[40l] akwarium 40l obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Carolina
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2018 20:08

[40l] akwarium 40l obsada

Post autor: Carolina »

Witam,
pragnę założyć swoje pierwsze akwarium.
Zakupiłam internetowo zbiornik 40l (wymiary 40x25x40) z plastikową pokrywą wyposażoną w 6 diod LED o łącznej mocy 1,5W (zdaję sobie sprawę, że jest to za mało więc najpewniej wymienię to na oświetlenie ledowe o mocy ok.20W), grzałkę 35W oraz filtr wewnętrzny przeznaczony do zbiorników 60l-100l (z miejscem na dwa wkłady filtracyjne). W akwarium znajdzie się także drobny piasek kwarcowy (2mm) oraz kilka łatwych w utrzymaniu roślinek.

Chciałabym już teraz zastanowić się nad obsadą akwarium więc o to wymyślona przeze mnie obsada:
3-4 otoski, 5-6 Niebiański Danio Perłowy
Poczytałam trochę o tych rybkach i wywnioskowałam z tego, że mają one zbliżone do siebie wymagania tj.: temp. 25°C, pH 6,5-7,5

Proszę o opinie czy taki dobór rybek jest w porządku oraz czy wielkość oraz wyposażenie akwarium jest dla nich odpowiednie.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Ps. Jest to mój pierwszy post na tym forum więc prosiłabym o wyrozumiałość.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

Owszem, ma to sens, co prawda mogą być słowa krytyki za pojemność akwarium ale wg mnie, jeśli jest takie podejście, to jest ono dopuszczalne:)
Zalej akwarium, niech dojrzewa, posadź rośliny i obserwuj, czy faktycznie tego światła jest mało, czy trzeba coś zmienić. Na początku może być różnie z roślinami, ponieważ nie zawsze jest tak, że wszystkie posadzone gatunki będą rosły (trzeba to wiedzieć i należy z czasem dobrać sobie sprawdzone gatunki).
Z tymi rybami też może być różnie, najlepiej kupić galaxy w dwóch miejscach (w jednym samice, w drugim samce), a otoski kupić później i wpuścić je do dojrzałego już akwarium. U galaxy zaobserwowałem pewne wypaczenie - jeśli rybka ma płaski brzuch i wygląda jakby wychudzona, to najprawdopodobniej padnie z czasem. Dobrze jest przy zakupie zwracać na to uwagę - ryba nie może mieć zapadniętego brzucha.
Także trzymam otoski z galaxy, podłoże to gruby piach (jest to rzeczny piach firmy ZEW, dostępny w marketach na stoiskach ogrodniczych). Parametry wody to pH w granicach 6,8 - 7,2 (w zależności od podmian wody), GH ok. 9-10*, nie mam grzałki (w zasadzie temp. 24*C jest akceptowalna, a problemem nie jest podgrzanie wody, tylko jej schłodzenie).
Dobrze jest mieć "krzaczastą" roślinę, przy dnie trochę gąszczu i trochę zacienionego miejsca, aby ryby miały kryjówki i miejsce do tarła.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Carolina
Posty: 2
Rejestracja: 30 lis 2018 20:08

Post autor: Carolina »

Bardzo dziękuję za odpowiedź i wszystkie porady :)
ODPOWIEDZ