AQUAEL ULTRAMAX 1000 do 112l czy nie jest za mocny?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
krispanek
Posty: 3
Rejestracja: 08 lis 2018 18:21
Lokalizacja: Warszawa

AQUAEL ULTRAMAX 1000 do 112l czy nie jest za mocny?

Post autor: krispanek »

Witam,

Jest to mój pierwszy post na tym forum, wracam do akwarystyki po 15 latach i potrzebuję Waszej fachowej pomocy.
Jeżeli źle go umieściłem to przepraszam, proszę go przenieść w odpowiednie miejsce a ja się poprawię następnym razem.

Posiadam akwarium 112l w tej chwili szukam do niego filtra. Docelowo za rok albo dwa będę zakładał nowe akwarium około 200- 250l. Dlatego też wpadł mi do głowy pomysł zakupu AQUAEL ULTRAMAX 1000, gdzie można sobie zmieniać przepustowość i wydajność pracy. Dzięki temu w tym momencie miałbym już filtr do obecnego jak i przyszłego większego akwarium. Tak więc nie musiałbym ponosić dodatkowych kosztów w tym temacie przy zakładaniu większego akwarium. Pytanie jest czy ten filtr pomimo swojej regulacji wydajności nie zrobi mi bałaganu / czy nie będzie za mocny w tym mniejszym akwarium. Dodam że planuje mieć w obu akwariach pyszczaki.

Piszę o AQUAEL ULTRAMAX 1000 bo według mnie całkiem korzystnie wychodzi w ocenach i z tego co wiem bardzo łatwo się go czyści (prefiltr wyjmowany bez wyłączania filtra, osobne zawory in out). Jednak nie upieram się na niego może ktoś z Was z większym doświadczeniem ma lepszy pomysł dla mnie.

Będę wdzięczny za pomoc.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Pyszczaki, czyli bez roślin zapewne, tym bardziej większy filtr to dobry pomysł, aby pomieścić media na filtrację biologiczną [ten ma 11l, więc starczy na pewno]. Skoro ma płynną regulację wypływu [teraz już większość ma] to ja nie widzę przeciwwskazań, aby go używać w 112l :)
Jejku
Posty: 18
Rejestracja: 12 lis 2018 14:33
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Jejku »

Do 112L jak najbardziej jeśli chodzi o górna granice to do 250L może być ciut przy mały, producent podaje że jest do 300L ale to trzeba brać z przymrużeniem oka :D
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Myślę, że jeżeli ktoś zamierza trzymać pyszczaki to się nastawia na przynajmniej dwa filtry do 250l, więc ten będzie dobry do 112l i do 250l z założeniem, że do większego akwarium dostawiony będzie jeszcze jeden filtr.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Wg mnie w akwarystyce nie ma obawy o nad-filtracje, natomiast brak lub niedobor filtracji, to owszem. Producenci podaja moce i przeplywy na pustych koszach, czyli taki 500L/h przy zawaleniu go watami, ceramika itd spadnie do powiedzmy 300L/h, po czasie nawet do 200L/h. Lepszy jest mocny duzy filtr z mozliwoscia regulacji i w miare zapychania podkrecania mocy, w celu kompensacji strat.
krispanek
Posty: 3
Rejestracja: 08 lis 2018 18:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krispanek »

Dziękuję za odpowiedzi. Tego nie przewidziałem ze w przyszłości może być za mały ten filtr. To lepiej wziąć od razu większy 1500? bo akurat o finanse mi nie chodzi, wolę kupić coś dobrego co będzie mi służyć. Czy podejść do tematu jak radzi BARA i w przyszłości dokupić jeszcze 1 kubełek. Oprócz tego jaki filtr mechaniczny byście mi doradzili? Czy do tego nie trzeba go montować?
krispanek
Posty: 3
Rejestracja: 08 lis 2018 18:21
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: krispanek »

krispanek pisze:To lepiej wziąć od razu większy 1500? bo akurat o finanse mi nie chodzi, wolę kupić coś dobrego co będzie mi służyć. Czy podejść do tematu jak radzi BARA i w przyszłości dokupić jeszcze 1 kubełek. Oprócz tego jaki filtr mechaniczny byście mi doradzili? Czy do tego nie trzeba go montować?
Ktoś może mi jeszcze doradzić?
Marek Marecki
Posty: 15
Rejestracja: 14 mar 2018 18:16
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Marek Marecki »

Ważnym argumentem za posiadaniem 2 filtrów zamiast jednego dużego jest to, że w razie awarii jednego działa jeszcze drugi i masz większy margines czasu na wymianę zepsutego.
Dodatkowo moim zdaniem mając 2 filtry łatwiej jest zapewnić cyrkulację wody w akwarium, co przecież jest bardzo istotne.
ODPOWIEDZ