Wypełnienie kaskady HBL-501

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Wypełnienie kaskady HBL-501

Post autor: Rezz »

Cześć!

Z racji iż nigdy nie miałem kaskady, chciałbym podpytać o optymalne wypełnienie. Chodzi o HBL-501 do krewetkarium 25l. Wstępnie wypełniłem jak na zdjęciu. Czy ta gąbka przy wirniku może zostać czy będzie utrudniać przepływ? Zawsze to kawałek więcej miejsca :)

Na ceramikę planuję dać jeszcze włókninę w celu odsiania drobinek, tylko dzisiaj nie mam jej w ręku. A może włóknina między gąbkę a ceramikę w pionie?

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Pierwszą gąbke bym zmienił na lekko grubszą aby zatrzymywać wieksze nieczystości, natomiast kolejna może być i pomysł z włókniną na koniec też nie jest zły. Te kulki bym zmienił na porowatą ceramikę, nie mówie że są złe aczkolwiek myślę że tym zabiegiem masz szanse zwiekszyć powierzchnie dla filtracji biologicznej.
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Hmm, te kulki to Bio Cera Balls, kupione celowo bo w opisie widniała zachwalana powierzchnia 1600m2/l. A typowe ringi ceramiczne miały 600m2/l. Zasypię jeszcze te większe kulki drobniejszymi 3-4mm bo też kupiłem by całkowicie wypełnić przestrzen

Kaskada już śmiga, niestety musi być mocno skręcona bo inaczej wylewa się pierwszą komorą. Widocznie ten typ tak ma (albo gąbki za dużo).
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jak już Mark napisał, zmień gąbkę na grubszą, przynajmniej tą pierwszą (do 25l nie trzeba aż tylu mediów). Zamiast kulek pierścienie też wystarczą a przepływ nie powinien się zmniejszyć.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Chciałbym zapytać, czy tak ma być. Mam wrażenie, że przepływ jest bardzo mały. Na prefiltrze jest docięta mała gąbka (gęsta), a w środku ceramika i od góry włóknina. Nawet na maksa odkręcone (o ile nie zacznie się przelewać), woda leci powolutku... Druga sprawa, rozumiem, że przy takiej kaskadzie muszę obniżyć poziom wody? Obecnie mam około 1cm od góry i przy takiej ilości tafla praktycznie jest nieruchoma...

https://youtu.be/bHYir3lg5Ps
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

No jest mały, jak nie ma włókniny to leci lepiej? Chociaż wtedy chyba lałoby się górą.

Wodę masz klarowną, może włóknina nie jest potrzebna?
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

Wyjąłem wszystko i dalej słabo. Lepiej ale słabo. Zdjąłem też gąbkę z rurki a i tak nie jestem zadowolony. A może to dlatego, że jestem przyzwyczajony do pralek z głowic? Wcześniej w tych 25l miałem pat mini i tam był dużo większy przepływ.

Woda klarowna jeszcze nie jest, akwarium ma tydzien dopiero i jest etap mleka :) I mam wrażenie, że mały przepływ i brak ruchu tafli wody nie pomaga...
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

widzę bardzo geste gąbki pewnie 10ppm,miałeś w komplecie czy docinałeś sam?drobnoziarnista gąbka często ogranicza przepływ w znacznym stopniu ale jeśli po wyjęciu też nie za mocno przelewa wodę to może być wina samej pompki mało wydajnej albo nie rozkręcony na maxa przepływ.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Rezz
Posty: 49
Rejestracja: 10 cze 2018 18:42
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Rezz »

No właśnie teraz nie mam gąbek, jedynie ceramika i kawałek włókniny na niej.

Czy ktoś tu ma HBL-501 i mógłby mi powiedzieć coś o przepływie?
ODPOWIEDZ