Ocena testów wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rybka022
Posty: 34
Rejestracja: 28 lis 2018 8:06

Ocena testów wody

Post autor: Rybka022 »

Witam wszystkich. Prosze o pomoc w ocenie i kilku sugestii na poprawę parametrów wody.

Testy Zoolek

pH- 8
KH- 15
GH- 22
NO3- 50
CO2- 4.5 (wyliczone)

Jest to restart zbiornika po 3 tyg. Czy mogę wprowadzić ryby( kiryski, zbrojniki)?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Woda twarda i zasadowa, przydało by się mieszać kran+RO
Brak testu na NO2
Poziom NO3 wysoki-podmień wodę
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Zbrojniki na tak twardej wodzie długo nie pociągną . Szkoda ryb. Jeśli nie jesteś przygotowany na ciągłe dostarczanie miękkiej wody to sobie te ryby odpuść .
Również poziom NO3 zdecydowanie nie powinien przekraczać 20ppm.


Nie wiem jak śa wytrzymale kiryski - nie miałem okazji sprawdzić bo żyją sobie u mnie w wodzie z NO3 w okolicach 5
Rybka022
Posty: 34
Rejestracja: 28 lis 2018 8:06

Post autor: Rybka022 »

goldi_ pisze:Zbrojniki na tak twardej wodzie długo nie pociągną . Szkoda ryb. Jeśli nie jesteś przygotowany na ciągłe dostarczanie miękkiej wody to sobie te ryby odpuść .
Również poziom NO3 zdecydowanie nie powinien przekraczać 20ppm.


Nie wiem jak śa wytrzymale kiryski - nie miałem okazji sprawdzić bo żyją sobie u mnie w wodzie z NO3 w okolicach 5
jest to restart wiec te zbrojniki które sie juz raz rozmnożyły żyją i maja sie "dobrze". Chce poprawić jakość zbiornika dlatego szukam porad. Czy częściowa podmiana wody na wode ze sklepu może pomóc?

Znalazłem wode destylowana zbadałem i wyszlo

pH 7
KH 4
GH 4
NO3 0

Jak bym przemieszał z tym co mam w zbiorniku było by ok?

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jeżeli zamierzasz wymieszać w proporcjach 50/50 to na pewno poprawi to parametry, ale pamiętaj żeby nie robić podmiany w stylu że wlewasz bezpośrednio czystą demineralizowaną do akwarium bo życie może doznać szoku przez taką nagłą zmianę. Łącznie ze zgonami. Mieszaj 50/50 z kranem i dolewaj podczas podmianek. W ten sposób dojdziesz do właściwych wartości.
Rybka022
Posty: 34
Rejestracja: 28 lis 2018 8:06

Post autor: Rybka022 »

Trex pisze:Jeżeli zamierzasz wymieszać w proporcjach 50/50 to na pewno poprawi to parametry, ale pamiętaj żeby nie robić podmiany w stylu że wlewasz bezpośrednio czystą demineralizowaną do akwarium bo życie może doznać szoku przez taką nagłą zmianę. Łącznie ze zgonami. Mieszaj 50/50 z kranem i dolewaj podczas podmianek. W ten sposób dojdziesz do właściwych wartości.
okej zrozumiano :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Rybka022 pisze:Znalazłem wode destylowana zbadałem i wyszlo

pH 7

KH 4

GH 4

NO3 0
Oczywiście, pomoże to co już zostało napisane tyle że coś słaba ta woda destylowana .
A może woda jest ok lecz metody pomiarowe są do bani . Warto ten aspekt rozpracować przed kombinowaniem z wodą .
Chociaż przy tak twardej wodzie, nawet jeśli pomiary są obciążone sporym błędem pomiarowym, i tak w ciemno można mieszac
Rybka022
Posty: 34
Rejestracja: 28 lis 2018 8:06

Post autor: Rybka022 »

Pewnie pomiar, jego odczyt jak i woda nie jest rewelacyjna. W takich testach jestem nowicjuszem a sama woda była brana w motoryzacyjnym bodajże 5zl za 5L do innych celów. Mam chęć na te RO ale ilość zużytej wody, głownie odpad do wyprodukowania mnie trochę przeraża.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Rybka022 pisze:Mam chęć na te RO ale ilość zużytej wody, głownie odpad do wyprodukowania mnie trochę przeraża
Nie żartuj :) woda jest tania .
Policz sobie . Ile kosztuje m3 wody a ile teraz płacisz za marne 5litrów wody o parametrach nie rewelacyjnych . To teraz przepłacasz - i to grubo .

Mając RO w domu i mając w każdej chwili dowolna ilość wody stwarzają się nowe możliwości które nawet trudno przeliczyć na kasę .
Rybka022
Posty: 34
Rejestracja: 28 lis 2018 8:06

Post autor: Rybka022 »

goldi_ pisze:
Rybka022 pisze:Mam chęć na te RO ale ilość zużytej wody, głownie odpad do wyprodukowania mnie trochę przeraża
Nie żartuj :) woda jest tania .
Policz sobie . Ile kosztuje m3 wody a ile teraz płacisz za marne 5litrów wody o parametrach nie rewelacyjnych . To teraz przepłacasz - i to grubo .

Mając RO w domu i mając w każdej chwili dowolna ilość wody stwarzają się nowe możliwości które nawet trudno przeliczyć na kasę .
:) temat rozważam wiec możliwe ze coś takiego wpadnie
ODPOWIEDZ