Roślinniak low tech raczej 112L

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Undizg
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2019 22:05

Roślinniak low tech raczej 112L

Post autor: Undizg »

Witam. Zamierzam założyc akwarium 112L roślinne. Wiec mam do Was pytania małe :)

1- Jaki filtr kubełkowy byście polecili?
2- Oświetlenie jakie ? (zastanawiałem sie nad 2x AQUAEL PLANT BLACK LEDDY SMART 2 i chyba by wystarczyła taka kombinacja czy moze 1x sunny 1x plant albo 2 x sunny ? Ewentualnie Aquael LEDDY SLIM 32W PLANT 80-100CM)
3- Dostałem substrat podzwirowy nurtiplant jakies 4l ... I zastanawiam sie czy dokupic jescze 5 l czyli razem 9l i na to żwir jeszcze. Styknie?
4- Jak ktoś byłby miły i jednak pomógł w doborze elementów to tak mówie ze budzet bedzie jakies 800-1000 zł.

Pozdrawiam :)
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Jak roslinne to i bez filtra mogloby byc.
Kubelkowy w kazdym razie miejsca w akwa nie zajmuje. Ja mam Fluval 206 i dopoki go uzywalam, byl ok :wink:
Z mojego doswiadczenia zaobserwowalam, ze rosliny rosna lepiej na 6500k , zalezy co bys chcial uprawiac :mrgreen:
Substratu owego nie znam, co chcesz sadzic?
Undizg
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2019 22:05

Post autor: Undizg »

bomba91 pisze:Jak roslinne to i bez filtra mogloby byc.
Kubelkowy w kazdym razie miejsca w akwa nie zajmuje. Ja mam Fluval 206 i dopoki go uzywalam, byl ok :wink:
Z mojego doswiadczenia zaobserwowalam, ze rosliny rosna lepiej na 6500k , zalezy co bys chcial uprawiac :mrgreen:
Substratu owego nie znam, co chcesz sadzic?
Na początek jakieś latwe w uprawie roślinki. Póżniej się zobaczy jak bedzie mi szło z roślinnym ;p
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

1-fluval,tetra
2-najlepsza barwa to 6500k
3-podłoża nie znam ale tu masz opis ze strony producenta i wyszukaj kalkulator podłoża ale według mnie będziesz potrzebował na ten litraż około
15L-18L podłoża wraz ze żwirkiem

"Uniwersalne podłoże podkładowe NutriPlant to połączenie czterech całkowicie naturalnych składników zapewniających:

stabilizację parametrów wody,
właściwy rozwój korzeni roślin,
stały dostęp do składników pokarmowych,
tworzenie siedlisk flory bakteryjnej wspierającej roślinność.

Produkt powstał na podstawie badań p. Mariana Wojtaszka, którego wieloletnie doświadczenia dowodzą, że użycie podłoża NutriPlant w zbiornikach typu Low Tech eliminuje potrzebę dodatkowego nawożenia (w tym stosowania CO2) przez okres od 3 do 6 lat.

Zastosowanie: ułożyć na dnie suchego zbiornika warstwę NutriPlant o grubości 1,5-2 cm. Następnie ułożyć warstwę żwiru kwarcowego o grubości 4-6 cm. Rekomendowana gradacja żwiru od 1-5 mm. Ostrożnie zalać zbiornik wodą do połowy wysokości. Zasadzić rośliny. Akwarium wypełnić wodą."

4- grzałka 100w np. jbl protemp lub innej znanej firmy
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Jak roślinne Low Tech to polecam zacząć przygodę od lektury książki:
"Rośliny w akwarium: ekologia roślin wodnych dla akwarystów" Pani Diany Walstad. Po lekturze wszystko stanie się dla Ciebie jasne.
Chociaż wg mnie nie tylko zainteresowani niskobudżetową akwarystyką roślinną powinni przeczytać tą pozycję. Opisane jest wiele ciekawych zależności jakie panują w akwarium. No i poparte wynikami badań naukowych :)
Undizg
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2019 22:05

Post autor: Undizg »

TETRA EX 800 plus będzie dobry do tego litrażu? Bo nigdzie nie ma ex 700. Ewentualnie ex 600.
Albo AQUAEL ULTRAMAX 1000 FILTR ZEWNĘTRZNY. W sumie nad nim teraz mysle i bym brał.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

W takim litrażu idealnie sprawdzi się HW-302 .
lysy68 rekomenduje to co on używa i z czego jest zadowolony (czyt. co nie sprawiło mu kłopotów) .

Swoją rekomendacje opieram na swoich doświadczeniach kilkuletnich z kilkoma tymi filtrami oraz na równoległej eksploatacji ich z innymi markami
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

goldi_ pisze:W takim litrażu idealnie sprawdzi się HW-302 .
lysy68 rekomenduje to co on używa i z czego jest zadowolony (czyt. co nie sprawiło mu kłopotów) .

