Dobór filtra

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

xenomorfer
Posty: 20
Rejestracja: 16 paź 2018 20:27

Dobór filtra

Post autor: xenomorfer »

Witam, chciałbym zapytać o dobór filtra, kiedyś miałem przygodę z akwarystyką lecz w młodości. Chciałbym powrócić i na początek założyć dziecku w pokoju zbiorniczek 50x30x30. prostokątne. +pokrywę led 17W.6500 Kelwinów i 2800-3200 K zimna+ciepła rgb.(wydaję mi się że ok)

lecz pytanie brzmi o filtr, a mianowicie, myślałem nad:
-aquael turbo 500- lecz chyba troszkę za duży jak na takie akwarium
-aquashut turbo 550 ? hmm nie jestem gdzieś przekonany.
-a może jakiś inny...?

Na pewno musi być cichy, oraz warunek, niestety wewnętrzny.

Z góry dzięki za dobrą radę.

Pozdrawiam
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Czemu musi być wewnętrzny?
U mnie w nieco mniejszym akwarium pracuje Diversa Claro 600. Diversa dedykuje go dla litraży nie większych niż 75l (czytaj 60) czyli do twojego byłby w sam raz. Filtr bardzo wygodny w użytkowaniu i szczerze Ci go NIE POLECAM.
Aquael turbo... Lepszy za duży niż za mały. Mógł by być. Turbo 500 ile ma litrów na godzinę? 500? Akwarium powinno przepłynąć przez filtr kilkakrotnie na godzinę i dla tego litrażu potrzeba jakieś 500-700l/h. Zasada akwarystyki: Im większa nadfiltracja tym lepiej, ale przesadzać też nie wolno. Coś cichego... Na pewno nie Claro, używam go jako budzika... Pat mini trochę za mały... Może Aquael fan1?
Pozdrawiam.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

bbxdd, a może kolega idzie w stronę LOW-TECH to Twoim zdaniem nadfiltracja to dobry pomysł? :)
Na początek pytanie, co tam ma pływać w tym akwarium? A może nic nie będzie pływać, a pełzać?
xenomorfer
Posty: 20
Rejestracja: 16 paź 2018 20:27

Post autor: xenomorfer »

Musi być ze względu na to że muszę mieć pokrywę,(zawsze coś tam może wpaść:/)
A kubełka niestety nie mam gdzie ustawić.
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

A ja polecam filtr z serii Eheim Pick-Up. Mam model 2010 w akwarium o pojemności niespełna 80 l w pokoju, w którym śpię - jakiś metr od "nóg" łóżka i zupełnie nie słychać jego pracy. Może do Twojego 45 l nada się model mniejszy, czyli 2008? Ma regulowany przepływ od 150 do 300 l/h i producent zaleca go do akwariów od 30 do 60l. Ustawiony na największy przepływ powinien według mnie sobie poradzić - ale najlepiej jeśli potwierdziłby to ktoś z większym doświadczeniem ;)
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

To nie jest 45 tylko 54l :D . Jak kolega idzie w low-tech to by napisał.
Nie każdy zewnętrzny to kubełek, a zewnętrzne są dużo cichsze. Ja mam zamiar zamontować sobie HBL 802. Jest to krzyżówka kubełka i kaskady przeznaczona do małych zbiorników. I mam pokrywę. Trzeba będzie wziąć gwóźdź, trochę potorturować palnikiem i ciach ciach :D . A może jakaś kaskada? Będzie nieco mniej cięcia, będzie cicho i więcej miejsca w środku. Jak nie chcesz ciąć, to zostaje tylko wewnętrzny. Zaproponowałem już fan 1.
Pozdrawiam.
xenomorfer
Posty: 20
Rejestracja: 16 paź 2018 20:27

Post autor: xenomorfer »

Witam, co do obsady to sam jeszcze nie wiem, chcę na spokojnie coś pomyśleć.

