Problem z roślinami po starcie akwa

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mihauz
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2018 23:49

Problem z roślinami po starcie akwa

Post autor: mihauz »

Cześć,
Wystartowałem 11 dni temu akwarium.
Mam problem z roślinkami - na Limnophila Sessiliflora mam "zbielone" końcówki roślinek, bacopa caroliniana "stanęła" w miejscu, rogatek rozpuszczają się mu dolne części bocznych pędów (chociaż mam wrażenie, że górą ruszył ostatnio).
Po starcie akwa (na dnie żwir 3-5mm, kilka cm, pod nim MHK FILTUS AQUA GRUNT (ze 3 cm)) przez pierwsze dni limnophila rosła w oczach aż do momentu zbielenia końcówek roślin. Obecnie pojawiają się glony (brązowe punkty na roślinkach, na szybie)

Parametry wody (dzisiaj podmieniłem ok. 25% wody) są następujące:
KH 15
pH 7,5-8
NO2 0,25
NO3 5-7
NH4 <0,05
PO4 0,5

Zacząłem podawać minimalne dawki (50%) Carbo w płynie Aqua-art, i ich Macro (również 50%) ale poprawy nie widać, tylko coraz więcej glonów.
Powiedzcie mi proszę, tak ma być i mam przeczekać aż akwarium dojrzeje ?
Czy i ew. jak ratować sytuację ?
Obrazek
Obrazek

Wodę do akwarium podałem kranówkę, bez żadnych "ulepszaczy", nie podawałem też żadnych bakterii na start.

Z góry serdecznie dziękuję za wszelkie porady.
EDIT:
Dodam jeszcze informację o "sprzęcie"
Litraż akwarium 75l, świetlówka LEDDY TUBE 10W, filtr rynnowy trójstopniowy z kompletnymi wkładami + pompa CIRCULATOR 500 , grzałka COMFORTZONE 100W
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Lej dalej ten nawóz to sobie polepszysz .Słyszałeś o aklimatyzacji roślin do nowych warunków , czy ilość światła jest odpowiednia dla twoich roślin?
mihauz
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2018 23:49

Post autor: mihauz »

Tak, wybierałem rośliny które wymagają bardzo małe ilości światła.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Rośliny, które nie potrzebują sporego światła często nie potrzebują również nawożenia w toń. Błędem jest nawożenie jakiekolwiek, kiedy akwarium dojrzewa- wydłużasz czas dojrzewania i karmisz jednocześnie glony.
Niczego nie lej do wody najlepiej, rozumiem że carbo zastosowałeś, aby walczyć z glonem, ale nie wszystkie rośliny lubią tak na prawdę carbo, być może "przypaliłeś" tym roślinę, która już dawała radę...

Przy dojrzewaniu rzadko się zdarza, aby nie było problemu z glonem- przeczekaj, szyb na razie nawet nie skrob, czyść mechanicznie rośliny jeśli będą zarosłe glonem, bo jak tylko coś tam aby na liściu to roślina sobie poradzi.

Azotu masz- wrzuć coś pływającego, aby go zjeść, tak samo do walki z glonem rośliny szybkorosnące, nawet takie, które nie wymagają sadzenia w podłoże [po co je ruszać]- rogatek, moczarka- nie spodobają Ci się to po dojrzewaniu usuniesz. No i podmianki wody :)
mihauz
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2018 23:49

Post autor: mihauz »

Dzięki za odpowiedź.
mihauz
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2018 23:49

Post autor: mihauz »

MarJan pisze:Rośliny, które nie potrzebują sporego światła często nie potrzebują również nawożenia w toń. Błędem jest nawożenie jakiekolwiek, kiedy akwarium dojrzewa- wydłużasz czas dojrzewania i karmisz jednocześnie glony.
Niczego nie lej do wody najlepiej, rozumiem że carbo zastosowałeś, aby walczyć z glonem, ale nie wszystkie rośliny lubią tak na prawdę carbo, być może "przypaliłeś" tym roślinę, która już dawała radę...

Przy dojrzewaniu rzadko się zdarza, aby nie było problemu z glonem- przeczekaj, szyb na razie nawet nie skrob, czyść mechanicznie rośliny jeśli będą zarosłe glonem, bo jak tylko coś tam aby na liściu to roślina sobie poradzi.

