Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

[112] Pomoc w doborze obsady
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Akwarystyka słodkowodna -> Obsady akwarium
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
MateuszLodz

PostWysłany: 10 Sty 2019 22:22    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dhuz napisał:
Sprawdź w internecie, jaką Ci dostarczają do domu wodę. Powinno pozwolić na oszacowanie jaka obsada ma sens. Smile

Nie wiem czy mogę wklejać linki... zaryzykuję. Taką wodę mam u siebie w mieście.
http://www.zwik.lodz.pl/jakosc-i-technologia/wskazniki-jakosci-wody-produkowanej-przez-zwik/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dhuz
Ekspert akwarysta

PostWysłany: 10 Sty 2019 22:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hm. Średnio twardo i zasadowo. Jak bardzo jesteś przywiązany do obecnych planów obsady?
Powrót do góry
MateuszLodz

PostWysłany: 10 Sty 2019 23:13    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dhuz napisał:
Hm. Średnio twardo i zasadowo. Jak bardzo jesteś przywiązany do obecnych planów obsady?

Jestem otwarty na propozycję, właśnie dlatego otworzyłem ten temat Smile
Wyznaczysz jakąś drogę?
Obsada którą zaproponowałem mocno się gryzie z wodą?
Dobierałem ją sugerując się różnymi encyklopediami
Powrót do góry
Biniu

PostWysłany: 11 Sty 2019 5:47    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tylko to są odczyty średnie dla różnych punktów poboru, a jest ich kilka

Ja na Dąbrowie mam:
GH 14°n
KH 10°n
pH 7.4 (to mierzone pHmetrem z 3 punktami kalibracji więc na pewno dobra)

Woda taka 2/10 do akwarium Smile
Powrót do góry
Dhuz
Ekspert akwarysta

PostWysłany: 11 Sty 2019 6:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z Twojej puli zostawiłbym kiryski, ale poszedł raczej w popularne spiżowe, niż czarne. Nie pamiętam, czy czarne stoją obecnie jako odmiana barwna spiżowego, czy własny gatunek i w jakiej dokładnie wodzie żyją w naturze, więc, no.

W toń do 112l przemyślałbym miedziki obrzeżone albo żwawiki czerwieniaki. A bez dostępu do wody demineralizowanej odpuściłbym pielęgniczki. Jedyne do takiej wody, jaką możesz mieć, to Borelki, a u nich bywa różnie z asertywnością przy przyjmowaniu pokarmu w obecności stada ryb w toni - część się dopcha, część się nie dopcha i będzie głodować.
Powrót do góry
MateuszLodz

PostWysłany: 11 Sty 2019 9:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dhuz napisał:
Z Twojej puli zostawiłbym kiryski, ale poszedł raczej w popularne spiżowe, niż czarne. Nie pamiętam, czy czarne stoją obecnie jako odmiana barwna spiżowego, czy własny gatunek i w jakiej dokładnie wodzie żyją w naturze, więc, no.

W toń do 112l przemyślałbym miedziki obrzeżone albo żwawiki czerwieniaki. A bez dostępu do wody demineralizowanej odpuściłbym pielęgniczki. Jedyne do takiej wody, jaką możesz mieć, to Borelki, a u nich bywa różnie z asertywnością przy przyjmowaniu pokarmu w obecności stada ryb w toni - część się dopcha, część się nie dopcha i będzie głodować.

Nie, nie i jeszcze raz nie. Nie zostanę niewolnikiem łódzkiej kranówki... myślę że są sposoby żeby sobie z tym poradzić.
PS.
Mój dziadek 40 lat temu miał ogromne akwarium na całą długość pokoju, głównie ze skalarami. Zapytałem się go czy on robił jakieś testy wody itp
Odpowiedział że za jego czasów nie robiło się takich cyrków, wlewało się wodę, czekało 2 dni, wpuszczało ryby i wszystko bardzo ładnie sobie żyło Smile
Taka ciekawostka.
Powrót do góry
mirukan

PostWysłany: 11 Sty 2019 9:27    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MateuszLodz te 40 lat temu też istniały dostępne testy . Oczywiście o te dobrej jakości trzeba było się "postarać" Wink ale w akwarystycznych sklepach można było coś tam kupić Smile czasem wspomagano się testami papierkowymi Smile.
I w owych starodawnych czasach chlorowano wodę dlatego wodę "odstawiano" by pozbyć się chloru. Co do akwa na"na całą ścianę" to wybacz ale śmiem wątpić bo silikon był raczej nowością trudno dostępną w PRL-u a tak dużych zbiorników nie klejono raczej . Równierz dostępność szkła o odpowiedniej grubości była znacznie utrudniona . Nie wspomnę o kosztach zamówienia takiego akwa.

