[150l] Pierwsze 150L + obsada i pytania danio/gupiki

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

dao
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2018 8:11

[150l] Pierwsze 150L + obsada i pytania danio/gupiki

Post autor: dao »

Cześć,

Mam w planach założenie pierwszego akwarium - do tej pory mam trzy krewetkaria, takżę mam nadzieje, że z rybkami pójdzie bez problemów. Zbornik to będzie 150L, bo taki dostanę od znajomego - jako główną część obsady chciałem danio, gupiki i raczki miniaturowe.

W związku z tym kilka pytań:
- Ile tego typu rybek na 150L ?
- Jaki efekt mieszania różnych kolorów? Chciałbym mieć różnorodność kolorystyczną, ale co z potomstwem ? Czy również będzie miało ładne barwy ?
-Chciałbym tą obsadę uzupełnić jakimś 2-3 rodzajami nieco większych rybek, co proponujecie (bardzo podobał mi się figure 8 puffer, ale chyba woda kiepska dla niego i nie wiem czy pasuje do takiej obsady?)?
- Jaką wodę stosujecie do akwariów z rybami ? Lejecie wodociągowa, deszczówkę czy filtr RO i mineralizujecie sami ? Przyznam, że do tak dużego zbiornika RO odpada w moim wypadku i mogę lać z kranu, albo zbierać deszczówkę. Podstawowe parametry tego co leci u mnie z kranu poniżej.
- Jeśli dajecie wodę wodociągową to czy jakoś ją uzdatniacie czy tylko wlewacie odstaną ?


KH 8
GH 11
pH 8,2

Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj.
Tetraodon biocellatus jest rybą, która może obgryzać ogony gupikom, nie wiem o jakim danio myślisz, jest kilka gatunków...np. pręgowane są o wiele żwawsze od gupików, ale ogonki też tak z deka weloniaste. Tę rybkę lepiej trzymać z gatunkami szybszymi typu brzanka. Ponadto ryba żywi się skorupiakami, ślimakami, kiedy urośnie może zagrażać raczkom [rośnie do 8cm?], jej zęby ciągle rosną i wymaga takiej diety, by je piłować :wink:

Wodę na Twoim miejscu bym tylko lekko zakwasił, wysokie to pH- ciągnąłbym tak do 7,5 raczej...nie trzeba jej zmiękczać dla wybranej obsady, a zakwaszanie nie jest jakieś problematyczne- elektrolit ze stacji paliw z 5 zł. kosztuje, rozrzedzasz w 5l destylki i masz zakwaszacza na lata za bezcen :mrgreen:

Wodę wodociągową wystarczy zostawić na około 3 godziny, by "złapała powietrze" i powinna być ok, jeśli byś zakwaszał to warto by "przegryzła się" przez noc :)

150l i rybki niewielkich rozmiarów+raczki...nie wiem ile wody na raczka powinno przypadać, tam ważna chyba jest powierzchnia dna zajmowanego przez zwierzę, niemniej przy niewielkich rybkach możesz przyjąć jedną rybkę na 4~5l wody i krzywda nie powinna się nikomu stać.

A jeśli myślisz o większych rybach to już musisz podać długość zbiornika, bo w ich przypadku trzeba zwrócić jeszcze uwagę na inne rzeczy jak tylko litraż, przy tych niewielkich i 150l pojemności na pewno długość ma ponad 60cm, ale jakbyś chciał np. danio malabarskiego [który by fajnie pasował] to już długość akwa ma wielkie znaczenie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przenoszę do odpowiedniego działu i poprawiam tytuł tematu.

Proszę podaj wymiary akwarium.
Obecne parametry wody nie są odpowiednie dla większości znanych gatunków ryb akwariowych ze względu na zbyt wysoki odczyn (zbyt zasadowy). Pomyśl na możliwościami uzdatniania wody lub dopasowaniem obsady do obecnych parametrów (danio odpada).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dao
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2018 8:11

Post autor: dao »

Akwarium 85 cm długość :)

Co do zakwaszania wody - nigdy nie slyszalem o takiej metodzie. Czy wymieszanie wody z takim kwasem zapewni stabilne pH? Wiele środków akwarystycznych służących do podobnych celów zakwasza wodę krótkotrwałe powodując wahania pH co będzie gorsze niż nie optymalne pH.

I co z mieszaniem roznokolorowych ryb? Pytam bo w wypadku niektórych krewetek mieszanie sprawia że otrzymuje się bezbarwne kundelki. Jak jest z rybami?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie wiem co masz na myśli pisząc "różnokolorowe ryby". Jaki gatunek masz na myśli? Ryby to nie krewetki...

Co do uzdatniania wody i przygotowywania jej pod konkretne wymagania parametrowe ryb - poczytaj o tym w dziale Woda.

Trzymasz danio i gupiki? Danio - gatunek chłodnolubny. Gupiki - gatunek ciepłolubny. Nie da się znaleźć wspólnego mianownika dla tych ryb.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dao
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2018 8:11

Post autor: dao »

Mam na myśli różne odmiany kolorystyczne ryb takich jak danio czy gupiki.

Na razie nic nie trzymam.

Co do temperatury wody - w internecie znalazłem informacje dot danio:

temp - 20 - 24 'C

natomiast gupiki 22 - 30 'C

Czy ta informacja jest błędna ? Bo wygląda na to, że jak najbardziej można dla nich znaleźć wspólny mianownik.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Czyli dla danio optymalne to 22 a dla gupików 26 ,lekka różnica jest .
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Skoro ryby wymagają:
1. Danio woda chłodna, temperatura 20-24°C
2. Gupiki woda ciepła, temperatura 22-30°C
To jakim cudem chcesz znaleźć wspólny mianownik?
Nie można trzymać ryb w skrajnych temperaturach.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Pomocny może być Zmienniak plamisty w zakresie temperatur 20~26°C.
Gatunek ma ogrom barw do wyboru...oj byłoby kolorowo :wink:
ODPOWIEDZ