Porysowane akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Piotrek50501 pisze:Czemu wszyscy polecają świetlówki?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, może dlatego, że kiedyś były tylko świetlówki i żarówki oraz dlatego, że żarówki świeciły ciepłym światłem a świetlówki mogą być o barwie białej zimnej :)
Piotrek50501 pisze:Wydaje mi się, że świetlówki sa uszkodzone. Statecznik też.
Czasem zapląta się jakaś pokrywa do naprawy i raczej rzadko zdarzyło mi się, aby jednocześnie były to świetlówki i statecznik (przy czym trafiały się prawie zawsze stateczniki magnetyczne i pamiętam tylko raz statecznik był do wymiany, ale był już bardzo skorodowany).
Co ja bym zrobił? Upewniłbym się, czy statecznik w pokrywie jest magnetyczny, czy elektroniczny. W marketach kupiłbym najtańsze świetlówki w celach sprawdzenia (najprawdopodobniej muszą być dwie, bo pokrywy tak są robione - w miarę najtańszym kosztem, jeden statecznik na dwie świetlówki). Jeśli są to T5 i nie ma zapłonnika/startera, to masz statecznik elektroniczny (chyba, że jest tam inny wynalazek).

I drugie rozwiązanie - oświetlenie zwykłymi żarówkami energooszczędnymi, ale nie LED (to też świetlówki, tylko statecznik jest zintegrowany z oprawą). Mogą być płaskie naświetlacze LED, ale tutaj bym uważał z barwą (diody są dobre, tylko trzeba wiedzieć, jakie widmo emitują naświetlacze).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Piotrek50501
Posty: 18
Rejestracja: 26 paź 2018 13:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Piotrek50501 »

Tak jest to statecznik elektroniczny, nie ma startera. Ciekawi mnie kwestia tego napiecia. Mozliwe jest, by bylo napiecie w granicach ok 4V? Bo takie było jak sprawdzałem miernikiem. Czy może po prostu jak się podepnie świetlówki to będzie większe? Czy może prawidłowo ma takie być?
ODPOWIEDZ