A taki ciekawy pomysł

Dział dla majsterkowiczów

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

A taki ciekawy pomysł

Post autor: WaTu »

Witam.
Chciałbym się podzielić dość ciekawym pomysłem, który może w dalekiej przyszłości zorganizuje o ile będzie to miało sens.
Pomysł miał by na celu założenie akwarium, a dokładniej paludarium tylko nie takiego zwyczajnego tylko z trzema poziomami.
Pierwsza warstwa - ląd, dobrze oświetlony na połowie (+/-) zbiornika na tylnej jego ścianie.
Druga warstwa - woda, oświetlona przynajmniej tam gdzie ląd nie zasłania, w wodzie korzenie podpierające ląd, rybki, jakieś roślinki i inne ozdoby.
trzecia warstwa - ciemna woda, kompletnie odizolowana od światła, ścianki boczne i tylne pomalowane z zewnątrz zbiornika na czarno, przednia szyba zasłaniana(tylko na wysokości trzeciej warstwy), pomiędzy warstwą drugą a trzecią kamienna płyta albo szkło na której będzie całe podłoże, podpierane przez "a la" stalagnaty o podłoże(ciemne/czarne wymieszane z fioletowym) trzeciej warstwy. Przejście między drugą a trzecią warstwą przez nie wielką jaskinie.
Pytanie czy to ma sens ? czy to może dobrze wyglądać ? czy coś może żyć w takich warunkach ?
Dorzucam grafike poglądową którą przed chwilką rysowałem :D
Dodam jeszcze że szukałem na YT po polsku i po angielsku ale nic nie udało mi się znaleźć, możliwe że żle albo za mało szukałem.
Pozdrawiam i czekam na opinie :D

https://zapodaj.net/e569a3b28cd0e.bmp.html
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Może wyglądać ciekawie, tylko pamiętaj, że musi być cyrkulacja wody by nie było stref beztlenowych.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

No tak to oczywiste.
Z filtracją można by zrobić 2 osobne obiegi, jeden do warstwy drugiej i jeden do warstwy trzeciej, lub jedną cyrkulacje na obie warstwy, powrót z filtra w drugiej warstwie a odejście do filtra w trzeciej.
Teoretycznie można by zrobić też inne temperatury na tych warstwach, zależnie od żyjątek, np. w drugiej warstwie grzałka która podbijała by do temperatury 26* a w trzeciej można by obniżać temperature ogniwem peltiera do np 10* po przez umieszczenie tych ogniw od spodu akwarium. Oczywiście temperaturę warunkowały by ryby które miały by tam żyć.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Moim zdaniem trzeba by jednak przemyśleć jakieś oświetlenie w dolnej warstwie . Oczywiście minimalne i o odpowiedniej barwie aby nie było całkiem czarnej dziury a co najwyżej głęboki półmrok.
Interesujące
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Tak, myślał bym nad fioletowymi albo niebieskimi diodami w podłożu jakoś ładnie zrobionymi na ozdoby np. Świecące grzyby lub poprostu świecące kamyki. Doprowadzenie cieniutkich przewodów na samo dno do diod i zrobienie tego szczelnym nie będzie problemem.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ale obrośnięcie glonami to już będzie problem . kilka razy próbowałem cos w wodzie zainstalować ale zawsze kicha z tego powodu wychodziłą . Ale może fiolet ultrafiolet?

To nie wspomaga ani glonów ani roślin . Tego nigdy nie próbowałem a może się udać
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Myślę że w takim razie ultrafiolet będzie dobrym wyjściem, tylko czy może tam coś żyć ? czy są żyjątka które wyjątkowo lubią ciemości ?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ślepczyki jaskiniowe nie potrzebują światła.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:43 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Astyanax fasciatus mexicanus - jest różnie nazywany
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Lustrzeń meksykański, tak nazywa je wikipedia.
Jeśli tylko wolały by siedzieć w ciemności niż na świetle to się nadawały, tylko nie znalazłem żadnej wzmianki o tym jakiej wody potrzebują, temperatury pH itp.
Są w ogóle dostępne w handlu ?
Edit:
Jednak znalazłem :D
Długość 8 - 12 cm
Temperatura 20 - 26°C
Twardość wody średnio twarda
pH 6.5 - 7.0
Zbiornik 100 L
Pokarm żywy, mrożony
ODPOWIEDZ