Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna Tekst alternatywny

RegulaminRegulamin  FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   PortalPortal  RedakcjaRedakcja

PartnerzyPartnerzy   ProfilProfil   Prywatne wiadomościPrywatne wiadomości   ZalogujZaloguj   RejestracjaRejestracja 

Wypełnienie kaskady HBL-501

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Sprzęt
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Rezz

PostWysłany: 05 Sty 2019 10:34    Temat postu: Wypełnienie kaskady HBL-501 Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cześć!

Z racji iż nigdy nie miałem kaskady, chciałbym podpytać o optymalne wypełnienie. Chodzi o HBL-501 do krewetkarium 25l. Wstępnie wypełniłem jak na zdjęciu. Czy ta gąbka przy wirniku może zostać czy będzie utrudniać przepływ? Zawsze to kawałek więcej miejsca Smile

Na ceramikę planuję dać jeszcze włókninę w celu odsiania drobinek, tylko dzisiaj nie mam jej w ręku. A może włóknina między gąbkę a ceramikę w pionie?

Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
mark_farina
Akwarysta

PostWysłany: 05 Sty 2019 16:42    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czesc

Pierwszą gąbke bym zmienił na lekko grubszą aby zatrzymywać wieksze nieczystości, natomiast kolejna może być i pomysł z włókniną na koniec też nie jest zły. Te kulki bym zmienił na porowatą ceramikę, nie mówie że są złe aczkolwiek myślę że tym zabiegiem masz szanse zwiekszyć powierzchnie dla filtracji biologicznej.
Powrót do góry
Rezz

PostWysłany: 05 Sty 2019 17:40    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmm, te kulki to Bio Cera Balls, kupione celowo bo w opisie widniała zachwalana powierzchnia 1600m2/l. A typowe ringi ceramiczne miały 600m2/l. Zasypię jeszcze te większe kulki drobniejszymi 3-4mm bo też kupiłem by całkowicie wypełnić przestrzen

Kaskada już śmiga, niestety musi być mocno skręcona bo inaczej wylewa się pierwszą komorą. Widocznie ten typ tak ma (albo gąbki za dużo).
Powrót do góry
krzych_100
Moderator
Moderator

PostWysłany: 05 Sty 2019 18:00    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak już Mark napisał, zmień gąbkę na grubszą, przynajmniej tą pierwszą (do 25l nie trzeba aż tylu mediów). Zamiast kulek pierścienie też wystarczą a przepływ nie powinien się zmniejszyć.
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem Smile
Powrót do góry
Rezz

PostWysłany: 12 Sty 2019 12:09    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Chciałbym zapytać, czy tak ma być. Mam wrażenie, że przepływ jest bardzo mały. Na prefiltrze jest docięta mała gąbka (gęsta), a w środku ceramika i od góry włóknina. Nawet na maksa odkręcone (o ile nie zacznie się przelewać), woda leci powolutku... Druga sprawa, rozumiem, że przy takiej kaskadzie muszę obniżyć poziom wody? Obecnie mam około 1cm od góry i przy takiej ilości tafla praktycznie jest nieruchoma...

https://youtu.be/bHYir3lg5Ps
Powrót do góry
szamanka

PostWysłany: 12 Sty 2019 12:56    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No jest mały, jak nie ma włókniny to leci lepiej? Chociaż wtedy chyba lałoby się górą.

Wodę masz klarowną, może włóknina nie jest potrzebna?

63l Wąwóz 78l Barwniakarium
Powrót do góry
Rezz

PostWysłany: 12 Sty 2019 13:20    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wyjąłem wszystko i dalej słabo. Lepiej ale słabo. Zdjąłem też gąbkę z rurki a i tak nie jestem zadowolony. A może to dlatego, że jestem przyzwyczajony do pralek z głowic? Wcześniej w tych 25l miałem pat mini i tam był dużo większy przepływ.

Woda klarowna jeszcze nie jest, akwarium ma tydzien dopiero i jest etap mleka Smile I mam wrażenie, że mały przepływ i brak ruchu tafli wody nie pomaga...
Powrót do góry
lysy68
Pomocnik

PostWysłany: 12 Sty 2019 13:57    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

widzę bardzo geste gąbki pewnie 10ppm,miałeś w komplecie czy docinałeś sam?drobnoziarnista gąbka często ogranicza przepływ w znacznym stopniu ale jeśli po wyjęciu też nie za mocno przelewa wodę to może być wina samej pompki mało wydajnej albo nie rozkręcony na maxa przepływ.
M.M
Powrót do góry
Rezz

PostWysłany: 12 Sty 2019 16:25    Temat postu: Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No właśnie teraz nie mam gąbek, jedynie ceramika i kawałek włókniny na niej.

Czy ktoś tu ma HBL-501 i mógłby mi powiedzieć coś o przepływie?
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum akwarystyczne Akwaforum Strona Główna -> Sprzęt Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: