brązowienie i nitki w nowym akwa 112l

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
inax
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2018 22:12

brązowienie i nitki w nowym akwa 112l

Post autor: inax »

witam,
ruszam z nowym akwarium 112l (80x35x40).
Filtr Unimax 250, temp 24 stopnie, chodzi 4 dni i wczoraj zauważyłem na roślinach troche zielonych nitek oraz że brązowieją na krańcach liście.
Rośliny to kabomba, limnophila aromatica i hygrophila polysperma. Na dnie troszke substatu Floran (mniej jak 1cm) i duża warstwa żwiru (3-5mm) ok 5-7cm.
Mam dwie żarówki 2x18W, świece obecnie po 5h bo w kilku sklepach powiedziano że na początek świecić mniej. Mam świecić więcej czy mniej? Wpuszczać już rybki? (mam w mniejszym zbiorniku danio, tetre, neonka i glonojada). Dodawałem bakterie na start do wody oraz na gąbke w filtrze i aquasafe do wody.
Testy robiłem tylko JBL 6in1, wszystko wygląda w normie. pH ok 7, GH idzie pod górną granice ok 12.
Czy mam już panikować czy nie?
inax
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2018 22:12

Post autor: inax »

dodaje zdjęcia:
1- wygląd akwarium
2- jakiś dziwny szary meszek na kabombie
3- brązowe liście na roślinie

jest także kilka cieniutkich jak włos zielonych nitek

https://zapodaj.net/e00110044239f.jpg.html

https://zapodaj.net/1e67efef75bd3.jpg.html

https://zapodaj.net/b2732652f46a1.jpg.html

akwarium ma 6 dni. dzisiaj dodałem ponownie nakrętke bakterie i pierwszy raz 10ml potasu z firmy easy-life.

zrobiłem także dokładny test NO3 (zoolek) - wyszło 2mg/l
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Korzenie boczne ewidentnie swiadcza ze roslina jeszcze nie jest na 100% zadomowiona i ukorzniona, szuka też makro elmentów, a szczególnie azotu. Ta Polysperma cierpi na niedobory makro, zaopatrz sie w jakiś nawóz NPK, ale na razie nie ma sensu lać potasu, po co zapytam skromnie?

Za tydzień powinno się coś wyklarować, a roślina sie przyjąć, można delikatnie nawozić, ale nie takimi dawkami jak piszesz bo wytrącasz sobie proporcje Ca:Mg tym laniem bezsensownym potasu. Pamietaj że nawozimy małymi dawkami i dajemy 3-5dni roślinie na odzew, lejemy małe dawki, a nie lejemy żeby osiągnąć docelowe wartości.
inax
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2018 22:12

Post autor: inax »

niestety rośliny padły mi mocno i mam wysyp glonów nitkowatych. z testów mam tylko kropelkowe:

NO3 - ok 10-20
pH - 8
woda twarda wg strony wodociągów ok 14

jakie dać łatwe niewymagające rośliny żeby szybko rosły?

Pytanie o oświetlenie. Mam pokrywe Aquael 2x16W (wg strony producenta ma to 2x1650 lumenów, czy to nie błąd?, więc wg lumenów na waty to ok 2x110W tradycyjnej żarówki, dobrze licze?)
świeciłem na początku tydzień po 5h, później co kilka dni dodawałem 1h, obecnie świece 8,5h.
czy teraz na czas pokonania glonów wyłączyć świecenie? dodawać np carbo w płynie? no i czy włożyć nową rośline? akwa ma 4 tygodnie i połowe wielkości tych roślin wczoraj wyciąłem bo były zbrązowiałe i zgnite.

ryby wyglądają ok
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie ryby przy tym pH?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Glony tak naprawde przekornie mowiac nie potrzebuja swiatla do pelni szczescia, to nie sinice zeby zaciemniac. Gnicie zalezy od wielu rzeczy, nie znamy parametrow wody, to i ciezko cos powiedziec lub doradzic.

Odnosnie roslin, to przy takich parametrach wody odnosnie twardosci, srobowalbym z nurzancem i moczarka. Zobacz czy beda rosly, na chlopski rozum to powinny.
inax
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2018 22:12

Post autor: inax »

rybki danio, neonki i glonojad. wywaliłem dzisiaj tą kabombe całą i podmieniłem troche wody. Musiałem otworzyć filtr (unimax 250) bo spodziewałem się syfu z tej rozpadającej się kabomby i tak też było. Dodałem także do filtra bakterii bo przy odmulaniu zauważyłem że mam niemożliwie dużo syfu w dnie po tak krótkim czasie. za 2-3 dni znowu odmule i podmienie.

kupie też nową rośline bo teraz łysawo w tym akwa.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Neony potrzebują wody miękkiej i kwaśnej. Danio odczynu przynajmniej obojętnego. Zacznij uzdatniać wodę do podmian i skoryguj jej parametry dla potrzeb gatunków ryb, jakie trzymasz.

Glony lubią wodę zasadową, im obniżenie odczynu powinno zaszkodzić, co jest pożądane.

Sprawdź dokładne parametry wody w akwarium, łącznie z twardościami.

Nie dodawaj "bakterii" do filtra bo destabilizujesz akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
inax
Posty: 8
Rejestracja: 16 paź 2018 22:12

Post autor: inax »

kupiłem dzisiaj żabienice i rogatke. jak narazie wyglądają super pięknie i zielono, ciekawe jak będzie za kilka dni.

mam test na pH Zoolek. są tam dwa testy (skala 4-9 co 0,5) i dokładna od 6 do 8.
jak robie mniej dokładną to wychodzi mi 7,5 a z dokładnej wychodzi 8 (max skali) więc faktycznie jest 8. Wg strony wodociągów powinno być w kranie 7,8.

wg tej samej strony GH jest 14. Czy użyć wody zdemineralizowanej do kolejnej podmiany?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie rozumiem pytania. Nic Ci nie da użycie jednorazowo wody demineralizowanej do podmiany. Zacznij przygotowywać wodę do podmian o odpowiednich parametrach, zarówno pod względem twardości jak i odczynu.
A do dolewania wody odparowanej używaj tylko i wyłącznie wody demineralizowanej/destylowanej.

O przygotowywaniu wody o odpowiednich parametrach poczytaj w dziale Woda, w tym tematy przyklejone.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