Sterownik Lajon 120, a sonda

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

goldi_ pisze:Podobnie z NO3 i podobnie z GH
No proszę Cię, nie załamuj mnie...
Kupiłem testy paskowe to wyrzuciłem bo wszyscy mówili kup kropelki wiec kupiłem: pH, GH/KH, NO2, NO3, PO4, Fe
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

No i dobrze zrobiłeś.
Też w większości używam ZOOLEK-a ale jednocześnie zdarza mi się używać innych testów .

GH mierzone zestawem KH/GH rózni się oznaczenia GH wykonanego za pomocą innego testu tej samej firmy (sic) . Mam na myśli test Mg/Ca.
Obydwa pomiary dają odmienne wyniki od pomiaru wykonanego GH JBL-a . Test Mg/Ca bardziej zbliża nas do wyników JBL-a .


NO3 to kolejna porażka. Kazda partia inne wyniki w dodatku testy bardzo nietrwałe i wprowadzały coraz większy błąd w miare upływu czasu . Mówimy tutaj o przedziale miesiąc -dwa .

Zakupinie w odstępach ok 2-3 miesięcy testy miały wydrukowane inne wzorniki barwne . Pytanie : kupując uzupełnienie którym wzornikiem mam się posługiwać?

Podobnie z testami PO4 - ma aktualnie 3 wzorniki - każdy inny . Uzupełnienie? owszem ale któy wzornik?

Fe praktycznie przestałem sprawdzać bo to już jazda bez trzymanki
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Jesli chodzi o testy paskowe ALL IN ONE mam odmienne nieco zdanie . Nie sa takie zle . Nie podadza nam dokladnego wyniku /6,5-7 czy 20-23 np/ ale dadza jakis poglad czy jest czegos za duzo czy za malo w jakims tam przyblizeniu i testy takie warto miec do szybkiego pobieznego sprawdzenia . Nie przesadzajmy z ich bezuzytecznoscia i nie wyrzucajmy ich a raczej postarac sie nalezy o stosowanie ich w odpowiedni sposob .
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Też używam czasem testów paskowych i zgadzam się z Owlman.
NO3 i KH/GH można rozpoznać bez problemu.
Ja takie paski rozcinam wzdłuż na pół i mam podwójną ich ilość.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Używajcie sobie czego tam sobie chcecie - to i tak nie jest temat o przydatności testów paskowych.
Wartośc błędu podany wyżej (+/- 0,5)decyduje o przeżyciu obsady .Zauważcie ze głownymi klientami w dziale glony i choroby są użytkownicy pasków.

Trochę wiecej światła trocę wiecej nawozów i bład np NO3 +/- 20 gwarantuje wpis w dziale glony .

Oczywiście, inaczej sprawy sie mają w LT ale do LT kolega by sterownika CO2 raczej nie budował (tak podejrzewam)
ODPOWIEDZ