Akwarium 96l/112l powrót do hobby

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kamillobtm
Posty: 18
Rejestracja: 12 wrz 2010 22:00

Akwarium 96l/112l powrót do hobby

Post autor: kamillobtm »

Witam

Na wstępie chciałbym powiedzieć, że wracam do hobby po długiej przerwie, akwarystyke zamieniłem na terrarystyke (nie linczujcie), jednak po urodzeniu córek ze względów bezpieczeństwa wracam na stare śmieci.
Mam pewne braki, które starałem się w ostatnim czasie zminimalizować czytając najnowsze wątki.
Teraz do rzeczy.

Zdecydowałem się na zbiornik w okolicach 100l.
Padło na 96: 80x30x40
Lub 112: 80x35x40
CO2, nawożenie, około 0,5W/l

Mam kilka pytań:

1 Filtr, kompletnie nie wiem jaki wybrać, za dużo na rynku się pozmienialo, potrzebuje czegoś sprawdzonego
2. Oświetlenie, widziałem, że najnowszym szykiem "mody" są ledy. Jestem jednak tradycjonalista więc wolałbym postawić na świetlówki, do 96l z racji 1 miejsca dać 50W lub do 112l wrzucić 2x30W. Czy są jakieś sprawdzone firmy, które polecicie? No i ewentualnie jeśli przyjdzie mi kupić ledy jak przeliczać moc żeby osiągnąć pożądaną? tak jak przy W te 0,5W na litr?
3. Obsada
Myślałem o następujących dwóch opcjach:
Pierwsza: 15 neonów innesa, 6 kirysków panda, 6 otosków, jakiś harem żyworódki
Druga: 15 razbor klinowych, 4 kosiarki, 6 piskorków, harem bojownika

Na szkiełko + pokrywa i osprzęt w postaci filtra, grzałki itp mam przeznaczone około 400 zł ale jeśli będę musiał zainwestowac więcej z uzasadnionych powodów nie ma problemu.

Dziekuje za porady, kazda podpowiedź mile widziana, za ewentualny uzasadniony hejt również, obym tylko wyniósł z niego coś pożytecznego :)
Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj.
Co do obsady z pierwszej opcji, nie jest dobrym pomysłem łączyć żyworódek z pozostałą wybraną obsadą..z dwóch powodów: żyworódki zazwyczaj lepiej czują się w twardszej wodzie niż pozostałe wybrane ryby i dodatkowo temperatura- żyworódki lubią wyższą niż pozostała wybrana obsada, z reguły piękniczkowate trzyma się w temperaturze od 25°C wzwyż zależnie od gatunku, pozostałe ryby wybrane z pierwszej opcji najlepiej, aby stale nie miały cieplej jak 24°C...według mnie ofc.
Drugi zestaw obsady też fajny nie jest: kosiarka wymaga długości akwarium minimum 120cm [albo i więcej], ponadto bojownik jest ciepłolubny, jego temperatura powinna zaczynać się od około 26°C gdzie to już raczej za ciepło dla kosiarek i piskorków [mam na myśli stałą temperaturę, nie chwilową]

Ze sprzętu...oczywiście świetlówki spisują się ciągle bardzo dobrze i na Twoim miejscu też brałbym je najbardziej pod uwagę, bo puli pieniędzy wielkiej nie masz, a ledy [w miarę dobre, nie od "Janusza" z allegro z pasków] kosztują...chyba, że słabsze światło to i taniej wyjdzie.
Za szkłem wraz z oświetleniem to chyba olx bym torturował i same świetlówki do wymiany by były.
Filtr miałby być wewnętrzny [pewnie najtaniej wyjdzie], czy może kaskada [taki FZN-3 dawałby radę] lub z tanich i często kupowanych [więc sprawdzonych] kubełków HW302 ?
Coś czuję, że w 400zł nie za bardzo da się zmieścić z kupnem wszystkiego, aby wystartować..
filtr ~150zł z dostawą
szkło nowe z dostawą ~160zł
pokrywa [pisałeś o dzieciach, więc raczej będziesz chciał zasłonić zbiornik] z oświetleniem, nowe około 150zł....znalazłem na szybko ciekawą aukcję[ z tym, że nie ma tam światła dedykowanego dla roślin]:
https://allegro.pl/aquael-pokrywa-prost ... 14077.html


Oczywiście jak trafisz sensowne używki to może się uda :wink:
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Cześć,
Ja w 112 miałem 2x24 belkę T5, roślinki rosły u mnie włączając w to trawnik z monte carlo.
Filtracja kaskada FZN3 z tym że wyciąłem połowę gąbki i koszyki w połowie zasypałem ceramiką, dawało radę.
giersik30
Posty: 4
Rejestracja: 05 lis 2018 16:08
Lokalizacja: Holandia haaften

Post autor: giersik30 »

Witam
Ja również po latach niedawno wrÓcilem do akwarystyki to co teraz jest na
Rynku a so było dawniej to dwa światy ja na dodatek jestem w holandii
I mimo że znajduje akcesoria na necie to w sklepie jestem zmuszony
Kupować zawsze coś innego bo tu maja innych producentów
Lub nie znają tych produktów
Często czytam na tym forum
Eksperymetuje
Życzę sukcesów
Giersik30
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

^^
Szukasz w polskim necie mieszkając w NL? Holenderskie zaopatrzenie jest jakby tu powiedzieć bogatsze... Do tego mieszkając w NL możesz zamawiać z DE, BE, FRA, DEN i UK praktycznie cały rok, już nie wspominając o Czechach skąd pochodzi większość ryb w Europie ;)
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Akurat czeskie ryby to żadna chluba.
ODPOWIEDZ