MateuszLodz

PostWysłany: 11 Sty 2019 10:26    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mirukan napisał:
MateuszLodz te 40 lat temu też istniały dostępne testy . Oczywiście o te dobrej jakości trzeba było się "postarać" Wink ale w akwarystycznych sklepach można było coś tam kupić Smile czasem wspomagano się testami papierkowymi Smile.
I w owych starodawnych czasach chlorowano wodę dlatego wodę "odstawiano" by pozbyć się chloru. Co do akwa na"na całą ścianę" to wybacz ale śmiem wątpić bo silikon był raczej nowością trudno dostępną w PRL-u a tak dużych zbiorników nie klejono raczej . Równierz dostępność szkła o odpowiedniej grubości była znacznie utrudniona . Nie wspomnę o kosztach zamówienia takiego akwa.

Poszukam starych zdjęć , jak tylko znajdę postaram się wrzucić, ewentualnie podpytam o konkretne wymiary. Przekazuję to co usłyszałem.
Powrót do góry
mirukan

PostWysłany: 11 Sty 2019 10:41    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MateuszLodz napisał:
Poszukam starych zdjęć , jak tylko znajdę postaram

Very Happy Może w międzyczasie jak będziesz szukał zdjęć to kup testy by ustalić jaką naprawdę masz wodę w rurach Wink .

MateuszLodz

PostWysłany: 11 Sty 2019 11:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jakie podstawowe testy kupić? Niby są walizki JBL w dość przystępnych cenach, chyba ze taniej wyjdą konkretne?
Powrót do góry
Dhuz
Ekspert akwarysta

PostWysłany: 11 Sty 2019 11:50    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cóż, w takim razie jeśli wolisz, idź za radą dziadka słowo w słowo i obserwuj, co się ciekawego stanie. Laughing Też się nasłuchałem ciekawych historii z czasów głębokiego PRLu, włącznie z historiami hodowcy komercyjnego ryb akwariowych. Dzięki tym historiom doceniłem istnienie testów i możliwość zainstalowania sobie w domu filtra RO. ._.

Potrzebne Ci testy na GH, opcjonalnie KH, pH, raczej koniecznie NO3 i przydałoby się na start NO2. Wydatek rzędu stówki, ale trochę posłuży.
Powrót do góry
MateuszLodz

PostWysłany: 11 Sty 2019 12:03    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dhuz napisał:
Cóż, w takim razie jeśli wolisz, idź za radą dziadka słowo w słowo i obserwuj, co się ciekawego stanie. Laughing Też się nasłuchałem ciekawych historii z czasów głębokiego PRLu, włącznie z historiami hodowcy komercyjnego ryb akwariowych. Dzięki tym historiom doceniłem istnienie testów i możliwość zainstalowania sobie w domu filtra RO. ._.

Potrzebne Ci testy na GH, opcjonalnie KH, pH, raczej koniecznie NO3 i przydałoby się na start NO2. Wydatek rzędu stówki, ale trochę posłuży.

Testy Azoo mogę sobie odpuścić?
Z JBL wyszło ok 184zl... nie ukrywam że na ten moment to duży wydatek...
Jeszcze jest coś takiego:
https://www.rybarium.pl/jbl-test-combi-set.html
Powrót do góry
BARA
Moderator
Moderator

PostWysłany: 11 Sty 2019 13:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kropelkowe Zooleka na pH i GH/KH na początek wystarczą.

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Tlen WP Kontakt
MateuszLodz

PostWysłany: 11 Sty 2019 13:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Podjadę dzisiaj do zoologicznego może będą Wink Jeśli będę chciał sprawdzić czy zbiornik jest już dojrzały potrzebuje testy na NO3 i NO2?
Powrót do góry
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 11 Sty 2019 14:34    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

tak jak najbardziej potrzebne,azotyny NO2 jeśli będą na 0 to czyli cykl azotowy się zamknął i można po woli zasiedlać akwarium
M.M
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Obsady akwarium Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 2 z 6

Skocz do: