[240L] - AleksanderK

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Ampularie są zabronione w UE :wink:
Te co można w sklepach kupić to wciąż od hobbystów, którzy je mają...nie wolno tych ślimaków sprowadzać i posiadanie jest nielegalne. Zbyt dobrze się przystosowują i są zagrożeniem dla rodzimych gatunków. Na pierwszej, tfu-szóstej stronie można już znaleźć:
https://www.gov.pl/documents/912055/913 ... 01bf3d174d

A u mnie hulają hultaje...dopiero w połowie listopada się ich pozbędę [3 zostawię oczywiście :D ]
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

To skąd ja kolejnego Krzysia wezmę? :shock:

Trzeba zajrzeć na czarny rynek :D
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie lubię latać na pocztę, ale mam jeszcze nadmiar ampularii, których chętnie się pozbędę, więc daj cynka gdzie wysłać to parę do Ciebie pojedzie :-)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Tylko Ciii bo ja na sztywną celę nie idę tylko walę od razu na frajernie jakby co :D

Pobawiłem się troszkę telefonem i udało mi się cyknąć chyba nieco lepsze fotki.

Aktualnie ograniczam się do odmulania i przetarcia szyb co tydzień, dodatkowo leczę roślinki które dopadł glon przed restartem.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

To to fioletowe, to co Ci tam rośnie?
Obrazek
[126L] Dżungla
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

To z tyłu to jest Ludwigia Repens na 99%, niestety nie było etykiety w sklepie, porównałem dużo czerwono listnych roślin i najbardziej pasuje własnie Ludwigia.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

W pierwszym momencie pomyślałem że masz tam posadzone Nesaea, jakoś te długie liście nie pasują do Ludwigi :roll:
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Hmm, faktycznie to może być Nesaea, bardziej przypomina to co mam niż Ludwigia tej roślinki nie widziałem w internecie.
Dzięki Mark :D
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Zapytanie:


Używam fosfor oraz azot EL.

Podłoże aktywne Aqua Art II na przodzie piach.
Oświetlenie belka Led - 40lm/L

I moje nawożenie wygląda aktualnie tak:

4x 1 klik potas AA dziennie
0,14ppm fosforu podczas podmiany
2ppm azotu podczas podmiany (Azot utrzymuje na poziomie 10 ppm)

Fosfor w słupie wody 0 ale w podłożu 0,25ppm

Ostatnio zauważyłem malutkie skupisko sinic więc wychodzi na to że albo mam za mało fosforu albo za dużo azotu, jakieś sugestie?

Na aktywnym rosną roślinki szybko rosnące - rotala, duży heniek, ercetus itp

Reszta to anubiasy oraz mikrozoria.

Czy zwiększyć ilość dozowania fosforu? Jeśli tak to o ile?

Roślinki rosną szybko, zwłaszcza trzeci plan, glonów po za pyłem na szybie i sinicą (na piachu, nie na aktywnym) również brak.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zasugerowałbym zabawe z dawkowaniem fosforu do momentu aż szyba przestanie pylić, jak wstrzelisz się w okienko to drapiesz lekki nalot raz na miesiac i tyle odnośnie fosforu.

Natomiast azot to inna sprawa, nawet jeśli test pokazuje 10ppm to nie znaczy że rośliny go pobierają lub jest dla nich dostępny, widać to będzie po kondycji liści, a pojawienie się sinic sugeruje jego niedobór i to znaczny, że jest jego brak.

W zbiorniku masz przewage epifitów, które będa doić słup wody z makro/mikro, a dodatkowo aktywne podłoże będzie magazynować fosfor i potas co już sam odkryłeś i zauważyłeś że tam nie ma problemów.

Zwiększyłbym nawożenie makro i nie przesadzał z tym potasem, ja u siebie dodaje go bardzo mało, a jak podaje to razem z magnezem i nie inaczej.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Hmm, kumam.

Jesli chodzi aktualnie o rośliny to jest 50/50 z epifitami, doszło na prawdę dużo roślin które łupią jedzonko z podłoża.

Ok, tylko czy mógłbyś zasugerować o ile lub jakie tygodniowe dawki powinien dozować, oczywiście orientacyjnie ile tego mniej więcej tygodniowo może być, chcę sobie w głowie zrobić widełki.

Myślałem żeby dziennie dozować 0,1ppm fosforu (aktualnie 0,14ppm tygodniowo)
1,5 ppm azotu (aktualnie dozowałem około 4ppm tygodniowo)
Potas zgodnie z zaleceniem producenta no i mineralizator x2 zalecenia producenta ponieważ lanie zgodnie z tym co na etykiecie powoduje GH 4 i KH 2, dążę do 8GH i 4 KH.

Mikro nie leje w ogóle.
CO2 non stop, 2 bąble na sekundę.

