Proszę o pomoc

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Malysebus
Posty: 6
Rejestracja: 23 sty 2019 16:59

Proszę o pomoc

Post autor: Malysebus »

Witam mam dwie molinezje czarne. Są jeszcze myślę młode bo mają maksymalnie 4-5cm lecz od dzisiaj rana zauważyłem że non stop ta jedna i ta sama goni druga. Czy to jest jako rozmnażanie czy to już agresja? Innych ryb nie goni. Mam w akwarium parke gupikow parke danio no i myśle że parke molinezji czarnej. O to zdjęcia ich ta większa goni ta mniejsza.

Akwarium mam 54 litrów.
Pierwsze zdjęcie ryby która goni.


https://images91.fotosik.pl/112/06f619916d7ccefdmed.jpg



https://images91.fotosik.pl/112/4956cf3695c8702amed.jpg
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

O ile dobrze mi się wydaje to danio i gupiki mają różne wymagania i rraczej nie powinno się ich trzymać razem, dodatkowo danio wolą chyba pływać w większych grupach. I również parka nie jest najlepszym pomysłem wśród gupikow i molinezji, lepiej żeby były 2-3 samice na jednego samca.
Ale ogólnie tak to wygląda ze samice goni samice.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Minimalny litraż dla molinezji to 85 (dla Black Molly) i 112 dla pozostałych (minium 200l dla żaglopłetwych). Twoje akwarium jest dla nich za małe.

Oczywiście, że to rozmnażanie. Molinezje nie są agresywne, za to rozmnażają się błyskawicznie i już w bardzo młodym wieku.

Danio są zimnolubne i nie powinny być trzymane w za małym dla nich (też!) akwarium z bardzo ciepłolubnymi molinezjami i ciepłolubnymi gupikami, pomijając kwestię różnic w wymaganiach co do odczynu i twardości wody.

Wymień podłoże w akwarium, bo prosisz się o choroby! Te kamienie to źródło śmietnika z resztek odchodów ryb, pokarmu itd. Na drugim zdjęciu widać prawidłowe podłoże: żwirek z piaskiem, ale wszystko jest puste, posadź sporo roślin - ryby ich potrzebują. Twoje akwarium nie nadaje się w tej chwili na trzymanie ryb, a tutaj jeszcze mamy do czynienia z rozmnażaniem.
Poczytaj o podstawach akwarystyki i o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz i jakie chcesz trzymać.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Tylko nie myśl, że rybkom dobrze, bo brykają sobie :roll:
Jak w poprzednim temacie, kup ten piasek i zasyp, bo wcześniej pisałeś o zakupionych roślinkach- jeśli są korzeniowe to w nieskończoność czekać nie będą na dobre warunki...
lipiny24
Posty: 9
Rejestracja: 23 lut 2018 11:52
Lokalizacja: Glasgow

Post autor: lipiny24 »

Do Pani moderator.
Czym moze Pani powstrzymac sie od ciaglego krytykowania wszystkieg I wszystkich i jezeli to mozliwe starac sie pomoc.
Pozdrawiam
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:37 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
lipiny24
Posty: 9
Rejestracja: 23 lut 2018 11:52
Lokalizacja: Glasgow

Post autor: lipiny24 »

mirkun
Nie pouczaj mnie co mam robic,poniewaz ten post nie dotyczy Ciebie.Wiec skup sie na odpowiedzi.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:37 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

lipiny24 pisze:Do Pani moderator.
Czym moze Pani powstrzymac sie od ciaglego krytykowania wszystkieg I wszystkich i jezeli to mozliwe starac sie pomoc.
Pozdrawiam
Proszę o kierowanie do mnie takich uwag na pw. Jako akwarysta dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, Twoje posty nic nie wnoszą.
Chcesz pomóc w temacie: napisz konkrety, porady, uwagi. Opisz swoje postępowanie z molinezjami, sukcesy hodowlane i porażki z morałem.
Nie masz wiedzy? To nie pisz, ale pozwól się wypowiadać innym.
I proszę przestań mnie niepotrzebnie atakować, sam nie wnosząc niczego.

Może nie zauważyłeś, ale to właśnie w moim poście, a nie Twoim, jest udzielona odpowiedź dla Autora tematu i pomoc.

Tutaj nie ma co dywagować: molinezje będą się mnożyć w każdych warunkach, co już się dzieje. A to, że akwarium jest dla nich za małe, źle urządzone i w dodatku z niewłaściwie dobraną obsadą, to jest po prostu smutna prawda. I nie ma co cukrzyć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
tobit
Posty: 30
Rejestracja: 31 gru 2018 16:50

Post autor: tobit »

1. Ryby żyworodne - gupiki, platki, molinezje, mieczyki - powinny być trzymane w niewielkim haremie 1 samiec + 2 lub 3 samice. Samce mają duże libido tzn. mogą uprawiać seks na okrągło i jedną samicę zamęczy na śmierć.
2. Gęsta obsada roślinna + jakieś korzenie, kryjówki są niezbędne ponieważ:
- samice potrzebują mieć możliwość schować się, odpocząć, w spokoju donosić ciążę i urodzić. Ryba która nie ma się gdzie schować jest zestresowana, choruje i zdycha i żadne pilnowanie parametrów wody nic nie pomoże. Ta rada jest aktualna nawet jeżeli to co masz to nie parka lecz dwie samice ( na zdjęciach tego dobrze nie widać). Jeżeli jedna z samic jest dominująca i próbuje przegonić drugą, a ta nie ma gdzie uciec ani się schować, to zagania ją na śmierć.
- niezbędnym elementem diety ryb żyworodnych są mikroorganizmy które rozwijają się na liściach i łodygach roślin. Ryby lubią i potrzebują skubać roślinki. Jest to też pierwszy pokarm nowonarodzonego narybku.
3. Objętość - molinezje to duże ryby jak na żyworódkę. Żeby ładnie wyrosnąć potrzebują miejsca. Zbyt mały zbiornik skończy się krzywicą i śmiercią ryby.
4. Podłoże - drobny żwirek lub jeszcze lepiej gruby piasek i do tego ze 3 kiryski spiżowe jako ekipa sprzątająca. Resztki karmy i odchody ryb zalegające między kamieniami psują wodę. Rezultat - posocznica i śmierć molinezji.
5. Dobry filtr i podmiany wody. Molinezje z jednej strony mają szybką przemianę materii ( jak wszystkie żyworódki), a z drugiej są wrażliwe na azotany (produkt uboczny przemiany materii). Czyli same siebie zatruwają. Masz dwie duże żyworódki - molinezje i jeszcze dwie małe - gupiki, a zbiornik niewielki. Z wody w zbiorniku szybko zrobi się azotanowa zupa. Tutaj raz jeszcze kłania się potrzeba roślin, najlepiej szybkorosnących. Rośliny wchłaniają azotany i pomagają czyścić wodę.
Nie piszemy Ci tych rad żeby Ci dokopać, tylko w trosce o twoje ryby. Masz do wyboru: albo zastosować się do sugestii i cieszyć się długo zdrowymi rybkami, albo kupować co kilka tygodni nowe ryby bo 'niewiadomo dlaczego' ciągle zdychają.
ODPOWIEDZ