na krewetki. Jak postanowiłam tak zrobiłam. Moje działania opisuję poniżej, a temat zostawiam otwarty na kolejne pomysły.

Na początku... użyłam dużego opakowania po TIK-TAKach, oczywiście uprzednio je wymyłam i wyczyściłam z oklejenia.
Przygotowałam również kawałek zwężającej się rurki, który nagrzanym nożem odcięłam od części długopisu. Całość wygląda tak:

Obrazek

W pokrywie opakowania wycięłam na gorąco dziurkę, użyte narzędzia i efekt prezentuję poniżej (rant przy dziurce wycięłam nożem).

Obrazek

Teraz zamocowałam rurkę do pokrywy opakowania:

Obrazek

Obrazek

Tak to wygląda po zamknięciu:

Obrazek

Nalałam wody (z akwarium!) i posypałam płatki oraz pomogłam im zatonąć przy pomocy wykałaczki:

Obrazek

Widok na całość:

Obrazek

Po włożeniu do akwarium okazało się, że wszystko pływa... Zdjęcie z powierzchni wody:

Obrazek

Żeby zatopić musiałam włożyć do środka dwa kamienie po czym pułapkę umieściłam z przodu akwarium i oczekiwałam co dalej:

Obrazek

Zero zainteresowania!

Po dłuższym czasie wyjęłam pułapkę i porobiłam dziurki na gorąco z górnej strony pudełka:

Obrazek

Ponownie zatopiłam pułapkę i dosyć szybko pojawiła się pierwsza krewetka zwabiona zapachem karmy:

Obrazek

i ... nic z tego.

Przez całą noc do pułapki weszła tylko JEDNA mała krewetka, pomimo sporego zainteresowania.

Stwierdziłam więc, że muszę pułapkę otworzyć bardziej (rurka za wąska?) i umieścić inaczej (mam cierniooczki...)

Obrazek

Pierwsze zainteresowanie:

Obrazek

Obrazek

I zdjęcie po godzinie.
Jak widać, coś się złapało i są kolejne chętne do wejścia:

Obrazek


Pułapkę zlikwidowałam. Po godzinie złapało się siedem krewetek, ale widziałam, że wchodzą i wychodzą z pułapki, więc jej rola nie do końca się sprawdza.

Mam pomysł już na inną pułapkę, ale o tym w następnym poście.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Pomysł całkiem niezły. Może zainspirować by się fabrycznymi pułapkami na ślimaki? W tych najczęściej spotykanych drzwiczki otwierają się do góry i do środka, co sprawia że ślimaczek wejdzie, ale nie wyjdzie, bo musiałby pociągnąć drzwiczki.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kiedyś próbowałam to o czym piszesz, ale krewetki nie widząc otworu nie popychają drzwiczek (nie napierają na nie), po prostu idą dalej. Muszą mieć wyraźny otwór wejściowy.

Kolejna pułapka będzie z przeciętej buteleczki z odwrotnie włożoną szyjką. Materiały już mam, teraz muszę znaleźć czas.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Butelka do mnie przemawia- mało która wykombinuje jak wyjść "środkiem", raczej będą chciały pchać się po bokach ścianki...tylko nie wiem co lubią moje krewetki, wolałbym jako przynętę zastosować coś większego typu marchewka niż płatki....podejrzewam, że u mnie wszystko po rybach jedzą i już. Swoją drogą marchewka najlepiej "wchodzi" ampulariom :mrgreen:
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Możesz wrzucić do pułapki to czym karmisz ryby, marchewkę, co tam chcesz... W butelce jest dużo miejsca. Proste i genialne rozwiązanie. Tylko żeby te Apularie nie zablokowały wejścia...
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tym razem prezentuję dobrze działającą pułapkę zrobioną z kubka po małych pomidorach cherry.

Wygląd pułapki – kubek po pomidorach z poprzebijanymi na gorąco dziurkami (metoda jak w pułapce po tik-takach), do tego mały, obły krzemień dociążający
Obrazek

Wieczko i spód mają specjalne wycięcia zrobione na gorąco w celu umocowania gumki recepturki
Obrazek

Całość pułapki po jej złożeniu, wieczko jest włożone oczywiście odwrotnie
Obrazek

Pułapka po zatopieniu już w akwarium
Obrazek

Bardzo szybko pojawiły się pierwsze chętne
Obrazek

Obrazek

Pułapka po trzech godzinach, zdjęcie robione z lampą, bo zgasło światło nad zbiornikiem
Obrazek

Pułapkę użyłam już kilkukrotnie. Polecam, działa całkiem nieźle.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

BARA, a jak już nałapiesz krewetek to co z nimi robisz? Na patelnię? ;)
Szkoda że mieszkam tak daleko od Ciebie, chętnie odkupilbym małą nadwyżkę.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Teraz to już się zimno robi pomału, ale wcześniej odległość raczej nie powinna być problemem- krewetki bywają "pancerne" :wink:
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Mi zima przysłali krewetki w butelce od mleka i żadnych zgonów :D
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Pisząc, że mam daleko to miałem na myśli odwiedzić Basię osobiście, a nie wysyłkę ;)
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Osobiście też wchodzi w rachubę, zapraszam na wiosnę lub latem, wtedy na Podlasiu jest najładniej.

Nadmiar krewetek przekładam do drugiego akwarium 45l (bez ryb) gdzie je gromadzę i potem oddaję za darmo (nigdy nie sprzedaję!) komu tylko się uda.

Pimowo, kilka sztuk mogę Ci wysłać (szczególnie pięknych), ale z doświadczenia wiem, że może to być zaledwie kilka na 1,5l wody (PET), a przesyłka nieco kosztuje. Kwestia więc nie jest za bardzo dla Ciebie opłacalna.
W tej sprawie proszę Cię o kontakt na pw.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Bardzo dziękuję za zaproszenie, prawdę mówiąc to nigdy nie byłem w tamtych stronach naszego kraju.
Oglądając ogłoszenia to dużo ludzi wysyła krewetki, ale zawsze się bałem o ich samopoczucie i nie kupowałem. W okolicy też nie ma żadnego hodowcy i pare krewetek kupiłem w sklepie-ceny trochę spore jak na neocaridiny bo od 7zl w górę.

A wracając do tematu... pułapka wygląda teraz profesjonalnie i najważniejsze, że się sprawdza.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Praktycznie co 2 tygodnie jestem przejazdem w Wołowie, jak się zgadamy to mogę Ci pare sztuk podwieźć.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Trex pisze:Praktycznie co 2 tygodnie jestem przejazdem w Wołowie, jak się zgadamy to mogę Ci pare sztuk podwieźć.
Reszta na PW bo @BARA będzie krzyczeć, że nie na temat piszę ;)

Cieszę się czytając propozycję Trexa. Super, że w ten sposób chcesz okazać pomoc. Krzyczeć nie będę. MOD BARA
ODPOWIEDZ