Kluczowe pytania przy prowadzeniu zbiornika

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Agamemnon
Posty: 10
Rejestracja: 18 sty 2019 22:38

Kluczowe pytania przy prowadzeniu zbiornika

Post autor: Agamemnon »

Cześć,

prowadzę zbiornik 25l i zmagam się z różnymi problemami w nim występującymi. Od jakiegoś czasu zebrała mi się spora lista ciekawych pytań, na które w internecie odpowiedzi nie znalazłem lub znalazłem, ale odpowiedzi były niejednoznaczne. Informacje te byłyby dla mnie bardzo pomocne, ale przede wszystkim myślę, że mogłyby pomóc także innym osobom.

Proszę Was o pomoc - pytania mam następujące:

1. Czy brak fosforu może powodować nitki na liściach (starszych i młodszych).
2. Czy nitki mogą rosnąć przy zerowym fosforze?
3. Deformacja młodych liści jest spowodowana zbyt dużym potasem względem magnezu czy odwrotnie: zbyt dużym magnezem względem potasu?
4. Czy nadmiar potasu może powodować wysyp nitek?
5. Czy rośliny mogą zaprzestać pobierania makro jeśli mikro nie będzie dostępne?
6. Czy rośliny mogą zaprzestać pobierania mikro jeśli będzie za mało makro (np. za mało azotu i fosforu albo nawet zerowy fosfor)?
7. Czy gałęzatki są zdolne do wchłonięcia znacznych ilości dostępnego fosforu?
8. Brązowe nitki na mchach mogą występować jeśli mikro nie zostanie wchłonięte (np. przez niedobór makro)?
9. Czy w dość mocno zarybionym akwarium mogą występować niedobory azotu i fosforu, a nawet brak fosforu?
10. Czy pobieranie potasu przez rośliny może być zablokowane przez niedobór azotu/fosforu?
11. Czy mając w wodzie dużo makro (azot-fosfor) mogę lać mikro bez obaw o nitki?
12. Czy cotygodniowa podmiana wody może w pewnym okresie czasu doprowadzić do prawie całkowitego "wypłukania" azotu i fosforu?
13. Czy cotygodniową podmianę wody można wydłużyć do np. dwóch tygodni jeśli azot i fosfor nie kumulują się do tego stopnia, że trzeba je zbijać?
14. Czy cotygodniowa podmiana wody w akwarium 25l może zburzyć biologię w akwarium (spowodować niestabilność)?
15. Czy po restarcie akwarium konieczne są częste podmianki jeżeli w podłożu mamy sam żwirek jałowy (+ ewentualnie kulki gliniano torfowe)?
16. Czy po restarcie akwarium należy podawać NPK ze względu na brak obsady?
17. Jaki powinien być poziom potasu przy wapniu 95mg/l i magnezie 10mg/l tak żeby magnez z potasem się nie zablokowały?
18. Czy filtr wewnętrzny powinien być ustawiony bliżej podłoża czy bliżej tafli?
19. Jeżeli światło jest rozmieszczone nierównomiernie w akwarium, np. z prawej strony, to czy ilość watów na litr w tej części akwarium nie będzie większa aniżeli wynika to z prostego przelicznika ilość watów/pojemność akwarium? I pytanie odwrotne: czy w takim razie ilość watów na litr wody w ciemniejszej części zbiornika nie będzie wtedy dużo mniejsza niż wynikałoby to z tego przelicznika?
20. Czy żelazo znajdujące w wodzie kranowej jest dostępne dla roślin?

Dzięki za pomoc :D
ODPOWIEDZ