Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Co to może być?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rośliny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
don Pedro

PostWysłany: 12 Sty 2019 16:22    Temat postu: Co to może być? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam!
Bez zbędnych wstępów przejdę do sedna sprawy: otóż jakiś czas temu, mniej więcej na początku października, wybrałem się nad Zalew Zegrzyński. Przechadzając się po plaży zauważyłem interesujący kawałek roślinki, przypominający nieco rogatka. Z ciekawości wziąłem tą dwucentymetrową gałązkę do domu, po czym umieściłem ją w kostce (wtedy jeszcze nie było w niej żadnych zwierząt, bo zwykle mieszkające tam krewetki przeniosłem jakiś czas wcześniej do głównego baniaka). Na początku nie chciała rosnąć, pogubiła liście i zaczęła zdychać, ale na szczęście szybko wypuściła nowy pęd. Zastanawiałem się, co to jest, ale nic nie znalazłem. Co to może być?

Cechy charakterystyczne:
- nie ma korzeni
- jest dosyć sztywna i "kolczasta"
- rośnie o wiele wolniej niż rogatek, do tej pory ma dopiero ok. 10 cm
- nie wypuszcza bocznych pędów, jest pojedynczą gałązką.

Czy ma ktoś doświadczenie z taką roślinką? Spodobała mi się i chciałbym dowiedzieć się o niej więcej Smile

Zdjęcia:

https://www.fotosik.pl/zdjecie/9b49436cf61044b6

https://www.fotosik.pl/zdjecie/0c39a92cf4cf4a10
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mark_farina
Akwarysta

PostWysłany: 12 Sty 2019 16:38    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na moje oko to pospolity Rogatek Sztywny.
Powrót do góry
don Pedro

PostWysłany: 12 Sty 2019 16:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rzeczywiście, jest podobny Very Happy Chociaż i tak kiedy wpisałem to hasło internetu większość zdjęć przypominała raczej zwykły rogatek, taki jak w tle zdjęcia, ale nie znam się w sumie na nich za bardzo. Ten jest jakby ciemniejszy i ma szersze liście, ale zobaczę co z tego wyjdzie. Może masz rację Smile

Ostatnio zmieniony przez don Pedro dnia 12 Sty 2019 16:58, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
don Pedro

PostWysłany: 12 Sty 2019 16:51    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ps. Czy ktoś może ma/ miał taki w akwarium? Chciałbym poznać opinie osób bardziej doświadczonych niż ja Smile
Powrót do góry
mark_farina
Akwarysta

PostWysłany: 12 Sty 2019 17:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W akwariach rogatki są bardzo popularne, łatwe w utrzymaniu i konsumuja sporo makro elementów w szczególności związków azotu. Ten z naszych rzek/jezior na pewno preferuje niskie temperatury, ale nie jest wykluczone że sobie nie poradzi w akwarium.
Powrót do góry
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 12 Sty 2019 23:01    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dokładnie jest jedna z odmian rogatka.jest on dosyć twardy i szorstki Smile
M.M
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Rośliny Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: