Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Prośba o poradę w kwestii oświetlenka

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Sprzęt
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rondel

PostWysłany: 23 Lis 2018 10:04    Temat postu: Prośba o poradę w kwestii oświetlenka Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Heeej! Very Happy

Mam akwarium w którym realna ilość wody to 70-75 litrów. Szerokie na 72cm.

Chciałbym prosić o poradę co do oświetlenia, chodzi mi o konkretne modele lamp, ponieważ to, że przy tym rozmiarze raczej potrzebne mi 2 x T8 o mocy z 16W każda to wiem.

Chciałbym światło dla roślinek takich jak np rotala. I oczywiście by rybki dobrze sie przy tym czuły i nie chowały masowo pod filtrem itp.

Z góry bardzo dziękuję za porady i namiary na lampy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 23 Lis 2018 10:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Za mało danych. To ma być akwarium z pokrywą czy szukasz belki oświetleniowej?

Powinieneś dać 2x18W (T8 lub T5).

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
Rondel

PostWysłany: 23 Lis 2018 11:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam oczywiście pokrywę z chwytakami na oświetlenie. Całą elektryke zrobię sam. Chodzi jedynie o konkretny model lamp. Nie znam się na nich, a są jakieś life-go, plant-go, sun-go, flora-go i cała sterta innych. Nie wiem jakiej firmy najlepiej kupić, jakie dwie ze sobą połączyć by dawały najlepszy spektrum i temperaturę barw. Nie mam pojęcia Sad Dlatego chciałbym wiedzieć co dokładnie kupić, a kupię to.
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 23 Lis 2018 11:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co nazywasz "lampą"? Świetlówkę?

Daj najzwyklejszą świetlówkę o barwie 6500K (865), a drugą o barwie 4000K (840)

Ja od lat już nie kupuję specjalistycznych świetlówek, ale najzwyklejsze marki Philips, Narva, Lucci i inne (co się trafi) za parę złotych w zwykłym sklepie elektrycznym. I tak trzeba je po około roku wymienić na nowe, to po co przepłacać?
Nie widzę różnicy ze wzroście roślin przy stosowaniu świetlówek "specjalistycznych" a zwykłych (o dobrze dobranej barwie).

W temacie, o który pytasz pisaliśmy już wielokrotnie. Skorzystaj z Szukasza.

Zobacz też tutaj:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=21227

i przejrzyj wiele innych tematów.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

Powrót do góry
Rondel

PostWysłany: 23 Lis 2018 12:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ow, nie miałem pojęcia że zwykłe lampy są aż takim doskonałym substytutem specjalistycznych Shocked
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 23 Lis 2018 12:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie "lampy". To są świetlówki.

Powrót do góry
goldi_

PostWysłany: 23 Lis 2018 12:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

BARA napisał:
Nie "lampy". To są świetlówki.

A właśnie że LAMPA w tym wypadku popularnie nazywana świetlówką (jak już kogoś poprawiasz Smile
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 23 Lis 2018 13:14    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmmm, dla mnie słowo "lampa" jest definicją złożonego obiektu, którego częścią jest element świecący, w tym przypadku świetlówka, a może być również żarówka, dioda itd. Dodatkowe składowe lampy to mocowanie elementu świecącego (np.gwint, gniazdo...), odbłyśnik, klosz, mocowanie całości, podstawa, włącznik itd itp.
Ale oczywiście jeżeli w nomenklaturze elektrycznej słowo "lampa" dotyczy tylko elementu świecącego, to macie rację.

W takim razie jak nazwać prawidłowo coś, co stoi u mnie w pokoju? Lampa stojąca z lampą energooszczędną 45W na gwincie E27 i kloszem z PCV?
Wink

Powrót do góry
goldi_

PostWysłany: 23 Lis 2018 13:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

BARA napisał:
...dla mnie słowo....

BARA napisał:
Ale oczywiście jeżeli w nomenklaturze elektrycznej słowo "lampa" dotyczy tylko elementu świecącego, to macie rację.

Nie ma wiekszego znaczenia "co to dla Ciebie" oraz możemy pominać nomenklaturę elektryczną . Wystarczy banalne: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lampa

W naszych rozmowach używamy sporo potocznych znaczeń , uproszczeń itp i absolutnie nie zamierzam medrkować ale skoro poprawiasz ...
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Sprzęt Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: