Brązowienie liści przy prawidłowej ilośi Fe.

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
mlodyvb
Posty: 8
Rejestracja: 10 gru 2018 19:20
Lokalizacja: Wien, 02. Bezirk, Leopoldstadt

Brązowienie liści przy prawidłowej ilośi Fe.

Post autor: mlodyvb »

Witam. Wczoraj zauważyłem na swoich roślinach brazowiejące liście. Od razu zacząłem szukać info po rożnych forach i niestety znalazłem niejednoznaczne informacje. Otoż, owe brązowienie może być wynikiem niedoboru żelaza, niedoboru potasu itd. Dokonałem testów kropelkowych marki JBL i oto one:
pH 6,5
KH 6
NO2 0,01mg/l
NO3 mniej niż 0,5mg/l
Fe 0,2 mg/l
temp 25 st C
zbiornik 240 l brutto
oświetlenie 2 x 54 W świetlówka t8 firmy JBL
CO2 z butli
filtr zewn Eheim proff. 4e 350

http://ifotos.pl/zobacz/201901131_qwerqrr.jpg
http://ifotos.pl/zobacz/201901131_qwerqrw.jpg
http://ifotos.pl/zobacz/201901131_qwerqra.jpg
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Cześć

Myśle że nie jest to brak żelaza i nie jest to problem potasu lub jego blokady tzn magnez/wapń/potas itd. Nie wiemy co sie dzieje z fosforem itd. Na moje oko to problem z makro elementami, bo po pierwsze masz widoczne gołym okiem przesuwanie pierwiastków mobilnych ze starych liści na nowe celem utzrymania młodego przyrostu oraz sporo korzeni bocznych i o ile to nie są dopiero co posadzone rośliny to sugestia jest taka że roślina szuka w ten sposób pośrednio jedzenia w wodzie.

Proponuje solidny test na Azot, Fosfor i Potas. JBL robi potas do 15mg/l ale coś pokaże, chociaż przy tym świetle zapotrzebowanie na składniki makro jest ogromne, to sporo światła i miej to na uwadze, bo wykończysz rośliny.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

zoolek na potas ma większą próbówkę do 25mg/l i pokrywa się ze skazaniami jbl bo sprawdzałem.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
mlodyvb
Posty: 8
Rejestracja: 10 gru 2018 19:20
Lokalizacja: Wien, 02. Bezirk, Leopoldstadt

Post autor: mlodyvb »

Robiłem małą roszadę z roślinmi w akwarium - pozmieniałem tylko miejsca niektórych roślin, ale są już od ponad 3 miesięcy w zbiorniku (wtedy założyłem ). Zapomniałem napisać, że posiadam 5 samców gupików, 2 bocje siatkowane i kilkanaście krewetek red cherry. Co do oświetlenia nie miałem takich problemów wcześniej, rosły naprawdę super.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jeśli ostatnio grzebałeś w akwarium to mogło się coś wydostać z podłoża i z lekka je zdebalansować
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

ja odpadam z gry, za mało informacji :)
mlodyvb
Posty: 8
Rejestracja: 10 gru 2018 19:20
Lokalizacja: Wien, 02. Bezirk, Leopoldstadt

Post autor: mlodyvb »

MArk, jakich informacji jeszcze potrzebujesz? Po kilku dniach troszke lepiej to wygląda, zwiękzyłem przepływ we filtrze.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Cieszy mnie to ze sie poprawilo, tak na marginesie to lanie do wody róznych rzeczy to jedno a dostepnosc tego co lejemy dla roslin to drugie, dlatego tez wazne jest aby pierwiastki mialy szanse ''obleciec'' caly zbiornik i tak jest w przypadku CO2, i makro/mikro, przy popularnym twierdzeniu tkz ''skreconego filtra'' mamy rozne stezenia/dostepnosc w roznych strefach zbiornika i to jest dosyc oczywiste lecz czesto bagatelizowane :)
mlodyvb
Posty: 8
Rejestracja: 10 gru 2018 19:20
Lokalizacja: Wien, 02. Bezirk, Leopoldstadt

Post autor: mlodyvb »

Hello,
od 2 dni zauważyłem znaczny przyrost roślin, mam nadzieję, że zwiększenie cyrkulacji wody w akwarium było rozwiązaniem owego problemu, a tak na marginesie i z innej beczki, czy bocja siatkowana bedzie atakowała i co gorsza zjadała red cherry? Bocje są młode a krewetki prawie orosłe,
pozdro
ODPOWIEDZ