Kłopoty na starcie: wysokie KH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

pimowo pisze:Wszystko się zgadza, ale jeżeli woda którą lejesz ma wysokie pH, GH i KH to podłoże aktywne ma krótszą żywotność.
Ludzie dla krewetek dają aktywne podloze, ale leją tylko wodę RO+mineralizatory, wody kranowej tam brak.
Racja, zgadza się, tylko ja podałem to jako jeden ze sposobów który może wspomóc obniżenie danych parametrów.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Rozumiem, że to działa i jest to jakiś sposób, natomiast nie dam sobie przemówić, że to dobry sposób tutaj. Nie wiem ile to podłoże normalnie wytrzymuje, ale zbić 12GH w 120l wody...hm,hm...zawsze uważałem, że krewetkarze używają takiego podłoża, bo u nich to nie jest taki koszt w porównaniu z wygodą, jaką to ze sobą niesie- ile podłoża użyjesz w kostce i ile tego RO wlejesz, z reguły 30l?
Na chłopski rozum...skoro mam RO i sobie mogę mieszać,to po co mi aktywne podłoże? Co wyjdzie taniej i mniej problematyczne-raz ustalić proporcję RO/kranówka i się tego trzymać przy podmiankach, czy nasypać drogiego podłoża, zalać kranówką i się nie martwić o parametry....strzelam przez być może 2 miesiące? Co potem, dosypanie-wymiana, czy dopiero zabawa z mieszaniem kranówki z RO? Przypominam, że to zbiornik 120l, czyli podmianka tygodniowa około 20l zapewne.

Nie bawiłbym się w to podłoże- naprawdę.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

A czy kranówka ma każdego dnia takie same parametry czy występują jakieś odchyły? Pytam ponieważ nie wiem a jak już ktoś chce się bawić w wyliczenia i stałe parametry to mineralizator i RO byłoby o wiele lepsze i bezpieczniejsze niż mieszanie kranu z RO.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Hmmm, aby mieć pewność trzeba by mierzyć kranówkę co jakiś czas i wyniki zapisywać,ale...jak robię podmianki i stosuję te same proporcje kranówki/RO, mierząc od czasu do czasu pH i GH "z ciekawości" w baniaku i parametry są zadowalające to przyjmuję, że kranówka jest niezmienna.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

A czy kranówka ma każdego dnia takie same parametry czy występują jakieś odchyły?
Kilka lat tamu uzdatniałem wodę dla ryb i badałem kranówkę co tydzień, nie zaobserwowałem jakiś dużych wahań parametrów: KH, GH +/- 1*n, pH +/- 0,2.
Jeśli woda pochodzi z ujęcia głębinowego to jej parametry powinny być stałe, przy ujęciach z wód powierzchniowych to może być różnie - warto by o to zapytać w wodociągach.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

U mnie kraniczanka pochodzi ze źródeł głębinowych (wg wodociągów z głębokości 300m). W mieście jest 7 stacji uzdaniania wody, twardość ogólna (mg/l CaCO3) zawiera się w zakresie od 216 do 355, pH 7,2-7,5.

Nie spodziewam się nagłych zmian parametrów.
ODPOWIEDZ