akwarium w planach

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
jarekw
Posty: 6
Rejestracja: 20 lis 2018 17:45

akwarium w planach

Post autor: jarekw »

Witam, wkręcam się w temat akwarystyki i planuje założyć akwarium. Mój plan wygląda nastepująco:

zbiornik - 75x30x30 mix dwie szyby opti white planuje zamówić z firmy Myciok
podłoże ziemia na to czarny żwir kwarcowy
wystrój łupek drzewiasty - na ada stone mnie nie stać a może stać ale to bym musiał zbierać i czekać z 2 miechy
jakiś korzeń uskrobałęm w lesie pewnie coś dokupie
akcesoria- filtr kaskadowy AQUAEL VERSAMAX FZN-1
grzałka- Ultra Heater 75 Aquael ma wbudowany termometr
oświetlenie chihiros a601
testy jbl 6w1
woda kranowa wg strony dostawcy wody -średnio twarda.
Z technicznej strony to chyba tyle.
Mam nadzieje że mnie to wciągnie i sobie z tym poradzę wszystkim bo jak się okazuje akwarystyka to nie jest kupienie akwarium wlanie wody a na drugi dzien wpuszczenie rybek tak jak to zrobiłem w wieku 15 lat. Widzę że pasjonaci chętnie pomagają startującym. Więc liczę na uwagi wskazówki pomoc i dyskusje. Może na początek pytanie o ziemie. Kupuje ją bez nawozów oczyszczam z grud i innych dodatków typu liście patyki. Chcę dodać węgiel aktywowany ale to chyba nie wszystko co powinienem dodać tylko nie wiem co. warstwa ziemi 1cm grubosci i na to siatka.
Jeśli chodzi o rośliny to na pewno anubiasy bardzo mi sie podobają,mech jeszcze dobiorę jakiś,bardzo podoba mi sie eleocharis mini czy coś podobnego. napewno to za mało ale rośliny zamowię po skompletowaniu sprzetu i ułożeniu na sucho dekoracji licze na sugestie. czy o czymś zapomniałem, macie dla mnie jakieś wskazówki ?
jarekw
Posty: 6
Rejestracja: 20 lis 2018 17:45

Post autor: jarekw »

Nikt nie ma ochoty się wypowiedzieć?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

O tym wszystkim, co napisałeś w swoim poście pisaliśmy ostatnio w bardzo wielu tematach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej to proszę, skorzystaj z Szukacza.

Nie mam na obecnym etapie Twojego pomysłu jakiś szczególnych wskazówek i szczerze to nie wiem, w czym miałabym Ci teraz pomóc.

Załóż temat w dziale Galeria, jak już kupisz szkło i zacznij prezentować powstawanie akwarium w formie dziennika. Wtedy pewnie dyskusja się rozwinie.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Może ja coś napiszę skoro pasjonaci chwastów nie chcą :D Otóż po co chcesz dodawać węgiel aktywowany?
jarekw
Posty: 6
Rejestracja: 20 lis 2018 17:45

Post autor: jarekw »

Wiec zakładam ze sprzęt który wybrałem jest ok skoro nikt nie krytykuje ze lampa za słaba ze filtr za słaby ze ten żwir kwarcowy się nie nadaje. To chyba dobrze. A jak się zdecyduje na to akwarium bo waham się czy zakładać bo nie wiem czy sobie poradzę z walką z glonami chorobami pielęgnacja parametrami wody i tym wszystkim, to założę wątek w galerii. A ten węgiel to zły pomysł?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie rozumiem, dlaczego masz sobie nie poradzić z akwarium? I dlaczego zakładasz od razu walkę z glonami, choroby itd? Jeżeli wszystko założysz prawidłowo powinno się obyć bez problemów.

Lampy nie znam i nie będę szukać jej opisu po necie.
O podłożach możesz sobie poczytać, jeżeli chcesz trzymać ryby denne - musisz zapewnić im piasek. Jeżeli nie, możesz użyć żwirku. Skorzystaj z opcji Szukacza.

Ja też nie bardzo rozumiem, po co chcesz dawać węgiel aktywowany do ziemi. Nie lepiej zastosować samą ziemię w niewielkiej ilości? Też ostatnio o tym sporo pisaliśmy.

Testy jbl - jeżeli chcesz kupić paskowe to sobie odpuść, bo są niedokładne. Poczytaj to, co piszemy o testach do wody.

Po prostu poszukaj wiedzy, chociaż i tak już sporo - mam nadzieję - wiesz, co mnie cieszy.

Proponuję, żebyś założył akwarium, normalnie skomponował podłoże: żwirek i ziemia, ustawił korzenie i kamienie, posadził rośliny, zalał całość wodą, odpalił filtr, grzałkę i oświetlenie. Potem załóż temat w dziale Galeria, pokaż nam zbiornik, zmierz parametry wody.
Zaczekaj następnie aż akwarium dojrzeje, a w między czasie zastanów się nad obsadą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 18:11 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
jarekw
Posty: 6
Rejestracja: 20 lis 2018 17:45

Post autor: jarekw »

Gdzieś na filmie znalazłem jak ktoś dawał nie pamiętam na którym. Z tymi poradami na forach to jest tak ze często są skrajne opinie porady. Ktoś napisał ze powstrzymuje procesy gnine jest siedliskiem bakterii. Ale chyba pójdę do lasu wykopie trochę ziemi próchnicznej.

EDIT:
Pewnie to dwie różne rzeczy ale zakładając np las w sloiku to konieczne jest zastosowanie węgla aktywowanego wiec pomyślałem ze w akwarium tez może być pożyteczny

Jeśli coś szybko dodajesz, proszę - użyj przycisku "Zmień".
Posty połączyłem.
MOD krzych_100
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

W akwarium jak dajesz ziemię to węgiel nie jest potrzebny
Pozdrawiam.
jarekw
Posty: 6
Rejestracja: 20 lis 2018 17:45

Post autor: jarekw »

Czyli co sama ziemia. A może lignit jak jeden pan z YT
ODPOWIEDZ