Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Problem z roślinami po starcie akwa

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rośliny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mihauz

PostWysłany: 08 Lis 2018 0:02    Temat postu: Problem z roślinami po starcie akwa Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cześć,
Wystartowałem 11 dni temu akwarium.
Mam problem z roślinkami - na Limnophila Sessiliflora mam "zbielone" końcówki roślinek, bacopa caroliniana "stanęła" w miejscu, rogatek rozpuszczają się mu dolne części bocznych pędów (chociaż mam wrażenie, że górą ruszył ostatnio).
Po starcie akwa (na dnie żwir 3-5mm, kilka cm, pod nim MHK FILTUS AQUA GRUNT (ze 3 cm)) przez pierwsze dni limnophila rosła w oczach aż do momentu zbielenia końcówek roślin. Obecnie pojawiają się glony (brązowe punkty na roślinkach, na szybie)

Parametry wody (dzisiaj podmieniłem ok. 25% wody) są następujące:
KH 15
pH 7,5-8
NO2 0,25
NO3 5-7
NH4 <0,05
PO4 0,5

Zacząłem podawać minimalne dawki (50%) Carbo w płynie Aqua-art, i ich Macro (również 50%) ale poprawy nie widać, tylko coraz więcej glonów.
Powiedzcie mi proszę, tak ma być i mam przeczekać aż akwarium dojrzeje ?
Czy i ew. jak ratować sytuację ?
[img]https://imgur.com/yAHg0yD[/img]
[img]https://imgur.com/zT4r3b1[/img]

Wodę do akwarium podałem kranówkę, bez żadnych "ulepszaczy", nie podawałem też żadnych bakterii na start.

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie porady.
EDIT:
Dodam jeszcze informację o "sprzęcie"
Litraż akwarium 75l, świetlówka LEDDY TUBE 10W, filtr rynnowy trójstopniowy z kompletnymi wkładami + pompa CIRCULATOR 500 , grzałka COMFORTZONE 100W
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
andypl33
Akwarysta

PostWysłany: 09 Lis 2018 10:19    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Lej dalej ten nawóz to sobie polepszysz .Słyszałeś o aklimatyzacji roślin do nowych warunków , czy ilość światła jest odpowiednia dla twoich roślin?
Powrót do góry
mihauz

PostWysłany: 09 Lis 2018 11:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tak, wybierałem rośliny które wymagają bardzo małe ilości światła.
Powrót do góry
MarJan
Akwarysta

PostWysłany: 09 Lis 2018 11:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rośliny, które nie potrzebują sporego światła często nie potrzebują również nawożenia w toń. Błędem jest nawożenie jakiekolwiek, kiedy akwarium dojrzewa- wydłużasz czas dojrzewania i karmisz jednocześnie glony.
Niczego nie lej do wody najlepiej, rozumiem że carbo zastosowałeś, aby walczyć z glonem, ale nie wszystkie rośliny lubią tak na prawdę carbo, być może "przypaliłeś" tym roślinę, która już dawała radę...

Przy dojrzewaniu rzadko się zdarza, aby nie było problemu z glonem- przeczekaj, szyb na razie nawet nie skrob, czyść mechanicznie rośliny jeśli będą zarosłe glonem, bo jak tylko coś tam aby na liściu to roślina sobie poradzi.

Azotu masz- wrzuć coś pływającego, aby go zjeść, tak samo do walki z glonem rośliny szybkorosnące, nawet takie, które nie wymagają sadzenia w podłoże [po co je ruszać]- rogatek, moczarka- nie spodobają Ci się to po dojrzewaniu usuniesz. No i podmianki wody Smile

Moje 112l >>klik<< Smile
Powrót do góry
mihauz

PostWysłany: 09 Lis 2018 11:33    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź.
Powrót do góry
mihauz

PostWysłany: 10 Lis 2018 10:30    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MarJan napisał:
Rośliny, które nie potrzebują sporego światła często nie potrzebują również nawożenia w toń. Błędem jest nawożenie jakiekolwiek, kiedy akwarium dojrzewa- wydłużasz czas dojrzewania i karmisz jednocześnie glony.
Niczego nie lej do wody najlepiej, rozumiem że carbo zastosowałeś, aby walczyć z glonem, ale nie wszystkie rośliny lubią tak na prawdę carbo, być może "przypaliłeś" tym roślinę, która już dawała radę...

