Start nowego akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
JerzyB.
Posty: 10
Rejestracja: 24 gru 2018 6:56
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Start nowego akwarium

Post autor: JerzyB. »

Witam
W najbliższej przyszłości planuję start mojej siedem setki .Tu rodzą się pytania , jako że akwarium było morskie tylna szyba ma czarne tło. Chce mieć podłoże też czarne i pytanie jakie ? by mogły kiryski przebywać i rośliny rosły, piasek kwarcowy 1do 3 mm czy może żwirek bazaltowy ?Drugie pytanie , jako filtr będzie wykorzystany sump, planuje w pierwszej komorze gąbki w drugiej siporax , czy dobrze kombinuje ?Dodam jeszcze że oprócz kirysków będzie około 150szt. neona czerwonego oraz jakieś inne rybki stadne. Na a jako ryby reprezentacyjne paletki. Na temat oświetlenia zapytam w następnym poście , bardzo proszę o konkretne odpowiedzi.
Pozdrawiam
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Kiryski potrzebują piasku.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jak chcesz czarne to trudno. Barwiony kwarc to jedyna opcja ale moim zdaniem wygląda nieco kiczowato .
Mam bardzo podobne akwarium z paletkami kirysami i neonem że o kilku zbrojnika nie wspomnę .
Też mam czarne tło . W efekcie z zestawienia zwykłego pisaku i czarnego tła jestem bardzo zadowolony .Czarne podłoże (uważam) byłoby za ciemne .

Kwaśny torf bpod piasek byłby dobrym rozwiązaniem - u mnie wprawdzie się nie sprawdził ale to ze względu na zbrojniki


Ze względu na temperaturę oraz kilka innych cech wybrałem stadko kirysków sterby - po czasie uważam że to był świetny wybór.


W kwestii sumpa : zrobiłbym tak samo
JerzyB.
Posty: 10
Rejestracja: 24 gru 2018 6:56
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: JerzyB. »

Witam
W akwarium mają być korzenie i dużo roślin , będą też glonojady . Jakie podłoże proponujesz i o jakiej granulacji/
Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Podejrzyj podłoże u mnie- odnośnik na dole posta- mam barwiony piasek kwarcowy na czerń [z allegro]. Zaczynałem od trochę grubszej granulacji, ale dopiero jak zmieniłem na 0.2~0.8mm kiryski na prawdę zaczęły ryć jak dziki i wyraźnie widać jak przesiewają podłoże przez skrzela, posiadam 2 zbrojniki, ale nie wykazują zbyt wielkich chęci do przekopywania dna.

Dla roślin tak drobne podłoże prawdopodobnie fajne nie będzie, proponuję więc warstwę wierzchnią do około 3cm grubości gradacji do 0,8mm, pod nią coś grubszego, ale na pewno nie bazalt i nie przekraczającego gradacji 3mm.
JerzyB.
Posty: 10
Rejestracja: 24 gru 2018 6:56
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: JerzyB. »

Dzięki
JerzyB.
Posty: 10
Rejestracja: 24 gru 2018 6:56
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: JerzyB. »

Witam
Oświetlenie będzie DIY składać się będzie z 6 modułów 30W 6500K i tu zastanawiam się czy to wystarczy , czy może jeszcze cosik dołożyć.Wstawił bym fotkę modułu ale nie chce wejść Aha każdy moduł ma 104 ledy rozmiar modułu to 60X7cm moduły pochodzą z lamp przemysłowych

Pozdrawiam
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 26 lut 2020 21:22 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
JerzyB.
Posty: 10
Rejestracja: 24 gru 2018 6:56
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: JerzyB. »

https://www.fotosik.pl/zdjecie/usun/1Zk ... 8qkRuQfGDU
Takich paneli mam 6 szt.Każdy panel ma swój zasilacz i jest sterowany przez system dali, czyli ściemnianie oraz rozjaśnianie ,muszę to wszystko tylko poskładać i zawiesić nad akwarium..

Witam
Lampa poskładana` i świeci, to tylko 180W 6500K w ledach Może ktoś tu na forum podpowie ,czy to wystarczy dla roślin mogę dołożyć jeszcze z 5ęć świetlówek 28W tylko pytanie o jakiej barwie ?
Akwarium jeszcze dobrze nie umyte po słonej wodzie, a oświetlenie będzie podniesione o10cm.

https://www.fotosik.pl/zdjecie/863ead05b23b3fa2
JerzyB.
Posty: 10
Rejestracja: 24 gru 2018 6:56
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: JerzyB. »

Witam
Trochę się przeciąga start mojego akwarium.Zdecydowałem sie położyć płytki w pokoju , więc start przewiduje na Wielkanoc
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