Podsumowując:

0,7 ppm tygodniowo fosforu
10 ppm tygodniowo azotu

Problem może być z potasem, na co powinienem zwrócić uwagę gdyby potas zaczął problemy w akwarium?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Zbiornik objętościowo masz jak ja więc można troche rzeczy przenieść na wspólny mianowik. Rożnicą zasadniczą jest podłoże u ciebie aktywny substrat o którym nie mam zielonego pojęcia, kontra ziemia z ogrodu w moim przypadku. U mnie leci bimbrownia 24/h + od 5rano do 20wieczorem butla z tajmerem wiec sporo gazuje i tym samym jestem w stanie pobudzić sztucznie pobór makro/mikro w zależności od potrzeb przy mocnym świetle.

Ja makro podaje codziennie, aktualnie wracam do zieleniaka i dawkuje około 5ppm dziennie, przy czym w czwartek 3ppm, a piątek 1ppm w sobote nic bo robie podmiany wody 20L + uzupełniam nadmiary i kręce cykl od nowa. Mikro podaje bardzo dużo bo codziennie na noc około 5ppm + żelazo 2x w tygodniu. Z glona mam tylko krasnorosty, ale to chyba jest gratis w gażdym zbiorniku hehe. Zielsko rośnie, ale mam nad nim kontrole w postaci światła, CO2, ale nie odmawiam im nawożenia.

W twoim przypadku jeśli mozno gazujesz, a masz możliwość obserwacji zawartości CO2 w wodzie to musisz nadążyć za tempem wzrostu roślin i ich potrzeb konsumpcyjnych. Jednym słowem albo zwalniasz z CO2/światłem albo nadganiasz z nawożeniem. Lekkie braki szybko się koryguje, jednym z 3 parametrów wymienionym wcześniej.

Anubiasy i mikrosoria będą zjadac dużo makro, mniej mikro+żelazo, natomiast reszta będzie używać sobie do woli. Jeśli pojawiły się sinice to jest problem z makro elmentami NO3:PO4 i przy mocnym świetle proces sie nasila, bo sinice to nie glon tylko bakteria potrzebująca światła do fotosyntezy. Utrzymywanie fosforu na poziomie powiedzmy 2ppm nie jest niczym złym, o ile azot dostępny dla roślin jest powiedzmy x2 lub x3 w stosunku do tego fosforu. Azot zapewnią nam ryby robiąc kupy i sikając ale czy to jest azot, który jest dostępny dla roślin czy bardziej jako przysłowiowy DOC sprzyjający krasnorostom? Niewiem, nie jestem chemikiem, ale wydaje mi się, że test pokaże 10 czy 15ppm a pojawią sie sinice, a starsze liście będą plednąć i żółknąć więc coś jest na rzeczy i tzreba dolać tego KNO3, czy NH4NO3 czy cokolwiek tam żeby ratować sytuacje.

Ciężko mi coś powiedzieć nie widzać kondycji roślin i parametrów wody.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Zrobię tak:

Podniosę poziom fosforu, powoli więc co drugi dzień 0,1 ppm.
Azot do 10ppm w ciągu tygodnia bo jak piszesz że sinicie przez brak Azotu to nic nie szkodzi podać go więcej.

Z fosforem wolę ostrożnie bo aktywne wyciąga go ze słupa wody i jak zbadałem PO4 z podłoża było 0,25, w słupie wody 0, więc też nie wiem czy to 0,1 da mi 0,5ppm tygodniowo, raczej nie powinno być tragedii?

Parametry aktualnie to:

Azot - 10 no ale sam nie wiem czy test dobrze pokazuje, widocznie jest go brak.
PO4 w słupie 0, w podłożu 0,25
GH - około 8-10
KH - 4-6
pH 6,8

Reszty nie znam.

Nie zauważyłem aby jakaś roślinka bardzo cierpiała, zwłaszcza łodygowe rosną bardzo ładnie i szybko.

Anubias jakiś czas temu pokazał małą dziurkę na liściu i wokół tej dziurki brązowa otoczka.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dzisiaj podmianka.

NO3 po podmianie około 10
PO4 z wody 0

Dodałem 0,14ppm fosforu oraz 1ppm azotu.

Niestety glon jeszcze jest, jak zwiększyłem dozowanie fosforu do 2x w tygodniu wyskoczyły nitki, pył na szybie chyba nie był wynikiem niskiego azotu ponieważ po zwiększeniu było go tyle samo.

Do obsady trafiły 4x Ramireza dokupię jeszcze ze 2-4 i jak się dobiorą 2 parki to oddam resztę.

Dodatkowo widziałem 2 dorosłe Skalary w sklepie i przyznam szczerze że te ryby są bardzo duże i cieszę się że oddałem moje Skalary i mam nadzieje że trafią do zbiornika przynajmniej dwa razy większego niż moje 240.
Nie wiem czemu Skalary są polecane do 240L według mnie ta ryba jak jest dorosła jest zbyt duża na taki litraż.

Na Skalary zdecyduję się chyba dopiero jak w przyszłości założę moje wymarzone 2 metrowe akwarium.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Teraz minimum dla skalarów to 450l ale spokojnie pewnie niedługo wzrośnie :D
Zablokowany