Obsada, pomoc w wyborze ilości i dostawcy.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Obsada, pomoc w wyborze ilości i dostawcy.

Post autor: Pingwin71 »

Witam! mam wybrana obsadę roślinną. Proszę o pomoc w wyborze ilości danych roślin, oraz podpowiedź gdzie najlepiej kupować rośliny (on-line), sprawdzone sklepy. Akwarium 120x50x50 na początek roślin nie musi być dużo, może czekać na naturalny rozrost. Nie mam tutaj żadnego pomysłu,doświadczenia, jak to mniej więcej wyliczyć.
Trawnik jeden kubek, a wszystkich kolejnych po jednej sadzonce?

trawnik
Eleocharis parvula (pnikło maleńkie)


środek
Rotala rotundifolia(Rotala okrągłolistna)
Ludwigia rubin / mesakana (Ludwigia płożąca)
Cryptocoryne wendtii Mi Oya(Zwartka Wendta)


tył
Cryptocoryne balansae(Zwartka Skręcona odmiana Balansa)
Vallisneria gigantea(Nurzaniec olbrzymi)
Ceratopteris siliquosa(Paprotnica sumatrzańska)
Hygrophila polysperma(Nadwódka wielonasienna)
Limnophila sessiliflora (Limnofila bezszypułkowa)


na korzenie
Ludwigia mini sp. super red
Cladophora aegagropila (gałęzatka)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Bardzo fajne rosliny i nie wymagajace duzo do szczescia.

Trawnik po posadzeniu trzeba delikatnie przyciac zeby poszedl na boki, potem rozrosnie sie jak szalony.

Z nurzancem gigantea bym uwazal bo jest ladny ale zabierze swiatlo dla roslin w momencie kulminacyjnym, jak juz to lepsza bedzie odmiana zwyczajna, ktora i tak wyrosnie na lekko 40-50cm w dobrych warunkach.

Powodzenia
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

mark_farina pisze:Bardzo fajne rosliny i nie wymagajace duzo do szczescia.

Trawnik po posadzeniu trzeba delikatnie przyciac zeby poszedl na boki, potem rozrosnie sie jak szalony.

Z nurzancem gigantea bym uwazal bo jest ladny ale zabierze swiatlo dla roslin w momencie kulminacyjnym, jak juz to lepsza bedzie odmiana zwyczajna, ktora i tak wyrosnie na lekko 40-50cm w dobrych warunkach.

Powodzenia
Dzięki! oczywiście jestem otwarty na sugestie, tę z nurzańcem uwzględnie. Chodzi mi głównie o to ile kupić tych roślin na początek? Bo wydać sporo kasy to nie sztuka, ale po co , jak być może wystarczy mniej,a i tak się rozrosną, na czasie mi mniej zależy.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

mark_farina pisze:lepsza bedzie odmiana zwyczajna, ktora i tak wyrosnie na lekko 40-50cm w dobrych warunkach.
Tu bym dyskutował, mój nurzaniec ma parę liści około metra, a niedawno go sadziłem :)
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

ma około metra, a niedawno go sadziłem :)
:shock:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

U mnie liście nurzańca amerykańskiego dorastają do 160 cm...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

pimowo pisze:
mark_farina pisze:lepsza bedzie odmiana zwyczajna, ktora i tak wyrosnie na lekko 40-50cm w dobrych warunkach.
Tu bym dyskutował, mój nurzaniec ma parę liści około metra, a niedawno go sadziłem :)
Mnie nurzaniec nie sprawowal sie za dobrze, mial wszystko co potrzeba do zycia, ziemie pod nogami, nawozy w wodzie, kwasna wode i mocne swiatlo i owszem byl zielony ale rosnac do duzych rozmiarow nie chcial. Zgaduje ze moze preferuje twarda wode, mniej swiatla i skromniejsze warunki. Osobiscie uwazam ze lepsza i kontrolowana roslina jest Cyperus Helferi, podobny do nurzanca ale o wiele bardziej wymagajacy i nie atakujacy calego zbiornika.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

mark_farina pisze: Mnie nurzaniec nie sprawowal sie za dobrze, mial wszystko co potrzeba do zycia, ziemie pod nogami, nawozy w wodzie, kwasna wode i mocne swiatlo i owszem byl zielony ale rosnac do duzych rozmiarow nie chcial.
Akurat nurzańce wolą wodę zasadową i średniotwardą, nie wymagają jakiegoś szczególnego nawożenia (szczególnie w toń wody) czy mocnego światła.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Właśnie dlatego mu nie szło za dobrze, praktycznie stał w miejscu. Taka ciekawostka powiedziałbym z tym nurzańcem :)
Pingwin71
Posty: 85
Rejestracja: 07 cze 2018 8:26

Post autor: Pingwin71 »

Ktoś jeszcze mógłby pomóc w sprawie pytania z pierwszego posta? I dodatkowe pytanie, czym się różnią, i jakie najlepiej kupować rośliny,
in vitro, sadzonki ,koszyki?
Planuje też podłoże na ziemi , piasku do piaskownic, i żwirku, tylko lepiej granulacja 4-8 mm czy 8-16 mm?
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

In vitro - najczęściej dostajesz mały plastikowy pojemniczek, w którym jest cała pula sadzonek, trzeba je przed posadzeniem dokładnie umyć z agaru - takiego białego kisielku w którym żyły. jak dokładnie nie umyjesz będzie pleśniał i gnił w akwarium. Zwykłe rośliny doniczkowe hodowane tą metodą wymagają kłopotliwej aklimatyzacji. W przypadku roślin wodnych wg mnie jest to bezproblemowe.
Zaleta - na 100% nie dostaniesz w gratisie ślimaków.

Sadzonki - dostaniesz prawdopodobnie pojedyncze rośliny

Koszyki - W zależności od gatunku i rozmiaru jedna lub kilka roślin.

Jak dla mnie najlepiej kupować in vitro, chyba że chcesz tylko 1-2 roślinę danego typu, np Anubiasa.
Ja kupuję najczęściej na allegro, nie patrzę na sprzedawcę, tylko na to żeby ktoś miał wszystkie lub większość roślin których szukam.

Na takie duże akwarium 1 kubek trawnikowych może ci nie starczyć, co do wszystkich innych ja bym kupowała wszystko z in vitro po małym kubku, i tak zanim to się rozrośnie to trochę minie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Pingwin71 pisze: Planuje też podłoże na ziemi , piasku do piaskownic, i żwirku, tylko lepiej granulacja 4-8 mm czy 8-16 mm?
granulacja 4-8mm i 8-16 mm to bardzo gruby żwir! Ponad półtora centymetrowe kamienie!

Daj granulację żwirku 2-4 mm maksymalnie. I bardzo miałki piasek.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