Zestaw dla początkujących AquaEl czy Eheim?

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Piotrek85
Posty: 1
Rejestracja: 03 lis 2018 20:28

Zestaw dla początkujących AquaEl czy Eheim?

Post autor: Piotrek85 »

Witam,

mam ogromną prośbę o pomoc w wyborze zestawu. Zaczynam przygodę po latach z akwarium i mam 2 opcje proponowane w sklepach (podejrzewam, że najważniejszy jest tu filtr i dlatego wielka prośba w wyborze pod tym kątem):

ZESTAW AQUAEL 54l
filtr wewnętrzny Aquael Turbo Filter 500 (teoretycznie połączenie filtracji mechanicznej i biologicznej ale nie wiem czy przy 54l filtracja biologiczna ma jakiekolwiek znaczenie...)

ZESTAW EHEIM 54l
filtr wewnętrzny Eheim pickup 60 (tylko mechaniczna filtracja)

Myślę, że o filtrze zewnętrznym nie mam co myśleć do takiego akwarium?

Prośba o wsparcie wyborze :):)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Filtracja biologiczna niezmiennie jest bardzo ważna dla życia zwierząt w akwarium niezależnie od wielkości zbiornika. Mały zbiornik ma mało wody, zanieczyszcza się szybciej [zależy od obsady ofc.,ale łatwiej "przerybić" :P], błędy popełniane mają natychmiastowy skutek, im więcej wody tym zbiornik bardziej wydolny, dlatego mawia się, że większe akwarium łatwiej jest prowadzić niż małe- wybacza więcej błędów.

Filtr Aquaela Turbo 500 jest wydajniejszy i ma więcej miejsca na media filtracyjne, na pewno bym go wolał niż ten pickup 60.

O filtrze zewnętrznym zawsze można pomyśleć, są kubełki dedykowane do małych akwariów, są i kaskady- zawsze więcej miejsca wewnątrz akwa.
Bardzo ciekawym i tanim rozwiązaniem może być zastosowanie HW 602 b [lub 603 b, ma więcej pojemności], powinien mieć wystarczającą moc, obczaj na YT :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Piotrek85 pisze:Aquael Turbo Filter 50
Filtr nie jest zły, posiada dopinane pojemniki na media, w które można włożyć trochę ceramiki, a na wlocie ma gąbkę o odpowiedniej gęstości (nie zapycha się szybko). Ten filtr można zapiąć z deszczownicą i jako taki nie jest zły.
Jak już MarJan napisał o filtrze zewnętrznym, to ja jeszcze dorzucę HBL-802, tyle tylko, że na znanym portalu aukcyjnym był jakiś czas temu (cenowo podobnie jak Aquael, ten oferowany w Polsce model nie zawierał skimmera)). Obecnie jest dostępny poza granicami Polski :( Zaznaczam, że to nie jest kaskada tylko kubełek wieszany na szybie akwarium. Ten HBL-802 to taki kubełek, ma kosze na media oraz regulowany wypływ i wpływ wody, ma deszczownicę oraz zwykłą końcówkę wylotową. Rurki wlotowe i wylotowe są regulowane co do długości i rozstawu.
Filtr bardzo funkcjonalny i do akwariów takiej wielkości w sam raz.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