Zdychaja mi rybki

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Cinq
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2018 8:38

Zdychaja mi rybki

Post autor: Cinq »

Witam serdecznie jest tutaj nowy, mam nie pokojacy problem. Otóż założyłem sobie akwarium 120l przyszykowalem dno zwirkiem posadzilem 2 sztuczne roslinki wsadzilem kokos i korzen, woda jest lekko metna, posiadam grzalke i filtr orca 1000, moja obsada to 4 neonek 2xgurami marmurkowe 4xmieczyk 2xplatynka glonojad i cos ala kiryso glonojad i 2x2gupik,.jak moge uratowac moje podwodne krÓlestwo, wiem juz tyle ze zeobilem blad nie zeobilem dojrzewania wody tylko wpuscilem rybki po ok 8h
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Witaj na forum.

Będę brutalny. Oddaj ryby i zacznij jeszcze raz od nowa. Obowiązkowo przeczytaj TO
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Cinq
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2018 8:38

Post autor: Cinq »

Nie bardzo mam gdzie, może jednak jest jakas alternatywa
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Na Olx zrób ogłoszenie "oddam za free", zdziwisz się jak szybko znajdą się chętni [przynajmniej u mnie rybki to szybko szły].

Zacząłeś- jak wielu- od (_!_) strony, że się tak wyrażę, akwarium i rybki to nie telewizor, że jadę do sklepu-kupuję-stawiam w domu- włączam i już.
Nabądź wiedzy i zacznij zabawę od nowa po prostu, nie polecamy oddawać ryb, bo ma ktoś coś "do Ciebie", po prostu z brakiem Twojej wiedzy, popełnionymi już błędami i popełnianymi w przyszłości zwierzęta zdechną i kolejne, które kupisz będą również zdychać- chcesz akwarium czy miejsce kaźni dla wodnych zwierząt i umieralnię?
Woda wodzie nierówna i ryby nie żyją wszystkie w tej samej, pochodzą z różnych środowisk i trzeba każdemu gatunkowi zapewnić warunki chociaż podobne jak te naturalne- masz tak wymieszane gatunki ryb, że nie jesteś w stanie przygotować akwarium tak, aby każda ryba miała optimum do życia- jakieś zaczną chorować w niedługim czasie prawdopodobnie.
Cinq
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2018 8:38

Post autor: Cinq »

Ok a czy mogl bys napisac optymalna obsade do mojego akw 120l
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Optymalna obsada to taka, w której wszystkie ryby mają podobne wymagania jeśli chodzi o parametry wody, t.j. odczyn pH, twardości KH i zwłaszcza GH,temperatura. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, aby nie łączyć ryb spokojnych z takimi energicznymi- wiecznie będącymi w ruchu, wtedy spokojne odczuwają strach, są nerwowe i będą wiecznie się chować...nie łączymy znowu ryb znanych z obgryzania płetw innym z rybami weloniastymi...
Bardzo ważnym czynnikiem są wymiary zbiornika- kupując rybę prawie zawsze jest ona mała, bo młoda,ale nie należy kupować gatunków, które mogą urosnąć za duże na Twoje akwarium bo zmusisz je do karłowacenia [polecam zapoznać się z czym to się wiąże- to nie jest przystosowanie się do warunków]. Należy zatem najpierw poznać dany gatunek, zanim wybierzesz się do sklepu- w sklepie dla sprzedawcy Twoje akwarium będzie zawsze "idealne" dla wszystkich rybek jakie posiada, on chce zarobić na sprzedaży, a jak coś ci zdechnie to rośnie prawdopodobieństwo kolejnej sprzedaży i jego zarobku, przy okazji wciśnie jaką chemię do wody, żeby rybkom "pomóc".

Plastik w wodzie to zuo, jedyny jaki powinien być dopuszczalny to elementy konieczne do działania zbiornika czyli elementy filtra,grzałki itp.- żadnych sztucznych roślin i ozdób, chyba że posiadają atest. Jak nie wiesz co wkładasz do wody i to ciągle miesiącami jest zanurzone to prawdopodobnie zacznie reagować z wodą- farba może truć zwierzęta, o sztuczne ozdoby ryby mogą się kaleczyć.
Dla ryb dennych typu glonojad, kirysek wierzchnim podłożem powinien być drobny, nieostry piasek- żadne żwirki, tłucznie.

Rośliny jeśli mają być to tylko żywe [są środowiska życia ryb bez roślin], one nie są tylko dekoracją- wspomagają procesy oczyszczania wody w akwarium i pomagają okiełznać glony, są naturalna kryjówką dla zwierząt.

A więc kiedy akwarium dojrzeje [poczytaj o cyklu azotowym] i sprawdzisz testami kropelkowymi [żadne testy paskowe 6w1 czy podobne- są niemiarodajne] pH, KH,GH będziesz wiedział jakie stwarzasz warunki.
Wtedy przeglądaj atlasy ryb lub tu na forum podaj owe parametry i pomożemy zebrać obsadę.
Podsumowując wybierając ryby należy zgrać ze sobą:
- parametry wody [pH,KH,GH, temperatura],
-wielkość zbiornika musi być odpowiednia [nie ma za dużych akwariów, za małe często się zdarzają dla danego gatunku],
- temperament ryb,
-wystrój akwarium [wiele gatunków wymaga gęstej roślinności, korzeni czy jakich kryjówek, rodzaj podłoża, labiryntowe wymagają zamkniętej pokrywy na przykład]

Gotowca obecnie Ci nie dam, pójście na skróty nie pomoże przyszłej czy teraźniejszej obsadzie, ani Tobie w zrozumieniu jak działać i dlaczego- czytaj forum:
http://www.akwaforum.pl/mapa.php
kroczusjajo
Posty: 1
Rejestracja: 21 paź 2018 18:50

Post autor: kroczusjajo »

:D Musisz poczekać około 2 dni filtr i bakterie zrobią swoje .
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

kroczusjajo pisze::D Musisz poczekać około 2 dni filtr i bakterie zrobią swoje .
W dwa dni zamknie się cykl azotowy? hmmm.... ciekawe
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Musisz poczekać około 2 dni filtr i bakterie zrobią swoje .
Za takie rady powinienem banować... :glowa
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

moze mu autokorekta wciela "tygo", ale to i tak bardzo optymistycznie by chciał ;)
Cinq
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2018 8:38

Post autor: Cinq »

Rozumiem tylko drogie trochę jak dla mnie te krople
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Rozumiem, że drogie, ale jeśli chcesz wiedzieć co w zbiorniku piszczy to tylko one [firmy zooleka chyba najtaniej i wielu z forum stosuje], paski z dużym prawdopodobieństwem wprowadzą w błąd.
Akwarystyka to hobby...nie znam hobby, które by nie kosztowało, to trochę polega na "niepotrzebnym wydawaniu pieniędzy", w miejsce hobby zawsze znajdzie się wydatek potrzebniejszy/praktyczniejszy. Akwarium na start potrafi kosztować niemało- szkło,filtr,grzałka,oświetlenie,rośliny, podłoże [może substraty], nieraz nowy mebel...rybki w tym wszystkim są najtańsze :lol:
Ale kiedy w końcu wszystko zbierze się do kupy [wszystkiego przecież nie trzeba za jedną wypłatę brać], wystartuje ten zbiornik, ustabilizuje...koszta robią się znikome [zależy oczywiście od typu akwarium]. Zwierzęta w akwarium na prawdę niewiele jedzą, pokarmy tanio wychodzą nawet te, które do najtańszych nie należą, podmiana 20% wody to też raczej grosze, rachunek za prąd wątpię, aby urósł zauważalnie...
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Wszystkie rzeczy potrzebne do startu akwarium to +800zł. Za to później rzeczywiście są grosze. Po paru (nastu) latach za dealowanie narybku może się zwrócić... Co do dojrzewania moja metoda wygląda tak: Odpalamy zbiornik z podłożem, po dwóch TYGOdniach urządzamy, przy czym dużo zwlekamy, potem trochę komplikujemy nasze zamysły, zastanawiamy się nad obsadą... Mi wyszły z tego dwa miesiące dojrzewania.
Pozdrawiam.
Cinq
Posty: 5
Rejestracja: 21 paź 2018 8:38

Post autor: Cinq »

Dziękuję za rady, niestety nie kupiłem testerow do wody ale doprowadzilem akwa do mam nadzieję normalności, neonki maja sie nie zle tak samo jak i gurami co wiecej samiczka ostatnio mi sie wyrarla ale rybki zjadly jajeczka wyczyralem ze poprostu samiec jest jeszcze nie gotowy do zrobienia gniazda. Ale nie w tym rzecz moje pytanie jaka obrac obsade w tej chwili posiadam 2 glonki 10neonkow i parke gurami akwa jest 120l co moge dokupic, dodam ze moj samiec od gurami jest bardzo terytorialny
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

A kto Ci złoży obsadę "na poważnie" nie znając parametrów wody...Twoje klocki-buduj jak chcesz...
ODPOWIEDZ