Azotu masz- wrzuć coś pływającego, aby go zjeść, tak samo do walki z glonem rośliny szybkorosnące, nawet takie, które nie wymagają sadzenia w podłoże [po co je ruszać]- rogatek, moczarka- nie spodobają Ci się to po dojrzewaniu usuniesz. No i podmianki wody :)
Znalazłem tanie źródło rogatek w okolicy dorzucę dziś 10 sadzonek i będę obserwował.
Belial
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2018 23:23

Post autor: Belial »

Mam ten sam problem (temat obok) z Limnophilą, z tym, że akwa stoi od lutego. Pierwszą roślinę miałem od początku. Teraz mam drugą. W obu przypadkach zbielały wierzchołki i wystąpiły na nich glony nitki.

Również podawałem po restarcie nawóz NPK w zmniejszonych dawkach (1/3) i wtedy Sessi szła aż miło było popatrzeć, ale podłoże miałem sam żwir bez niczego, no i nie było ryb (dlatego podawałem). Po jakiś czasie wierzchołki zbielały i zbrązowiały. Cała roślina padła.

Teraz mam drugie podejście i bardzo szybko wierzchołki również zbladły. Wsadziłem pod korzenie kulki GT, ale było to już po fakcie. Również podaję Carbo codziennie w mniejszej dawce i potas co tydzień przy podmiance.

Limnophila podobno jest azotożerna. Tak więc to jest problem chyba czegoś innego.
mihauz
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2018 23:49

Post autor: mihauz »

Wydaje mi się że przypalenie roślinki to efekt któregoś z nawozu chyba już z tej roślinki nic nie będzie bo to zbielenie obecnie gnije natomiast widzę iż jeszcze roślina walczy i bokami puszcza młode prsy cóż pewnie za około tydzień będzie wiadomo. Odstawiłam dodatki dodałem 1/3 akwarium rogatka i zobaczymy na razie efektów wyraźnych nie widać ale to minęło dopiero dwa dni. Inne roślinki mimo glonów delikatnie rosną ale takich okruszków brązowych na nich sporo
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 17:40 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
mihauz
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2018 23:49

Post autor: mihauz »

Kupowałem od sprzedawcy z allegro z hodowli większość to łatwa w hodowli z jakiś przycinek choć rewelacyjne to one nie były. Teraz udało mi się kupić rogatka od akwarysty
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 17:41 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
mihauz
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2018 23:49

Post autor: mihauz »

No one nawet piękne nie były na początku;)
mihauz
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2018 23:49

Post autor: mihauz »

Co wam mogę powiedzieć to że problem glonów nadal jeszcze występuje choć odpuściłem 4 militarne kaski i sobie robią z glonów na szybie wspaniałą pożywkę w 2 dni 3/4 szyby oczyszczona. Natomiast dzisiaj (3 dni po dodaniu sporej ilości rogatka) widzę że niektóre rośliny podrosly przez dzień i to taki przyrost rzędu 1cm lobelia bacopa również 1-2 cm . Rogatek albo prostuje się po wsadzeniu (co początkowo myslalem) albo rośnie jak na drożdżach. Wróciło trochę życia;) jedyne co to odstawienie wszelkich nawozów i dodanie sporej ilości nowych roślin. Dam znać w weekend jak dalej postępy- nie będzie mnie kilka dni aż boję się co zostanę jak wrócę;)
mihauz
Posty: 10
Rejestracja: 07 lis 2018 23:49

Post autor: mihauz »

No i po paru dniach nieobecności jest kolejna inwazja.... rogatka.; ) glony powoli ustępują i niemal martwa limnophilia puszcza nowe odnogi
Belial
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2018 23:23

Post autor: Belial »

U mnie też limnophila puszcza nowe odnogi, nawet z tych zbielałych wierzchołków. Jednak przyczyna była prawdopodobnie odwrotna niż u Ciebie - prawie zerowy azot :shock: Tak więc podaję go teraz dodatkowo bo, jak się okazuje, akwa nie nadąża z jego naturalną produkcją :D
ODPOWIEDZ