Swoją rekomendacje opieram na swoich doświadczeniach kilkuletnich z kilkoma tymi filtrami oraz na równoległej eksploatacji ich z innymi markami
zgadzam się z tobą.
zabawę z akwarium zacząłem dopiero 2 lata temu i dokładnie na swoich obserwacjach i doświadczeniach ze sprzętem,piszę o tetrze ze jest oki tylko trzeba pamiętać po każdym otwarciu o przesmarowaniu uszczelek.
za niedługo będę uruchamiał 125l i mam zamiar uderzyć w tetre ex1200 bo jak będzie za mocny to zawsze można go przykręcić.
seria HW też się cieszy dobrymi opiniami i wielu zaawansowanych akwarystów często właśnie na tym budżetowym sprzęcie operuje i są bardzo zadowoleni i wręcz wolą je od dużo droższych markowych kubełków.
u mnie co prawda tetra ex800 plus pracuje w 54 litrowym akwarium i żeby nie robiła wiru skręcam moc o 1/3 i to wystarczy
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Undizg
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2019 22:05

Post autor: Undizg »

lysy68 pisze:
goldi_ pisze:W takim litrażu idealnie sprawdzi się HW-302 .
lysy68 rekomenduje to co on używa i z czego jest zadowolony (czyt. co nie sprawiło mu kłopotów) .

Swoją rekomendacje opieram na swoich doświadczeniach kilkuletnich z kilkoma tymi filtrami oraz na równoległej eksploatacji ich z innymi markami
zgadzam się z tobą.
zabawę z akwarium zacząłem dopiero 2 lata temu i dokładnie na swoich obserwacjach i doświadczeniach ze sprzętem,piszę o tetrze ze jest oki tylko trzeba pamiętać po każdym otwarciu o przesmarowaniu uszczelek.
za niedługo będę uruchamiał 125l i mam zamiar uderzyć w tetre ex1200 bo jak będzie za mocny to zawsze można go przykręcić.
seria HW też się cieszy dobrymi opiniami i wielu zaawansowanych akwarystów często właśnie na tym budżetowym sprzęcie operuje i są bardzo zadowoleni i wręcz wolą je od dużo droższych markowych kubełków.
u mnie co prawda tetra ex800 plus pracuje w 54 litrowym akwarium i żeby nie robiła wiru skręcam moc o 1/3 i to wystarczy
Dobra kupuje tetre ex 800. Dzieki za pomoc ;)

Ps podloze AQUAEL ADVANCED SOIL PLANT DLA ROŚLIN sprawdza sie czy to mit?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Ps podloze AQUAEL ADVANCED SOIL PLANT DLA ROŚLIN sprawdza sie czy to mit?
oczywiście że się sprawdza . Wlasnei postawiłem kolejny zbiornik na tym podłożu .
Ale uwaga!
jak każde podłoże aktywne ma swoje wymagania oraz pewe ograniczenie .
Jest doskonałe ale najpierw zaplanuj cała resztę (w tym obsade ) zanim zdecydujesz sie na to podłoze .
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

tylko patrz na nową wersję czyli Tetra ex800 New PLUS bo czasem można taniej kupić ale starszą wersję bez oznaczenia New i Plus a one były podobno awaryjne i dlatego wcześniejsze wersje tych filtrów miały złe opinie
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Undizg
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2019 22:05

Post autor: Undizg »

lysy68 pisze:tylko patrz na nową wersję czyli Tetra ex800 New PLUS bo czasem można taniej kupić ale starszą wersję bez oznaczenia New i Plus a one były podobno awaryjne i dlatego wcześniejsze wersje tych filtrów miały złe opinie
Sprawdziłem zamówienie i na obrazku ma w lewej gornej cześci opakoania New ... a plus nawet w opisie :) Takze chyba dobrze wziąłem :)
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

dobrze dobrze :)
jak się z tym filtrem obchodzi jak trzeba i nie kombinuje zbytnio z wkładami to on się odwdzięcza kulturą pracy.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Nie chcę być złym prorokiem, ale mało kto jest zadowolony z filtrów Tetra.
Undizg
Posty: 16
Rejestracja: 12 sty 2019 22:05

Post autor: Undizg »

lysy68 pisze:dobrze dobrze :)
jak się z tym filtrem obchodzi jak trzeba i nie kombinuje zbytnio z wkładami to on się odwdzięcza kulturą pracy.
Czemu nie powiedziałes o problemach z zassaniem wody do filtra... dzień sie męczyłem az w koncu zaskoczyło... Btw zmiana planów zaszła i jestem szcześliwym posiadaczem akwarium nie 112 l a 200 l.

Ps. narazie wspomagam filter tetry filtrem aquaela kaskada fzn2. Zostawic czy wywalić ?
ODPOWIEDZ