pomoc w sprawie lepszej wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
rechpol
Posty: 3
Rejestracja: 23 gru 2018 0:17

pomoc w sprawie lepszej wody

Post autor: rechpol »

witam ktoś doradzi jak zrobić krysztaliczna wode w akwa
akwa 50l
obsada gupiki (troche jest nie wiem ile same sie mnoza)
2 kiryski
wymiana wody co 1 tydz albo 2
filtr aquael turbo 500
zdjecie wody https://zapodaj.net/6d9f8199363ed.jpg.html
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Możesz oczywiście stosować różne wkłady pomagające krystalizować wodę jak choćby: węgiel, purolite purigen itp.

Najważniejszym jednak czynnikiem jest prawdziwie dojrzałe akwarium z dobrze dobraną (i pielęgnowaną ) filtracją a także trzymanie parametrów wody w ryzach co staje się tym trudniejsze im ryb w zbiorniku przybywa.

Masz mały filtr (w sensie pojemności biologicznej) więc szczególnie ważne jest staranne dobranie wkładu biologicznego .

Moim faworytem w tym temacie jest lawa wulkaniczna
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Hmmm...a ile funkcjonuje zbiornik i jak długo korzeń w nim jest? Herbata prawdopodobnie jest spowodowana barwieniem drewna, co jest naturalne.

Jeśli wygląd wody jest ważniejszy dla Ciebie jak ten korzeń w akwarium to możesz go wyjąć, nie masz zwierząt go wymagających i w jego miejsce zawsze jeszcze jakieś zielsko możesz dać, a jeśli korzeń musi być to po prostu podmianki lub j.w. goldi_ napisał.

Mam wrażenie, że zbiornik jest kostką, jakiś mały się wydaje.
rechpol
Posty: 3
Rejestracja: 23 gru 2018 0:17

Post autor: rechpol »

korzeń już troche jest z rok i przeżył kilka restartów
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

ktoś doradzi jak zrobić krysztaliczna wode w akwa
Wywal dyszę Venturiego i ogranicz przepływ wody o 50% albo i więcej.
Woda nie potrzebuje bąbelków by się natleniała a zmniejszony przepływ spowoduje osiadanie na dnie różnych drobinek.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
rechpol
Posty: 3
Rejestracja: 23 gru 2018 0:17

Post autor: rechpol »

to źle że będą na dnie osadzały sie drobinki co nie ? z wywaleniem tego do napowietrzania to jeżeli woda sie rusza u góry to bedzie napowietrzona ?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

do napowietrzenia wystarczy "marszczyć" taflę wypływającą wodą z filtra, a kiedy drobiny nie krążą a osiadają na dno, to pozbywamy się tego podczas odmulania przy podmiance
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Od kilku lat stosuję ten "patent" i sprawdza się bardzo dobrze. A kiedyś kombinowałem z dużym przepływem wody przez filtr i zastanawiało mnie czemu w akwarium z filtrem napędzanym powietrzem woda była krystalicznie czysta a w innym z bardzo wydajną turbiną (miałem FAT-4 750l/h w ok 120 litrach) wiecznie coś w niej się unosiło.
Potem w magazynie "Nasze Akwarium" przeczytałem artykuł profesora Stefana Kornobisa o filtracji i zapamiętałem "woda ma się tylko sączyć" - wyjaśnione jako przepływ na poziomie 1-2 objętości akwarium w ciągu godziny. Postanowiłem spróbować, sprawdziło się 8)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
ODPOWIEDZ