Myślałem na ta chwilę aby umiejscowić tam jednego zbrojnika na pewno, bo mój chłopak jak go widzi to po prostu jest unieruchomiony :D

Poczytam jeszcze o tych Eheim Pick-Up i HBL.
Fan 1 też mógłby być.
Potrzebuję filtr do czyściutkiej wody, może się sprawdzi. No nic... poczytam, coś napiszę jeszcze. :D
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Zbrojnika do takiej klitki nie wciśniesz. Większy zbiornik lub inna rybka potrzebna niestety. Może jakieś kiryski/otoski?
Pozdrawiam.
xenomorfer
Posty: 20
Rejestracja: 16 paź 2018 20:27

Post autor: xenomorfer »

Trochę poczytałem,i chyba im więcej czytam tym bardziej nie wiem :shock:

HBL-802 - sprawdzał by się właściwie tylko nie wiem czy jest dość cichy,z
obudową to bym sobie bez problemu poradził, tylko znalazłem ich
kilka na aliexpress

AQUAEL FAN 1 - cichy, tylko nie wiem czy nie zatęsknił bym za mediami
filtracyjnymi.

Eheim Pick-Up - nie wiem, sam chyba nie wiem czemu 8)

i może faktycznie otosek słusznie sprawdzi się jako zamiennik za zbrojnika :)

Myślałem jeszcze nad kilkoma krewetkami.
xenomorfer
Posty: 20
Rejestracja: 16 paź 2018 20:27

Post autor: xenomorfer »

A więc po przemyśleniach i totalnej burzy mózgu raczej padnie na Eheim-a Pick up modeł 2008,choć HBL-802 miesza mi w głowie cały czas i kusi :) naprawdę duużo bardzo pozytywnych opinii oraz spełnia się w wymogach jeśli chodzi o głośność.

Akwa low tech wyglądało by cudnie lecz nasuwa się teraz pytanie czy oświetlenie którym dysponuję będzie wystarczające pokrywa led (3 rzędy) 17W. 6500 K i 2800-3200 K zimna+ciepła rgb.

Podłoże planuje umiejscowić Advenced Soil Plant w ilości 9L.

Jak wystartuję z tym wszystkim to wrzucę jakieś foto.
xenomorfer
Posty: 20
Rejestracja: 16 paź 2018 20:27

Post autor: xenomorfer »

Jest możliwość dorzucenia na przykład do Eheim-a Pick Up-a 60 jakiejś bioceramiki lub węgla aktywnego?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jest. Gąbka w poprzek na pół i masz miejsce na ceramikę.
xenomorfer
Posty: 20
Rejestracja: 16 paź 2018 20:27

Post autor: xenomorfer »

Ok padło na Fluval U1 lub lub Eheim pick up 60 2008. Czekam na akwa bo ma być sygnał w tym tygodniu ze sklepu (przynajmniej tak wynika z zamówienia ).

Kamienie Dragon, korzenie red moor, podłoże ishiban dark soil w ilości 9L też jest. Jak pisałem jak wystartuję to wrzucę jakieś foto.

Dziękuję za pomoc oraz określenie kierunku w za którym podążać. Pozdrawiam
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

eheim 2008

Post autor: rm4e »

ten filtr jest wielkiiiiiiii mam taki pol roku, i już go nie chce
xenomorfer
Posty: 20
Rejestracja: 16 paź 2018 20:27

Post autor: xenomorfer »

Nie powiem teraz namieszał mi jeszcze Multikani 800 lub Ikola 150. Wiem że to zewnętrzne wbrew moim pierwszorzędnym przekonaniom ale myślę że jakbym tak nawiercił kółeczko otwornicą do drewna w tylnej części szafki to przecież by się chyba nic nie stało, o ile żona się nie dowie 8) . Jestem jeszcze na etapie zbierania informacji, mam jeszcze jakieś 2 tygodnie do startu.
ODPOWIEDZ