[112] Pomoc w doborze obsady

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Dobra kupie Azoo GH-KH, pH, i NO2, zobaczymy co wyjdzie
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

MateuszLodz pisze:Dobra kupie Azoo GH-KH, pH, i NO2, zobaczymy co wyjdzie
Przyda się jeszcze NO3, na start jak i później ;)
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Jutro jadę po testy Zoolek
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

BARA pisze:Kropelkowe Zooleka na pH i GH/KH na początek wystarczą.
Dhuz pisze:Sprawdź w internecie, jaką Ci dostarczają do domu wodę. Powinno pozwolić na oszacowanie jaka obsada ma sens. :)
Testy zrobione
pH - na teście z zakresem 6.0-8.0 wynosi 7.8-8
na teście z zakresem 4.5-9 wynosi 7.5
Nie mam pojęcia skąd ta różnica

GH- 17 kropel co nam daje 17 stopni niemieckich
KH- 10 kropel co nam daje 10 stopni niemieckich

NO2- 0 mg/l
NO3- 0-2 mg/l
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

w testach jbl i zooleka jest taka rozbieżność robiąc w 2 zakresach sam nie wiem czemu.
wodę masz średnio twardą wiec albo musisz szukać obsady pod twardą kranówkę albo zmiękczyć wodę z filtra RO lub destylówką
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

lysy68 pisze:w testach jbl i zooleka jest taka rozbieżność robiąc w 2 zakresach sam nie wiem czemu.
wodę masz średnio twardą wiec albo musisz szukać obsady pod twardą kranówkę albo zmiękczyć wodę z filtra RO lub destylówką

Mam kupić zwykła, najzwyklejszą wodę destylowaną na stacji?
W jakiej proporcji ją wlewać? Przy każdej podmianie będę musiał ją dolewać?
Załączam zdjęcia z testów, średnio wierzę w moje odróżnianie kolorów :)
KH i GH jestem pewny ;)

https://zapodaj.net/33c6d17d3b1ab.jpg.html
https://zapodaj.net/ea222e04cc10b.jpg.html
https://zapodaj.net/59cfc9255b100.jpg.html
https://zapodaj.net/b2231a7e1e006.jpg.html
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

tak jeśli chcesz utrzymać parametry to tak cały czas.
destylowana woda jak wiadomo ma twardości 0
najlepiej to w auchan się opłaca 5L interjack kosztuje bodajże 3.49zł.na stacjach drogo wychodzi.
jak będziesz mieszał do podmiany 50/50 destylka-kran to zbijesz twardości
o połowę więc w twoim przypadku wyjdzie GH 8-9 i KH-5.nie wlewaj czasem samej destylówki bezpośrednio do akwarium bo może się to źle dla ryb skończyć jak już w nim będą.
z załączonych obrazków wychodzi ze odczyty są jak najbardziej prawidłowe.
dziwi mnie tylko test na azotany NO3=0
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

lysy68 pisze:tak jeśli chcesz utrzymać parametry to tak cały czas.
destylowana woda jak wiadomo ma twardości 0
najlepiej to w auchan się opłaca 5L interjack kosztuje bodajże 3.49zł.na stacjach drogo wychodzi.
jak będziesz mieszał do podmiany 50/50 destylka-kran to zbijesz twardości
o połowę więc w twoim przypadku wyjdzie GH 8-9 i KH-5.nie wlewaj czasem samej destylówki bezpośrednio do akwarium bo może się to źle dla ryb skończyć jak już w nim będą.
z załączonych obrazków wychodzi ze odczyty są jak najbardziej prawidłowe.
dziwi mnie tylko test na azotany NO3=0
Tak trzeba będzie robić, nie będę niewolnikiem wody.
Ktoś niby mądry i obeznany w temacie powiedział że u mnie dojrzewanie jeszcze nie ruszyło... możliwe?
Za chwilę zrobię jeszcze raz test na NO3.

Zrobiłem dwa razy bez zmian na 0
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Mateusz w Łodzi na Stokach sprzedają wodę demi za 0,3zl litr. Luzem można brać, na miejscu są też baniaki. Ja używam 30% do zbicia parametrów i przy moich podmianach filtr RO zwróciłby mi się po 3 latach (a pewnie po tym czasie byłby do wymiany).

Te wyniki to kranówka czy woda z akwarium?

