Zamulona woda po zalaniu akwarium.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

No więc jak przebiegł cykl azotowy w tych zbiornikach? Jakich buteleczek uzyles i co zawierały?
To chyba temat na oddzielny post, załóż go :wink:

Sorry za o.t.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Na to nie licz . Raz już cos tam próbowałem zilustrować to skończyło się hejtem w dodatku nie na temat . Teraz nawet nie zacząłem dobrze o tym pisać a już jest zarzut że te doświadczenie g.no warte bo liczba powtórzeń warunki itp. . Miało być dla siebie w celu zweryfikowania pewnej pyskówki na forum i niech tak zostanie .


Moim wielkim przegranym w tych testach została firma JBL (opóźnił cykl) natomiast Tetra (którą niezbyt cenię /ceniłem) wyrtaźnym faworytem (+5dni nad amoniakiem) . Tropica to jakbym wodę wlał .
To są moje prywatne wnioski i nie będe niczego udowadniał .
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:33 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »



Baaaardzo interesujące. Wielkie dzięki :brawo

Gdzieś już czytałam fragmenty tego tekstu ale chyba nie w pełnej formie
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

Odnośnie mojego zapytania, to woda się ładnie klaruje :D
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Taka mgła bakteryjna jest normalnym zjawiskiem w świeżo założonym akwarium. Teraz cierpliwie czekaj kilka tygodni, sprawdzaj NO2 co jakiś czas żeby wychwycić wzrost i następnie spadek do zera.
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

bomba91 pisze:A tak z ciekawości, ile w Polsce kosztuje taka mikstura? +/-?
Rozumiem. Będę czekał i zakupie testy ;)

Za buteleczki dałem 5,50 zł za sztukę. Pojemność 30ml.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

OK czyli nie przetrwalnikuja. Na pewno mają zdolność przetrwania w niekorzystnych warunków, bo inaczej by wyginęły, ale ich ilość w zamkniętej probówce w temperaturze pokojowej będzie z każdym dniem spadać.
Dlatego tak jak w powyższym wpisie. Jakiś tam sens miałoby stosowanie jedynie takich preparatów, które mają deklarowaną ilość bakterii w terminie przydatności. Choć i tak namnażanie konkretnych szczepów zależy od specyficznych warunków.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Biniu pisze:OK czyli nie przetrwalnikuja.
Ale mają inne mechanizmy przetrwania a dla mnie , nie biologia to wsio ryba jak się to nazywa (podobnie jak dla wielu czy może nawet większości akwarystów)
Biniu pisze: Dlatego tak jak w powyższym wpisie. Jakiś tam sens miałoby stosowanie jedynie takich preparatów, które mają deklarowaną ilość bakterii w terminie przydatności.
Deklaracja ma się nijak do zawartości . Chodzi o to że niektóre preparaty mimo że nie będą deklarowały ad swojej zawartości będą działały i to dla mnie jako akwarysty jest najistotniejsze > Chociaż z drugiej strony tak się przez przypadek składa że w moich próbach tam gdzie nie było zadnych deklaracji nie było zadnego efektu .
Biniu pisze:Choć i tak namnażanie konkretnych szczepów zależy od specyficznych warunków.
Podobnie jak np z markowymi nawozami . Zwykle jakoś one działają mimo sporych róznic miedzy zbiornikami . Pewnie tak jak ze wszystkim niełatwo ustalić jakiś w miare optymalny/uniwersalny skład dzięki czemu będzi to coś działało w mozliwie szerokich widełkach parametrów .


Pozostaje kwestią do osobistego rozważenie czy lepiej wydać kasę i przyśpieszyć o niespełna tydzień zamknięcie cyklu azotowego czy może lepiej za darmo poczeka tydzień albo 2 dłużej.

Jak np przez wypadek przy pracy rozwalamy biologię a mamy na karku żywe ryby to sądze że nawet 2-3 dni skrócenie cyklu ma spore znaczenie
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Deklaracja to zobowiązanie producenta, że faktycznie zapewnia taką a taką ilość konkretnych bakterii. Można go później z tego rozliczyć. Brak czegokolwiek oznacza, że może tam również niczego nie być. I nic takiemu producentowi nie zrobi konsument. Skoro nie podał składu preparatu to i zarzucić mu nic nie można. Równie dobrze mógł wodę z kałuży wziąć.

Jeżeli nie przetrwalnikuja to oznacza, że powoli z każdym dniem ilość takich bakterii w preparacie jest coraz mniejsza. Równie dobrze może akwarysta kupić preparat świeży z dużą ilością bakterii, a może kupić z zerową, który kilka lat spędził na półkach magazynowych. Na prawdę mikrobiologia to żadne rocket science, a bakterie Nitro nie różnią się wcale wiele od innych bakterii.

Tak często widać w tematach o ataku glonów jak te markowe nawozy sprawdzają się w różnych typach akwariów :D
Moim zdaniem te biostartey robią tylko szkodę. Ludzie kupują to po czym dwa dni po założeniu akwarium z 2 roślinami na krzyż wpuszczają obsadę zwierząt, bo przecież dodali biostarter i jest git. A ryby sną, bo w sklepach były fatalne warunki i biznes się kręci...
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:34 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Myśle że argumentacja niczym jazda po bandzie .
Po pierwsze niby jak rozliczysz producenta ? Po drugie pachnie mi to spiskowa teorią . Nie zakładam że producent - w dodatku często renomowany z premedytacją oszukuje .


Twierdzenie że biostartery robią tylko szkodę jest dość ryzykownym twierdzeniem . Przekonałem się że przynajmniej niektóre mogą być przydatne .
Szkodę to robią raczej sprzedawcy czy inni dystrybutorzy wciskając banialuki . Taką samą szkodę robią sprzedawcy sprzedają np. w jednym woreczku molinezje i skalary . Ale czy na pewno? sklep to nie punkt konsultacyjno szkoleniowy . Taka uroda sklepów (wszystkich i nie tylko akwarystycznych ) .

A ataki glonów to nie kwestia nawozów ale ich stosowania (niezgodnego z instrukcją ) oraz zwykle fatalnego prowadzenia zbiornika .
Żaden nawóz ani żaden biostarter nie zwalnia z myślenia
MaximTheTerrible
Posty: 33
Rejestracja: 19 sty 2019 15:47

Post autor: MaximTheTerrible »

Odnośnie mojej mętnej wody. Jak sadziłem rośliny, nie oczyściłem ich dobrze z żelu w którym rosną w opakowaniu.

Czy przypadkiem ten żel nie powoduje zamulenia wody? Widać go przyklejonego przy większości roślin, które sadziłem.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Ten żel sam w sobie nie zmąci (chyba) wody ale to skondensowana pożywka dla roślin więc może wpłynąć na parametry wody .

Daj sobie trochę czasu bo mętna czy niezbyt krystaliczna woda na początku to raczej norma
ODPOWIEDZ