Parametry wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Gaszpar
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2018 22:24

Parametry wody

Post autor: Gaszpar »

Witam

jestem tu nowy chodź rejestracja była trochę czasu temu ale do brzegu.

Mianowicie kiedyś posiadałem akwarium ale to było kompletnie bez jakies wiedzy jak to za dzieciaka byle zeby cos było.
Teraz postanowiłem podejśc do tego poważnie i duzo juz naczytałem sie tu na forum różnych rzeczy i napewno wiedze mam o wiele wieksza jak kiedys ale nurtuje mnie jedno pytanie na które nie znalazłem tutaj wyjasnienia
Pytanie dotyczy parametrów wody, które postanowiłem zbadac przed załozeniem akwarium i wyszły mi o to takie wyniki wody z mojego kranu

pH --7,2
GH --8
KH --28

zastanawia mnie to KH jest bardzo duże w stosunku do GH
czy to jest możliwe?

testy kropelkowe zooleka

pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zgodnie z definicją twardości KH nie może być większe od GH. To, że z testów wychodzą takie wyniki to wina testów [co jest "normalne", znaczu na porządku dziennym- testy są "upośledzone"]. Test na KH nie mierzy twardości węglanowej, tylko ogólną buforowość wody, dlatego czasami KH wychodzi większe od GH. Zdolności buforujące oprócz węglanów mają inne związki, jak fosforany, borany etc. jest ich więcej... Wpływ wszystkich tych związków pokaże test na KH, który tak na prawdę nie jest testem na KH.
Gaszpar
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2018 22:24

Post autor: Gaszpar »

czyli nie sugerowac sie wynikiem KH? i brac pod uwage tylko GH jako twardość?

gdzies kiedys wpadło mi w oczy jakas opinia ze KH moze byc wyzsza niz GH jak sa gdzies jakies stacje uzdatniania wody.
Ja takowa posiadam może dlatego GH nie wyszło takie twarde jak innym z kranu rżedu 12-18

pytanie tylko czy to tak jest faktycznie

no i pytanie co dalej robić bo zeby zalozyc akwarium wedlug prawideł musze poznac swoje parametry wody
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Gaszpar KH w teście może wyjść większe niż GH, m.in. z powodów które przytoczył MarJan ale nie byłaby to tak dużą różnica jak u Ciebie. Albo źle przeprowadzony test albo niezdatny do użycia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Gaszpar
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2018 22:24

Post autor: Gaszpar »

no robiłem 3 razy probe i tak samo wychodzi

zeby sprawdzic test sprawdze w najblizszym czasie wode u rodziców i zobaczymy co wyjdzie
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

pH --7,2
GH --8
KH --28
Gdzieś jest błąd, takie parametry są niemożliwe. GH 8 i pH 7,2 - OK, może być. Ale przy GH 8 i KH na poziomie 28 to znaczną część KH tworzy wtedy węglan lub wodorowęglan sodu a to by dało pH na poziomie 9,0 a nawet wyżej.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