Powrót do akwarystyki

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
tomgw
Posty: 31
Rejestracja: 09 mar 2017 13:23
Lokalizacja: Olsztyn

Powrót do akwarystyki

Post autor: tomgw »

Witam serdecznie wszystkich. Chciałbym powrócić do akwarystyki po kilku nieudanych próbach w przeszłości. Obecnie posiadam akwarium 112l , oświetlnie 2x PhilipsT5 865 oraz 1000 k, dodatkowo 2 listwy led RGB SMD5050. Do tego filtr zewnętrzny Cristal Profi Greenline e701. Jakie podłoża polecacie? Czytałem sporo o ziemii ogrodowej na to żwir ale chyba bezpieczniej zainwestować w sprawdzone podłoża i substraty pod podłoża?. Będę podawał CO2 z butli no i na początek zasadzę sporo szybko rosnących roślin.Później pewnie jakieś nawozy zależy jak roślinki będą się zachowywały. Mam nadzieję , że to pozwoli na bezpieczny start zbiornika bez większych problemów. Czy o czymś zapomniałem?Takie oświetlenie będzie ok? Z góry dzięki za wszystkie porady. :idea:
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Jak masz nadmiar gotówki to inwestuj w najdroższe podłoża jakie znajdziesz do tego tylko markowe świetlówki akwarystyczne do tego nie zapomnij kupić firmowych nawozów kompletu testów i ooniecznie filtra RO lataj codziennie wokół akwa badaj parametry wody odmierzaj dawki nawozów jak ci sie uda to opanować to faktycznie będziesz miał piekne akwarium jak nie to wychodujesz sobie piękne glony .jak nie masz doswiadczenia to raczej wyjda ci glony

Opcja druga ziemia najtańsza zwykłe świetlówki bez zabawy z nawozami szansa na ładne akwarium moim zdaniem znacznie wieksza a jak wyjdą glony to przynajmniej znacznie taniej bedzie cie to kosztowało
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Od kiedy glony to koniec świata :wink:
Da się i glony poskromić. Nawet jakbym planował zbiornik HT to od samego startu nie pakowałbym od razu nawożenia- chyba nikt tak nie robi.

Ale plan masz dobry, zrobiłem podobnie. Dałem substrat pod główne podłoże [dziś wybrałbym ziemię, bo na dłużej starcza], dzięki temu rośliny korzeniowe ładnie rosły po krótkim czasie od startu akwarium. Szybkorosnące rośliny są świetne na start [później też zresztą], bo nie dają pola glonom, do tego fajne są jakieś pływające- na początku, kiedy akwarium jeszcze pustawe są świetnym schronieniem dla ryb i pochłaniają dużo azotu. Nawożenie to jeszcze ma dużo czasu, na razie bym sobie głowy tym nie zaprzątał- będzie substrat, to nawozu dość, a jak będziesz mieć rośliny wymagające nawożenia w toń [pewnie planujesz bo masz CO2] to i tak dopóki zbiornik się wstępnie nie ustabilizuje/dojrzeje tego robic nie będziesz. Rośliny karmimy jak tego potrzebują, a nie na zapas, bo wtedy karmimy glony :wink:
Z oświetleniem niestety nie pomogę, czy jest ok czy nie, mamy na forum ludzi na prawdę ogarniających tę tematykę, wierzę, że pomogą :D .

Użyłem substratu JBL AquaBasis Plus, który sprawdził się w sumie, ale w mojej opinii bardzo szybko się wyczerpał, po tym pakowałem kulki jbl.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Oświetlenie starczy na mniej wymagajac zielsko i od takich zacznij czyli krypto anubiasy microzoria i echinodorus do tego trawy i moczarka plus pistia i zaczynasz zabawe potem zawsze mizesz cos zmienić.
tomgw
Posty: 31
Rejestracja: 09 mar 2017 13:23
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomgw »

Rozważałem zakup aktywnego podłoża ponieważ ma właściwości zmniejszające twardość oraz pH do ok. 6 - 6.5. U mnie niestety jest dosyć twarda woda około 15 stopni niemieckich. Czyli albo daje ziemię ogrodową na to zwykły żwir kwarcowy i dobieram roślinki oraz obsadę do pH i twardości albo zakupuję aktywne podłoże , które obniża mi wspomniane wskaźniki i wtedy mam większy wybór roślin i rybek ? Czy warto podawać CO2 z butli w obu przypadkach? Czy przy twardej wodzie jakoś gorzej rozpuszcza się dwutlenek węgla ?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Twardość wody możesz zmieniać poprzez wodę RO, przy podłożu aktywnym i twardej wodzie bo zakładam że taką wodą robiłbyś podmiany takie podłoże szybko Ci się skończy.
tomgw
Posty: 31
Rejestracja: 09 mar 2017 13:23
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: tomgw »

ok czyli robię normalnie na ziemi ogrodowej , żwir do tego filtr RO i bajka ? :"D
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Zamiast żwiru daj piasek.
ODPOWIEDZ