Przy dojrzewaniu rzadko się zdarza, aby nie było problemu z glonem- przeczekaj, szyb na razie nawet nie skrob, czyść mechanicznie rośliny jeśli będą zarosłe glonem, bo jak tylko coś tam aby na liściu to roślina sobie poradzi.

Azotu masz- wrzuć coś pływającego, aby go zjeść, tak samo do walki z glonem rośliny szybkorosnące, nawet takie, które nie wymagają sadzenia w podłoże [po co je ruszać]- rogatek, moczarka- nie spodobają Ci się to po dojrzewaniu usuniesz. No i podmianki wody Smile

Znalazłem tanie źródło rogatek w okolicy dorzucę dziś 10 sadzonek i będę obserwował.
Powrót do góry
Belial

PostWysłany: 10 Lis 2018 16:43    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam ten sam problem (temat obok) z Limnophilą, z tym, że akwa stoi od lutego. Pierwszą roślinę miałem od początku. Teraz mam drugą. W obu przypadkach zbielały wierzchołki i wystąpiły na nich glony nitki.

Również podawałem po restarcie nawóz NPK w zmniejszonych dawkach (1/3) i wtedy Sessi szła aż miło było popatrzeć, ale podłoże miałem sam żwir bez niczego, no i nie było ryb (dlatego podawałem). Po jakiś czasie wierzchołki zbielały i zbrązowiały. Cała roślina padła.

Teraz mam drugie podejście i bardzo szybko wierzchołki również zbladły. Wsadziłem pod korzenie kulki GT, ale było to już po fakcie. Również podaję Carbo codziennie w mniejszej dawce i potas co tydzień przy podmiance.

Limnophila podobno jest azotożerna. Tak więc to jest problem chyba czegoś innego.
Powrót do góry
mihauz

PostWysłany: 12 Lis 2018 11:36    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się że przypalenie roślinki to efekt któregoś z nawozu chyba już z tej roślinki nic nie będzie bo to zbielenie obecnie gnije natomiast widzę iż jeszcze roślina walczy i bokami puszcza młode prsy cóż pewnie za około tydzień będzie wiadomo. Odstawiłam dodatki dodałem 1/3 akwarium rogatka i zobaczymy na razie efektów wyraźnych nie widać ale to minęło dopiero dwa dni. Inne roślinki mimo glonów delikatnie rosną ale takich okruszków brązowych na nich sporo
Powrót do góry
mirukan

PostWysłany: 12 Lis 2018 16:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie wiem gdzie "zadobyłeś" się roślinek? Ale większość dostępnych w sklepach nie jest "produkowana" w wodzie. Dlatego bardzo powoli przyzwyczajają się do życia w wodzie. Bywa że mimo wszelkich starań umierają. Krytyczny czas mija mniej więcej po 4 miesiącach. Najlepiej pozyskiwać roślinki od znajomego akwarysty który wyhodował je w zbiornikach z wodą.
Powrót do góry
mihauz

PostWysłany: 12 Lis 2018 16:44    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kupowałem od sprzedawcy z allegro z hodowli większość to łatwa w hodowli z jakiś przycinek choć rewelacyjne to one nie były. Teraz udało mi się kupić rogatka od akwarysty
Powrót do góry
mirukan

PostWysłany: 12 Lis 2018 17:12    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niestety widziałem jak "hodowle" zarobkowe wyglądają Sad . Rośliny nie są hodowane w wodzie. Wyglądają ładnie ale w wodzie niestety 90% ma problemy z "przyjęciem się" i przystosowaniem do stałej bytności w wodzie.
Powrót do góry
mihauz

PostWysłany: 12 Lis 2018 17:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No one nawet piękne nie były na początku;)
Powrót do góry
mihauz

PostWysłany: 13 Lis 2018 22:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co wam mogę powiedzieć to że problem glonów nadal jeszcze występuje choć odpuściłem 4 militarne kaski i sobie robią z glonów na szybie wspaniałą pożywkę w 2 dni 3/4 szyby oczyszczona. Natomiast dzisiaj (3 dni po dodaniu sporej ilości rogatka) widzę że niektóre rośliny podrosly przez dzień i to taki przyrost rzędu 1cm lobelia bacopa również 1-2 cm . Rogatek albo prostuje się po wsadzeniu (co początkowo myslalem) albo rośnie jak na drożdżach. Wróciło trochę życia;) jedyne co to odstawienie wszelkich nawozów i dodanie sporej ilości nowych roślin. Dam znać w weekend jak dalej postępy- nie będzie mnie kilka dni aż boję się co zostanę jak wrócęWink
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rośliny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: