Brak wzrostu i glony

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
zdzichu103
Posty: 5
Rejestracja: 26 sie 2018 20:51

Brak wzrostu i glony

Post autor: zdzichu103 »

Witam.
Kilka tygodni temu założyłem akwarium 112l 80x35x40 na ziemi ogrodowej z filtrem multikani 800, i świetlówkami 2x18W, jednak kiedy woda w miarę dojrzała na roślinach pojawiły się dziwne glony i są aż do teraz. Rośliny praktycznie w ogóle nie rosną.
Wygląda to tak jak na tym zdjęciu:

https://zapodaj.net/1ff5c425024b2.jpg.html

Próbowałem jedynie większych podmian lecz sytuacja się nie poprawiła.
Dwutlenku węgla nie podaję a z parametrów wody mogę tylko podać pH które wynosi 7,5. Czy ktoś wie jaka może być tego przyczyna?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Akwarium nie dojrzało, przez te kilka tygodni może "zamknął się" obieg azotu, akwarium dojrzewa znacznie dłużej, zwłaszcza z ziemią w podłożu.
Bakopa i hydrilla - to chyba widzę na zdjęciu, raczej nie wyciągną z wody wszystkiego w taki sposób, aby nie tworzył się porost (bo to porost świadczy o świeżym akwarium).
Więc tak:
- filtr nie ma tutaj znaczenia (nie od filtr zależy tworzenie się porostów/glonów),
- być może ziemia uwalnia zbyt dużo składników mineralnych do wody,
- możliwe, że 2x18W nie jest wystarczające na akwarium o wysokości 40cm.
- być może jest za słaba cyrkulacja wody.

Powodów może być wiele i trzeba trafić w ten właściwy.

Więc powoli można wykonać jakieś zmiany, ale rób to stopniowo.
Czy np. odmulasz podłoże przy podmianie wody?
Jak gruba jest warstwa ziemi i czy jest przysypana czymś?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
zdzichu103
Posty: 5
Rejestracja: 26 sie 2018 20:51

Post autor: zdzichu103 »

Ziemi jest jakiś 1cm i na nim gruba warstwa żwiru, całość ok 4cm. Podłoże odmulam.
W takim razie muszę sprawdzić czy po wypłukaniu tego nadmiaru minerałów sytuacja się zmieni.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Rozumiem, więc od czegoś należy zacząć.
Pierwszą rzeczą, którą bym zrobił, to dokupił kilka "pewnych" gatunków szybko rosnących roślin korzeniowych. nie mam na myśli zestawów, tylko wybranych np. 2 gatunków: nurzańca i nadwódki. To rośliny, które przy pH=7,5 dadzą radę i powinny w miarę szybko zacząć rosnąć. Jeśli pomimo tego dalej nie będzie poprawy, zwiększ oświetlenie. Dołóż np. dodatkową świetlówkę - są zestawy dodatkowe, ale nie są tanie, więc można próbować kupić używany statecznik, do tego oprawki bryzgoszczelne i już coś z tego można zmajstrować.
Generalnie zmiany wprowadzaj powoli i to nie od razu zestaw CO2, czy jakieś inne drogie gadżety, tylko próbuj roślinami, oświetleniem i podmianami wody.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Cześć

Mała sugestia, zbiornik na ziemi odmulamy w skrajnych przypadkach, lub wcale, a jeśli juz to mega delikatnie. Duże podmiany wody na początku + testy wody aby określić kiedy zrobi się stabilnie to podstawa przy takim zbiorniku.
zdzichu103
Posty: 5
Rejestracja: 26 sie 2018 20:51

Post autor: zdzichu103 »

Mała aktualizacja po paru podmianach.
Serdecznie też dziękuję za wyższe porady.

Sytuacja nie zmienia się wcale, osad który był na roślinach zmienił się na białe nitki a glony obrosły nawet żwirek. W międzyczasie zresetowałem moje mniejsze akwarium ok 50l i zrobiłem je na tej samej zasadzie co 112l, czyli ziemia, kulki i żwir(tyle że większy). Po paru dniach w małym akwarium woda kryształ, zero glonów, rośliny ruszyły od razu w górę. I teraz małe pytanie, czy jeśli przy podmianach będę dodawał wodę z mniejszego akwarium to dużo pomoże na ustabilizowanie się wody w 112l, czy to już nie problem z wodą, a problem z glonami?
Dodam jeszcze tylko, że w małym akwarium są same krewetki.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A czy możesz nam pokazać zdjęcie całego dużego akwarium? Bo mam wrażenie, że ziemię przysypałeś bardzo grubym żwirem, wręcz kamykami, więc ziemia ma bezpośredni kontakt z wodą.

Dodawanie wody z małego akwarium nic nie zmieni.

Inna kwestia: 2x18W nad 112l to mocno za mało. Dodaj przynajmniej jeszcze jedną świetlówkę, pisaliśmy już o tym wielokrotnie. Rośliny nie mając dobrego oświetlenia (optimum to 0,5W na litr) po prostu nie będą prowadzić prawidłowej fotosyntezy i przegrywają konkurencję z glonami.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
zdzichu103
Posty: 5
Rejestracja: 26 sie 2018 20:51

Post autor: zdzichu103 »

Zapomniałem wspomnieć, ale świetlówki wymieniłem na ledy zaraz po napisaniu pierwszego posta.
Co do żwiru, to raczej nie powinien być za gruby, ponieważ przed resetem dużego akwarium miałem ziemię nawet bez żadnej siatki którą teraz położyłem i wszystko było w porządku.
A całość wygląda tak https://zapodaj.net/c682900217fb0.jpg.html
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Patrząc na udane zbiorniki LT jak wyglądały na starcie to masz o jakies 10 razy za malo roślin.
Co do innych kwestii nie pomogę, bo jestem za cienki.
zdzichu103
Posty: 5
Rejestracja: 26 sie 2018 20:51

Post autor: zdzichu103 »

Roślin było sporo, ale wszystkie popadały na początku.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Akwarium puste, nie zapewnia rybom schronienia i miejsc odpoczynku. Obsada źle dobrana - czy czytałeś o wymaganiach gatunków ryb, jakie kupiłeś?

Wysadzasz neonom nerki przy pH 7,5

Radzę oddać ryby, dokupić 10x więcej roślin. Po prosu założyć akwarium od nowa. Dać żwirek na dno, na to 1 cm ziemi, potem 5 cm żwirku przemieszanego z piaskiem.

I oczywiście nim cokolwiek wpuścisz: zmierz parametry wody, dopasuj do nich obsadę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