Akwarium 180L Gotowe Ledy

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
irlandczyk007
Posty: 23
Rejestracja: 23 wrz 2018 13:34

Akwarium 180L Gotowe Ledy

Post autor: irlandczyk007 »

Cześć.Obecnie moje oświetlenie to praktycznie zero
listwa jednorzadowa 9 ledów.
akwarium ma 89 cm szerokosci i około 55 głębokości.Pokrywa zamknieta(3 częsciowa)

Poprosze o podpowiedź gotowego zestawu led.Nie chcę bawić się w mechanika oraz koniecznie musi być to led.

Rośliny które chciałbym mieć to podstawowe zabienice itp.Żadnych trawników uliczek itp

Czy 2X Aquael Leddy Tube Retro Fit 16W Plant da radę?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

irlandczyk007 pisze:Czy 2X Aquael Leddy Tube Retro Fit 16W Plant da radę?
Styknie
To zdaje seię typowe bazowe wyposażenie zestawów aquael`a
irlandczyk007
Posty: 23
Rejestracja: 23 wrz 2018 13:34

Post autor: irlandczyk007 »

goldi_ pisze:
irlandczyk007 pisze:Czy 2X Aquael Leddy Tube Retro Fit 16W Plant da radę?
Styknie
To zdaje seię typowe bazowe wyposażenie zestawów aquael`a

A jest jakis odpowiednik tych belek?inna firma itp.
irlandczyk007
Posty: 23
Rejestracja: 23 wrz 2018 13:34

Post autor: irlandczyk007 »

Jest wielki problem
moja pokrywa przyjmuje swietlówke 74,2 cm.Nietety nie ma w ofercie aquaela świetlówki led (plant) która obsługuje pokrywę.Zostaje jedynie opcja sunny.

Czy przy tej swietlówce rosliny dobrze urosną?

2x16w aquael leddy sunny 16w
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Hm...a wersja plant 10W? Długość 535 - 665 mm, dałbyś dwie i po sprawie jeśli na plant Ci zależy, według producenta dwie takie da odpowiednik 48W w T5, czyli już byś osiągnął umowną granicę 0,3W/l dla roślin mało wymagających.
Uchwyty na te świetlówki dają możliwość zamontowania 4 belek, także o ile pokrywa pozwoli byłoby jeszcze miejsce na więcej światła, gdyby efekt nie był zadowalający, np. jedną sunny 16W do tego.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

irlandczyk007 pisze: Czy przy tej swietlówce rosliny dobrze urosną? 2x16w aquael leddy sunny 16w
Przy takim swietle i na tak wysoka szybe i duzy zbiornik to niestety nie wystarczy i daje niespelna 0.2W/L, a jak mam byc szczery chcesz miec 0.5W/L wiec wypada dolozyc sporo swiatla. Slabe swiatlo ma ta wade ze generuje problemy od slabej fotosyntezy po brunatnice i klopoty z utrzymaniem zbiornika w balansie i zgodzie z natura. Rezygnacja z pokrywy na rzecz belek LED lub swietlowek to dobry pomysl, pokrywy wygladaja fajnie ale nie sa projektowanie z mysla o prawdziwej akwarystyce i hodowli roslin hehe.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

mark_farina nie rozumiem tego światła w ogóle, dlaczego liczysz ledy jak świetlówki? 32W LED≠32W T5 czy T8...
Aquael ze swoją papką reklamową podaje swoje świetlówki wraz z odpowiednikami w T5 i T8, na podstawie czegoś jednak musieli tak stwierdzić, wątpię, aby to była 100% prawda, ale też nie wierzę, że te LED-y nie są mocniejsze jak świetlówki...
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Mozna sie nie zgodzic z tym mysleniem ale ja biore wszystko do jednego mianownika, czy swietlowki czy LEDy i czy sie pomyle o 0.05W na litr to dla roslin nie zrobi duzej roznicy ze maja 0.5W/L a mialo byc 0.51W/L, bo tak sobie policzylismy z konwersji Lumen na W i odwrotnie. Owszem przeliczamy lumeny i bawimy sie w widma i barwy ale suma sumarum oko ludzkie tego nie ogarnie, rosliny byc moze tak chociaz nie jestem pewien.

Osobiscie uwazam ze to barwa/kolor widma ma najwiekszy wplyw na fotosynteze, a nie moc swiatla jest tu wyznacznikiem. Jesli przyjmiemy 50W swiatla czy tam LED czy tam swietlowka ale o barwie powiedzmy niebieskiej i porownamy to z tym samym czyli 50W ale o barwie fioletowej lub czerwonej to zobaczymy ze rosliny beda inaczej sie wybarwiac, rosnac, przy zalozeniu ze sklad wody jest ten sam w obu przypadkach. Niby ta sama moc ale jakby inne efekty. Po co

Producenci sie przescigaja w roznego rodzaju wynalazkach, oraz rodzajach oswietlenia jeden pisze tak, a drugi tak ja mam na to wszystko inny punkt widzenia i owszem interesuje mnie moc ale rowniez widmo i barwa, bo inaczej swiatlo dociera na dno dla trawnika, inaczej mozna stymulowac rosliny szybko rosnace i spowalniac je patrzac przykladowo na wykres efektywnosci fotosyntezy w roznych zakresach widma swiatla wiec pole do popisu jest ogromne. Trzeba dobrze to zaplanowac i nie martwic sie o fakt ze swietlowka ma 5W mniej niz LED, przy jednym i drugim urosnie natomiast nie samym bialym swiatlem roslina zyje.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Według mnie ma to znaczenie, znaczy ilość [W]- to jeden z głównych prowodyrów dlaczego rezygnuje się ze świetlówek na rzecz LED- więcej światła przy mniejszej mocy i idąca za tym oszczędność przy tych samych wynikach [dłuższe życie LED to dodatkowy atut].

Nie zgodzę się, że to wszystko jedno czy świecisz 50W świetlówką w akwarium, czy 50W LED-ami, to jest spora różnica, myślę nie mniej ważna od barwy...
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Gdzieś, kiedyś wyczytałem, że moc świetlówki 0.5W = 0.3W Power LED
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Nie sprowadzajmy rozmowy do kwestii oszczednosci i faktu ze LED ''przebija'' swietlowki pod wieloma kwestiami, bo to kazdy wie i ja sie z tym zgadzam.

Mowa jest o swietle jako swietle, jakie ma byc jakie lepsze i ze ma to byc LED wiec mowie, ze kierujac sie wyborem trzeba zwrocic uwage na widmo lub barwe, same biale LEDy nie beda najlepszym wyborem jesli zbiornik jest ukierunkowany na hodowle roslin. Ten zestaw Aquael'a jest w kilku wersjach i barwach ale nie oferuje np. barwy bialej z domieszka czerwonego, niebieskiego jedynie jedno ''temperaturowe'' swiatlo, 6500, 8000 czy 10000K czy jakos tak i uwazam to za minus ale mowie to z mojego punktu widzenia i nie koniecznie trzeba sie z tym zgadzac :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ja na prawdę nie wiem o co chodzi, wcześniejszy mój post ma ustosunkować to, że jeśli 1W w ledach daje więcej światła niż 1W w świetlówce to automatycznie nie liczę tych [W] tak samo, czyli ta sama moc tu daje więcej światła a tam mniej- jak można stosować ten sam sztywny przelicznik 0,3W/l czy 0,5W/l dla ledów jak i dla świetlówek? Stąd bierze się w moim rozumowaniu mniejsze zapotrzebowanie na moc świetlną, jeśli stosuję ledy... nie wiem jak jaśniej to napisać, aby być zrozumianym :|

o kolorkach w ogóle nie podyskutuję,nie wiem co masz na myśli- przecież mam belkę aquaela "retro fit plant" i ma ledy świecące i na biało, i na czerwono, i na niebiesko...nie rozumiem w czym rzecz- sunny ma światło barwy tylko białej/żółtej jak kto to odbierze, ale plant nie jest tylko białe...za mało się na tym znam i zostanę zjedzony :roll:
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

MarJan pisze:nie wiem jak jaśniej to napisać, aby być zrozumiany
MarJan ja to wszystko fersztejen, niemniej jednak nie przywiazuje duzej wagi do tego czy licze swietlowke czy LED bo kilka W wiecej mnie nie zbawi, a wyjdzie z korzyscia dla roslin w przypadku LED. Jedyny nacisk klade na to zeby oprocz pieknego bialego swiatla bylo tez widmo czerwone/niebieskie lub filetowe dla uzupelnienia calosci :)
ODPOWIEDZ