Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

tobit - pytanie o krzyżowanie wielkopłetwa i bojownika

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rozmnażanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tobit

PostWysłany: 31 Gru 2018 17:11    Temat postu: tobit - pytanie o krzyżowanie wielkopłetwa i bojownika Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Moje pytanie - czy ktoś próbował takiej krzyżówki. Mam w jednym baniaku 96 l, gdzie główną obsadę stanowią gupiki i platki, dwie samiczki bojownika do kontroli populacji żyworódek. W osobnym, 30 l, samca wielkopłetwa. Od kilku dni wielkopłetw robi gniazda z piany i tańczy godowo wokół purpurowego ślimaka zatoczaka, którego ma za towarzystwo. Zastanawiam się co by się wydarzyło gdybym na próbę wrzucił mu jedną z bojowniczek?

Zakładaj własne tematy. michelle1992
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
edinio47
Akwarysta

PostWysłany: 31 Gru 2018 21:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A'propos rozmnażania, jakie gatunki ryb już rozmnożyłeś?
To tak z ciekawości. Aniołek

tobit

PostWysłany: 01 Sty 2019 7:17    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Akwarium bawię się od kilku lat. Zaczynałem od 25 l, przez coraz większe. W ostatniej pracy opiekowałem się na ochotnika zakładowym reprezentacyjnym akwa 460 l. Zawsze były to zbiorniki kilkugatunkowe, nastawione na wygląd a nie na rozmnażanie. Nawet jak przypadkiem coś się urodziło czy wykluło, automatycznie stawało się żywą karmą.
Teraz też tak naprawdę nie odważę się wpuszczać bojowniczki do wielkopłetwa - jest zbyt ładna, boję się że mogłaby tego nie przeżyć. Pytam tylko teoretycznie - czy ktoś podejmował takie próby albo o nich słyszał.
Niektóre odmiany czy gatunki ryb akwariowych są tak naprawdę hybrydami różnych spokrewnionych gat., zresztą sam bojownik podobno jest krzyżówką dwóch dzikich form o krótkich płetwach.
Powrót do góry
Dhuz
Ekspert akwarysta

PostWysłany: 01 Sty 2019 13:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zacznijmy od tego, że samiec wielkopłetwa osiąga 10cm nie licząc płetw. Wypadałoby zaplanować mu coś większego i to całkiem niedługo, prawda?

Bojownik to rodzaj Betta, wielkopłetw to Macropodus. Hybrydyzacja jest zwykle możliwa tylko w obrębie jednego rodzaju. Biologiem nie jestem, więc nie wiem na ile te rodzaje są kompatybilne do prób hybrydyzacji międzyrodzajowej, za to mogę Ci z czystym sumieniem powiedzieć, że hybrydy międzyrodzajowe, jak np. pomiędzy wielbłądem a lamą, są produkowane przez sztuczne zapłodnienie i urodzone z takiego "kojarzenia" zwierzaki ciężko nazwać dobrze funkcjonującymi. Więc... ostrożnie z tym planem.

Taka osobista dygresja. Rynek akwarystyczny jest zapaskudzony hybrydami pyszczaków, jajożyworódek, ostatnio spotkałem się z hybrydami naskalników, nie wspominając o standardowym zaśmieceniu czystości gatunkowej u Apisto i potworkach produkowanych na masową skalę jak pielęgnice papuzie i flowerhorny. Czy absolutnie muszą być robione kolejne takie eksperymenty?
Powrót do góry
tobit

PostWysłany: 01 Sty 2019 20:04    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Widzę że sprawa wymaga dłuższych wyjaśnień, bo niedługo zostanę wirtualnie zlinczowany Wink
Obecne moje akwa 60 l założyłem w sierpniu specjalnie pod wielkopłetwa. Cała obsada, ryby, rośliny, korzenie itp. Kiedy baniak dojrzał, na początku października nabyłem ww głównego lokatora. Wszystko było fajnie, oprócz tego że wielkopłetw okazał się leniem i łajzą. Zamiast polować na narybek gupików ( które tylko po to tam były, jako rezerwuar żywca) wolał suchą karmę. Doszło do tego że miałem dużo za duże przerybienie żyworódek, a ten jegomość co najwyżej czasami je odepchnął jak mu ju na nosie siedziały.
Dlatego jako wsparcie kupiłem przed świętami dwie śliczne bordowe samiczki bojownika. Dziewczyny wzięły się do roboty i w ciągu kilku dni doprowadziły sytuację do normy.
Niestety wielkopłetw w ich towarzystwie szybko poczuł że jest chłopem i zaczął je nachalnie molestować. Bałem się żeby ich nie zadusił i naprędce musiałem szybko skombinować nowy zbiornik żeby przenieść natręta. Eksmisja miała miejsce niedawno, 27 XII.
Wielkopłetw w nowym miejscu, chociaż mniejszym, czuje się wspaniale. Nabrał kolorów, buduje gniazda z piany i podrywa ślimaka. Ale uspokajam obrońców uciśnionych rybek - za kilka dni powędruje do mojego znajomego do baniaczka 120 l.
Bojowniczki w pierwszym akwa podobają mi się bardziej niż poprzedni Król Akwarium. Są bardziej żywe, ustalają granice terytoriów, "tańczą" wokół siebie rozkładając płetwy jako popis siły.
Moje pytanie było czysto teoretyczne, z ciekawości. Nie narażę bojowniczek na śmierć w miłosnych uściskach dużo większego wielkopłetwa.

Ostatnio zmieniony przez tobit dnia 13 Sty 2019 20:14, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
tobit

PostWysłany: 09 Sty 2019 14:24    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Trzy sprawy:
1 Przepraszam za moje kąśliwe uwagi w ostatnim poście. Poniosło mnie trochę za mocno.
2 Po niecałych trzech tyg w moim akwa, jedna z samiczek bojownika wyrasta na całkiem ładnego samca. Muszę się zastanowić - albo w niedługim czasie go odseparować, albo dokupić mu drugą partnerkę żeby tej nie zaganiał jak poczuje zew życia. Tylko co zrobię jeżeli druga samiczka po miesiącu okaże się drugim samcem?
3 Kumpel który był/jest chętny na wielkopłetwa ciągle zwleka z odebraniem go. A ten ryb blokuje mi baniaczek. Więc jeżeli jest ktoś chętny z Warszawy to chętnie go oddam w dobre ręce.
Powrót do góry
mirukan

PostWysłany: 13 Sty 2019 23:02    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tobit Umieść ogłoszenie tu:
http://akwaforum.pl/viewforum.php?f=19

Myślę że w W-wie na pewno znajdzie się świadomy akwarysta który Wielkopłetwa przygarnie Smile

tobit

PostWysłany: 14 Sty 2019 15:07    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ryb już znalazł nowy dom; ale dzięki za zainteresowanie.
Niniejszym z mojej strony zamykam wątek

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rozmnażanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: