Towarzystwo dla barwniak czerwonobrzuchy i gurami mozaikowy

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
gosiaciszak
Posty: 17
Rejestracja: 18 mar 2018 21:40

Towarzystwo dla barwniak czerwonobrzuchy i gurami mozaikowy

Post autor: gosiaciszak »

Witam wszystkich,
Może po krótce historia nieszczęśliwej obsady mojego akwarium 112l.
3 gurami mozaikowe 2+1 ( samiec do zamiany na samicę)
2 samice bojownika
14 brzanek mszystych
5 kirysek spiżowy
Parka zbrojników pospolitych
Kiryski i zbrojniki kupiłam z akwarium i żal było mi oddać więc zostały - a miała być Azja :-/
Niedawno dostałam 2 male barwniaki czerwonobrzuche niby parka ale mam wątpliwości.

W chwili obecnej szykuje brzankarium gdzie trafią brzanki mszyste i najprawdopodobniej zbrojniki bo niestety jeden z barwniaków zjada narybek zbrojników. Ale nie o nich chcę pisać.
To co pozostanie w akwarium to gurami bojowniczki kiryski i barwniaki.
Do tego litrażu nie chcę narazie nic dokupywać ale przymierzam się do założenia baniaka ok 200 l gdzie rybki będą przeniesione. I tu mam pytanie jakie rybki mogę wpuścic żeby wypełnić środkową przestrzeń? Czy lepiej skleić akwarium o nietypowych wymiarach żeby zwiększyć powierzchnię dna czy kupić standardowe?
W obecnym akwa mam duży korzeń, grotę z kokosa, sporo roślin kryptokoryny zwartki anubiasy żabienice i inne. PH7.4, twardość mierzyłam już dawno i nie pamiętam ale w wodociągu wg danych ze strony www jest
1,63 mmol/l, milimole na litr
9,6 dH(°n), stopnie niemieckie
3,26 mval/l, milivali na litr
163 mg CaCO3/l, miligram węglanu wapnia na litr

Filtr eheim 2224 wydajnośc do 250l.
Podłoże 1/4 drobniutki piasek kwarcowy 3/4 ziemia ogrodowa + kulki gt na to czarny żwirek kwarcowy 2-3 mm.
Tmperatura 25 stopni
Wszystko to zostanie przeniesione do nowego baniaka. Chcę zachować takie same warunki jak i wystrój.
Jakie ryby będę mogła wtedy dołożyć do gurami barwniaków i kirysków? Wiem że to pomieszanie biotopów ale tak wyszło. Czytałam że barwniaki podczas tarło są bardzo agresywne i domyślam się że dno będzie całe ich i kirysków. Narazie się zgadzają puki co. Ale co mogę dać w środkową partię żeby ryby się zgodziły. Miała być Azja ale te barwniaki mi namieszały trochę i chciałabym z nimi spróbować i już mam mętlik w głowie. Przeczytałam już wszystko o wszystkich rybach azji i Afryki i już nie wiem nic. Proszę o jakieś sugestie i porady. Z góry dziękuję
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 19:57 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zacznij od większego szkła i tyle. Dno zajmą pielęgniczki, labiryntowe na pewno nie [to walki o dno nie będzie po za przeganianiem kirysków, co będzie miało miejsce bez względu na to czy dno będzie z 10cm szersze czy nie], gurami z kolei to góra i środek, sprawdzona drobnica Azji to np. razbora klinowa, ale na pewno nie teraz do 100l.
gosiaciszak
Posty: 17
Rejestracja: 18 mar 2018 21:40

Post autor: gosiaciszak »

Dziękuję za zainteresowanie i sugestie. Tak myślałam że lepiej będzie skleić akwarium bo w standardzie to czym większy litraż to akwarium od razu wyższe. Lepiej iść w długość. A gurami to wiem że będzie miało ciasno dlatego ze względu na nie chce zwiększyć litraż. Czy wtedy ww 200-240 litrów mogę dołożyć jeszcze samiczke? 1+3 nie będzie za dużo? Rybki narazie są małe ale wiem że rosną do ok.10 cm a to już spora ryba.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
ODPOWIEDZ