Rozbieżność pH na testach wynika z faktu, że jeden ma szerokie zakres a drugi zawężony. Ten zawężony powinien być dokładniejszy.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

MateuszLodz pisze:Ktoś niby mądry i obeznany w temacie powiedział że u mnie dojrzewanie jeszcze nie ruszyło... możliwe?
Tak, możliwe. Najpierw "zamyka" się obieg azotu i to można stwierdzić testami na NO2, natomiast samo akwarium dojrzewa znacznie dłużej. Zapewne przez rok będą problemy z porostami, glonami i innymi ciekawymi zjawiskami, ale jeśli po np. roku takie coś się podzieje to znak, że popełniono jakieś błędy.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Biniu pisze:Mateusz w Łodzi na Stokach sprzedają wodę demi za 0,3zl litr. Luzem można brać, na miejscu są też baniaki. Ja używam 30% do zbicia parametrów i przy moich podmianach filtr RO zwróciłby mi się po 3 latach (a pewnie po tym czasie byłby do wymiany).

Te wyniki to kranówka czy woda z akwarium?

Rozbieżność pH na testach wynika z faktu, że jeden ma szerokie zakres a drugi zawężony. Ten zawężony powinien być dokładniejszy.
Wyniki z akwarium. Mógłbyś podrzucić namiar na tą wodę na PW?
krzych_100 pisze:
MateuszLodz pisze:Ktoś niby mądry i obeznany w temacie powiedział że u mnie dojrzewanie jeszcze nie ruszyło... możliwe?
Tak, możliwe. Najpierw "zamyka" się obieg azotu i to można stwierdzić testami na NO2, natomiast samo akwarium dojrzewa znacznie dłużej. Zapewne przez rok będą problemy z porostami, glonami i innymi ciekawymi zjawiskami, ale jeśli po np. roku takie coś się podzieje to znak, że popełniono jakieś błędy.
Dobrze, to proszę wynacz mi kierunek działania, niestety jestem zielony i dopiero się uczę, a chciałbym zrobić wszystko zgodnie ze sztuką. Sprawdzać codziennie przez następny tydzień i jeśli nic się nie zmieni to wpuszczać rybki? Czy czekać rok :D ?
Wynik NO3 chyba też jest zastanawiający?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 05 mar 2020 21:00 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

mirukan pisze:MateuszLodz jedno już ustaliliśmy jak czytam :)
Ustaliłeś już jaką masz wodę !
Teraz jest czas na decyzję . Decyzja jednak musi uwzględniać dobrostan ryb jakie u Ciebie będą mieszkać . Musisz też rozważyć kwestie czasu jaki możesz poświęcić swoim podopiecznym. Przemyśl czy nie będziesz miał dłuższych okresów nieobecności w domu (wakacje , urlop, ferie ). To bardzo ważna sprawa. Dlatego najpierw dobrze się zastanów czy wodę chcesz zmiękczać czy obsadę dobierzesz do wody jaką masz w kranie. Jeśli jak sam piszesz nie masz doświadczenia to ja na Twoim miejscu dobrał bym obsadę zbiornika do kranówki. Akwa to ogromna radość ale i stały regularny obowiązek . Przy stałym zmiękczaniu wody dojdzie Ci obowiązek którego zaniedbanie odbije się na Twoich rybkach.
Tak że proszę napisz nam jakie ryby zamierzasz mieć w baniaczku .
Nie wyjeżdżam na dłużej niż dwa tygodnie. Dodatkowo zawsze ktoś będzie żeby zrobić podmiany w akwarium.
Raczej pod parametry mojej kranówki nie ma żadnych ciekawych rybek!?
Choć w sumie jak ustawiłem na encyklopedii internetowej wodę średnio twardą to trochę tego jest.


Na ten moment temat obsady totalnie odchodzi na drugi plan. NAJWIĘKSZYM zmartwieniem jest poziom NO3... który powinien wyjść raczej ponad 0-2 ...
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Jak obsadzisz jak trzeba (roslinami) to zaden urlop nic nie zepsuje. I zadne tygodniowe podmiany nie beda potrzebne.
Na akwarystyke wcale nie trzeba duzo czasu... Duzo czasu trzeba poswiecic zbiornikom zle zalozonym, zle obsadzonym i zle prowadzonym , bez jakiejkolwiek rownowagi :D
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 05 mar 2020 21:01 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
ODPOWIEDZ