Zakładanie akwarium - mętna i śmierdząca woda po 3 dniach

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
vexxaw
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2018 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Zakładanie akwarium - mętna i śmierdząca woda po 3 dniach

Post autor: vexxaw »

Witam,
mam prośbę o pomoc w zakładniu akwarium ponieważ problem w tym, że woda stała się bardzo mętną (już ledwo co widać) oraz przyjeła mało przyjemny zapach - mam wrażenie że ten kolor to juz mocna herbata - fotka pod linkiem.

Fakty są takie:
- akwarium 112l + oświetlenie led 1x18
- korzeń red moor
- żwir (był płukany) + nawóz
- kilka rośliny
- woda kranówkja
- do wody dodałem po 20 ml środków - "SUPER BIO NAKTERIA 11 w 1" oraz "AQUAGUARD PLUS"
- pompka pompuje cały czas + powietrze
- lampa 12 h dziennie.

Wode załałem 26 grudnia i było pięknie przez jeden dzień, potem już było tylko gorzej a dziś jak wspomniałem ledwo co widać.

Link do zdjęcia:
https://drive.google.com/open?id=1kQgY2 ... bmoLQ26KQG
"Prawdziwe pieniądze robi się na drogich, słomianych inwestycjach".
Ryszard Ochódzki Prezes klubu sportowego „Tęcza”
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 26 lut 2020 21:33 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
vexxaw
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2018 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: vexxaw »

Dziękuje za szybką odpowiedz.

Oczywiscie piszac o pompce chodziło mi, że pompka+filtr+napowietrzacz (aquael turbo 500) pracują 24h :)
"Prawdziwe pieniądze robi się na drogich, słomianych inwestycjach".
Ryszard Ochódzki Prezes klubu sportowego „Tęcza”
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

A po co lałeś niepotrzebną chemię? Podmień połowę wody i czekaj. Te "startery" to duży błąd.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Można lać w wodę startery i ''bakterie w proszku'' to nic nie zaszkodzi, zaoszczędzimy 1dzień lub dwa na cyklu azotowym, który tak czy inaczej odbędzie się bez naszej ingerencji.

Osobiście na codzień używam NH4NO3 do nawożenia tkz amoniakiem z czego mam potem darmowy azot po przerobieniu tego przez bakterie bez potasu w gratisie w przypadku nawożenia KNO3, co jest okej ale trzeba sie pilnować a przy zakładaniu nowego zbiornika obowiązkowo suplementuje po paru dniach wode amoniakalna i o ile proces juz wystartował to bakterie się cieszą z tego faktu bardziej niż startery i duperele w płynie.

Zapożyczanie filtra od kolegi lub ze sklepu łączy sie z tym że można se przywlec choroby i zarodniki glonów. Taka rosyjska ruletka, ale najlepiej jest poczekać 2tyg. :)
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Bakterie które są w tych starterach to inne niż te które osiedlają się w filtrach. Tak podawała Diana Walstad w swojej książce powołując się oczywiście na stosowne badania naukowe.
Pobudzanie cyklu azotowego poprzez podawanie do wody jonów NH4+ to wg mnie dobra metoda. Można też później sprawdzić stan NO2 i NO3 i skontrolować jak się to ma. Tylko wiadomo - ostrożnie z dawkami.

Gdzieś czytałem o bardziej brutalnej metodzie przyspieszania cyklu azotowego. Wpuszczano gupiki do akwarium i obficie je karmiono. Jednak dość szybko padały z powodu nagromadzenia szkodliwych związków przemiany materii, a związki te stymulowały wzrost flory bakteryjnej akwarium...
ODPOWIEDZ