Nowe Akwarium 78l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Mortuary
Posty: 13
Rejestracja: 08 paź 2018 9:16
Lokalizacja: Wieliczka

Nowe Akwarium 78l

Post autor: Mortuary »

Witam wszystkich!

Chciałam zasięgnąć porady przy doborze obsady do nowego akwarium i nie tylko, plan przedstawia się następująco:

Wymiary 75x30x35 szkło 5mm

Filtr 400l/h lub 600l/h wewnętrzny zabudowany, przerobiony: wkład węglowy zastąpię sypką ceramiką, zeolitem i węglem, gąbkę fabryczną zastąpię filtrem kokosowym oraz włókniną akwarystyczną(przycięte i ułożone poziomymi warstwami)
Grzałka 75 lub 100w z termostatem
Oświetlenie zmienne dzień/noc( led z możliwością regulacji natężenia, ciepłe jasne na dzień oraz niebieskie znacznie słabsze na noc)
Pokrywa czarna plexi/aluminium.

Podłoże kulki torfowe, żwirek bazaltowy 6-11mm, na wierzch żwirek bazaltowy 2-4mm, biały piasek kwarcowy <1mm

Kamień "Grey Mountain" + czarny otoczak, korzeń mangrowca chyba, że znajdę coś ładnego sama.

Rośliny:
Reinecki mini, eleocharis mini, ludwiga mini, echinodorus latifolius, blyxa japonica, wgłębka, echinodorus vesuvius, pogostemon helferi, pistia stratiotes, anubias nana, elocharis vivipara.

Nawożenie Fe w płynie i CO2 w płynie na start, po wpuszczeniu rybek okazjonalne nawożenie j.w.

Obsada:
Zatoczek różowy 3szt. lub ampularia biała
Kirysek panda 5szt, kirysek albinos 5szt, parka zbrojników złotych w wersji albino, neonki simulans 10 szt, neonki czarne 10 szt, zastanawiam się nad szczupieńczykiem karłowatym 10sz, ale twardość wody jestem w stanie osiągnąć na poziomie 14stopni :( miększa nie będzie i nie wiem czy takie warunki nie będą zbyt drastyczne dla tej rybki, 10szt krewetek amano.
Wybrałam ryby pod względem zachowania - spokojne i towarzyskie, pod względem temperatury aby wszystkie dobrze czuły się w temp 24-26 stopni oraz przystosowania do stopnia twardości wody.

* Czy to nie za dużo rybek?
* Czy dobrze dobrałam gatunki?
* Czy będę mogła spokojnie do tego zbiornika wpuścić mojego Bojka(chłopak po przejściach, nieco mniej sprawny i bardziej płochliwy niż agresywny ale co będzie za 2-3 miesiące? kto to może wiedzieć, na bank nie będzie w pełni tak zwrotny jak kiedyś) czy lepiej mu będzie samemu we własnym akwarium?

*Jeśli chodzi o zbrojniki i kiryski to zaplanowałam podzielić akwarium na strefy tak aby obsada roślinna była w okolicach kamieni, tworząc zwarte kępki i labirynty po bokach i zostawiając środek i przód akwarium dla rybek przydennych. Czy to dobry pomysł? Chciałabym osiągnąć coś w rodzaju tego:
https://www.fishkeeping.co.uk/uploads/photos0/4698.jpg

*Kolejne pytanie czysto estetyczne - czy czerwone rośliny będą dobrze współgrać z obsadą rybek czy może je wywalić (roślinki nie rybki :))?

Czy macie może jeszcze jakieś rady - zastrzeżenia?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj.
Jak ryby denne [kiryski, zbrojniki] to lepiej zrezygnować z bazaltu- jest ostry- w jego miejsce znajdziesz piasek kwarcowy, jak ma być czarny to również bez problemu dostaniesz- mam, więc polecam.
Według mnie planujesz za dużo ryb, będzie gęsto. Ponadto simulansy lepiej, aby miały niższą twardość niż piszesz, że będzie.
Bojownik to woda o temperaturze 26°C wzwyż, więc raczej bym go nie planował.
Na oświetleniu nocnym nie znam się, ale odnoszę wrażenie, że o ile dla człowieka może to fajnie wyglądać to dla akwarium wcale dobrym rozwiązaniem może to nie być [trzeba zgłębić temat], rośliny i zwierzęta również potrzebują odpoczynku,a ryby wybrane przez Ciebie zamknąć oczu nie potrafią...

Do filtra nie dawałbym węgla i zeolitu, zastąpiłbym to ceramiką, na kokosie się nie znam, ale na gąbki nie narzekam :P

Czerwone rośliny na pewno nie przeszkadzają i nie przyćmią piękna rybek, a dodadzą uroku zbiornikowi, ale wiedz, że rośliny kolorowe wymagają więcej dbania- nawozy,więcej światła, często połączone z CO2...
Mortuary
Posty: 13
Rejestracja: 08 paź 2018 9:16
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Mortuary »

Jeśli chodzi o oświetlenie nocne, to ma ono imitować światło księżyca - barwa zimna, chętnie się wypowiem w tej kwestii gdyż często jak sam nadmieniłeś ludzie traktują oświetlenie jako dekorację. Mam zamiar skorzystać z 4 pojedyńczych diod - dających rozproszone i minimalne światło mające na celu imitowanie naturalnych warunków zarówno dla roślin - pobudzają intensywne pobieranie tlenu i wytwarzanie naturalnego CO2, a w przypadku ryb naturalny instynkt poszukiwania na noc schronienia wśród roślin i w zakamarkach. Pozwala to na stworzenie samowystarczalnego ekosystemu, docelowo chciałabym zrezygnować ze sztucznych preparatów, nawozów itp. Pozostając jedynie przy wyciągu z torfu i muszę jeszcze przemyśleć sprawę czerwonych roślin. Co do twardości to sprawdziłam w notatniku i mam 12 - pamięć mnie zawiodła.
Czy jeśli zrezygnuję ze szczupieńczyków to wystarczy miejsca dla 20 neonów?
Hmmm użyję w takim razie dodatkowo filtr do wody daffy (bez dodatku magnezu), będzie więcej roboty przy podmianach, 2 litry wody na 10 min... ale dla dobra rybek warto :)
Dziękuję za radę w sprawie Bojka, zależy mi najbardziej na jego komforcie i zdrowiu. Ok zostanie więc sama ceramika. Co do kokosu słyszałam, że jest wspaniałym podłożem dla dobroczynnych bakterii oraz ma dobry wpływ na jakość wody, ponoć glony nie przepadają za kokosem, mogę potwierdzić z hodowli storczyków - podlewam je wodą z akwarium. Pożyjemy zobaczymy :)
Nie wiedziałam, że jest czarny piasek kwarcowy, uratowałeś moją koncepcję :) Dzięki. Już nie mogę się doczekać otwarcia nowego większego zbiornika. Nie myślałam, że akwarystyka tak mnie wciągnie.
ODPOWIEDZ