Proszę o pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 18:32 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie czytasz uważnie/ze zrozumieniem .

Problem polega na różnicy wskazań i nastawy ale nie ma pewności czy własciwa jest nastawa czy pomiar .

Proponujesz takie zmniejszenie mocy grzałki aby nie była w stanie podnieść temperatury ponad 25st przy obecnej temperaturze .
1. a co jeśli temperatura w pomieszczeniu się zmieni ?
2. a co jeśli to nie grzałka za mocno grzeje lecz termometr źle pokazuje ?
3. a skąd wesz że grzałka nie podgrzewa termometru a wadliwa cyrkulacja nie rozprowadza ciepła po zbiorniku ?


Możesz się dalej rechotać jak głupi do sera zamiast pomyśleć


ps
mirukan pisze:Rozumiem że równie dobrze można ogrzać to akwa grzałką o mocy 1 W
Jako że nie okreslono temperatury otoczenia ani wpływu innych urządzeń akawarium , owszem , mozna sobie taki wariant wyobrazić i bdzie on mniej karkołomny niż Twoja propozycja zastosowania grzałki 1W
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 18:33 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

wrzucilem termometr taki zwykly domowy i pokazał 24 stopnie. Czyli grzałka jest na 25 stopni, mały termometr (6cm) pokazuje 27 stopnie ( moze z jego wielkosci wynika przekłamanie) zwykly termometr domowy pokazuje 24.
Grzalke mam ustawiona kolo filtra zaraz jakies 2-3cm obok na tylniej scianie, mam filtr kaskadowy, wiec wlasciwie pewnie pobiera czesc podgrzanej wody i wypuszcza na tafle.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

akwarium stoi juz 2tygodnie. parametry n3 , NO2,NO3 nie są wysokie, ale też nie są równe 0. kiedy powinienem zrobic pierwsza podmianke wody, dopiero jak parametry spadn i wpuszcze ryby czy kiedy? dodam, ze na ta chwile woda jest przejrzysta jak krysztal.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jestem zwolennikiem podmian wody regularnie do tydzień 20% od samego początku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

W zestawie posiadam lampe leddy slim duo aquael jest to lampa 10w, która łączy w sobie 5w aquael sunny (6500klw) i 5w aquael plant (8000klw) https://allegro.pl/oferta/aquael-leddy- ... 7008946891 . Zaczałem sie zastanawiać czy to nie za mało na moje 49litrów i czy nie dokupic albo jeszcze jednej takiej samej lampy albo tylko 5w aquael plant (8000klw) bo tez sa takie. Dośc słabo rosną mi rośliny, trawnik eleocharis własciwie wcale, w polowie zbrązowiał. Podaje carbo w płynie. Zbiornik ma 3tyg.
Co myslicie czy trzeba coś dołożyc, jezeli tak to która lampe czy nie trzeba i to oswietlenie jest wystarczajace?
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

??
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

yamaworld pisze:Zbiornik ma 3tyg.
Odpowiedź na Twoje pytania. Jak się zalewa akwarium, to sadzi się 2-3 gatunki roślin i zostawia akwarium na co najmniej miesiąc w spokoju. W tym czasie można robić jakieś drobne zmiany - przesunąć dekorację, przesadzić roślinę, podmieniać wodę itp.
yamaworld pisze:. Dośc słabo rosną mi rośliny, trawnik eleocharis własciwie wcale,
No nie oczekuj, że po trzech tygodniach postawisz holendra. Niestety, ale nie wszystkie rośliny adaptują się do nowych warunków.
Po prostu czekaj i obserwuj, 3 tygodnie to za wcześnie na zmiany. Nic nie dokładaj tylko obserwuj, która roślina rośnie, która stoi w miejscu, a która marnieje. Jak robisz zmiany czegokolwiek, to rób to powoli i zmiany wprowadzaj niewielkie.
Przyczepię się tylko do barwy światła, dlaczego 8000K?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

barwa światła tak jest oznaczona u producenta 8000k.
Gdzes wyczytalem, ze przyjmuje sie okolo 0,4w/l. u mnie przy 49 litrach wychodzi 0,2w/l do tego marniejące rośliny stad zaczalem sie zastanawiac nad dodatkowym oswietlenie. Mam na uwadze oczywiscie tez okres aktlimatyzacji.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Owszem, jeśli stosujesz świetlówki to tak można przyjąć, natomiast diody emitują inne widmo i dobrze jest mieć oświetlenie diodowe regulowane.
Porównaj i zauważ, że świetlówki oprócz barwy niebieskiej i czerwonej (rzekome pasmo dla roślin), emitują także "pik" barwy zielonej. Pooglądaj sobie wykresy widma świetlówek i diod - diody nie emitują tego "piku", więc trzeba poszukać diod (jeśli już o nich mówmy), które będzie miało widmo pokrywające większość barw. Napiszę tak - jak się porówna wykres widma diod różnych barw, to tylko diody o barwie 4000K mają jakiś sens, ponieważ emitują dosyć "szerokie" widmo pokrywające te barwy, których nie ma w światle 8000K.
Mam u siebie na 50 litrów wody 15 diod, przy czym świecą około 1/3 swojej mocy i to wystarcza (mam nawet wrażenie, że światła jest za dużo). Diody są różnej barwy białej i używałem także diod niebieskich, czerwonych i full-spectrum - full-spectrum jakoś najmniej mi się sprawdziły.
Nie podchodź do tego matematycznie, bo nie o to chodzi.
Jeśli podejrzewasz, że mogłoby się przydać więcej światła, to zainstaluj sobie dodatkowy naświetlacz LED, żarówkę energooszczędną, świetlówkę i obserwuj. Jeśli trzeba, to może zamiast dokładania oświetlenia wystarczy zmienić jego barwę?
Obserwacja jest bardzo ważna, bo kierujesz się swoimi wnioskami, a nie naśladujesz innych (to, co u innych się sprawdzi, u Ciebie niekoniecznie).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Aby jeszcze skomplikować wypowiedź krzych_100 należy dodać że różne rośliny potrzebują różnego widma . Przykłądowo, posiadane przez Ciebie oświetlenie o temperaturze 8000K lub więcej doskonale się spisze np. w zbiornikach iwagumi gdzie domyślnie prym wiodą trawniki a już zdecydowanie gorzej w wysokich łodygowcach . To jest m.in powodem (jak sądze) wysypu lamp 8-10kK wzorowanych na produktach ADA ...

W kwestii naświetlaczy - jak dotąd żaden nie spełnił moich oczekiwań. Owszem, doskonały pomysł aby doraźnie dodać dowolnego światła aby sprawdzić co się będzie działo ale na dłuższą metę … No ale z drugiej strony 10zł za naświetlacz 10W warto wydać dla testu
ODPOWIEDZ