Jaka belka LED do akwarium 112 litrów ?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Gk85
Posty: 13
Rejestracja: 16 wrz 2017 12:42
Lokalizacja: Częstochowa

Jaka belka LED do akwarium 112 litrów ?

Post autor: Gk85 »

Witam przymierzam się do zakupu belki LED do mojego baniaka. Zakup raczej z chęci zmniejszenia kosztów energii elektrycznej no i może z lepszej estetyki niż standardowa pokrywa ze świetlówkami która mam teraz (są w niej 2 świetlówki 18 Wat).
Co myślicie o belce Chihiros A801? Czy ma ktoś taka belkę u siebie?Czy światło jest wystarczające dla roślin?no i czy ktoś zauważył po rachunkach że koszty energii elektrycznej spadły po zmianie ze stanardowych świetlówek?
[120l] Moje 120 L Akwarium ogólne
goldi_
Posty: 1669
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Obecnie światła masz tyle co nic (jakieś 0,3W/l) co jest standardem w sprzedawanych zestawach .Wymiana na tą belkę z pewnością skutkować będzie zwiększeniem światła lecz z pewnością nie obniżeniem rachunku . Ta belka (jeśli będzie świeciła pełną mocą ) pobierać będzie wręcz więcej prądu.

Niezależnie od Twojego konkretnego przypadku, w tej wielkości akwariach, robienie jakiegoś rachunku energetycznego a zwłaszcza ponoszenie nakładów na modernizację ma dość ukryty sens . W tej chwili Twoje oświetlenia zużywa 0,036kW*10h/d*30dni = ok 10,8kWh/m-c*0,55zł/kWh = ok 6 zł/m-c
.
Wątpię abyś był w stanie wychwycić różnicę w rachunkach wynikającą z jakiejkolwiek modernizacji
ODPOWIEDZ