Jaki nawóz ?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

goldi_ pisze:
szamanka pisze:mam u siebie zakupione taśmy led, zapewniam że od spodu są z jakiegoś metalu i nie ma na nich grama kleju ani taśmy
I to są jedyne chyba taśmy które wymykają się mojej negacji pasków jako źródła światła w akwarium .
To ja polecę taśmy tego producenta:

https://sklep.neonica.pl/category/tasmy ... horizontal

Przede wszystkim nie jest to byle jak wykonane badziewo z chin
Dzięki czemu można pokusić się o użycie ich jako źródło światła w akwarium. Odchodzi dużo pierdzielenia się z lutowaniem itd. Oczywiście w rachubę wchodzi tylko taśma w profilu aluminiowym
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

To ja polecę taśmy tego producenta:

https://sklep.neonica.pl/category/tasmy ... horizontal
Z tej strony na szybko patrząc nadają się tylko 2 paski, a i tak nie mają radiatora.
Pasek do akwarium powinien mieć ip68 ewentualnie ip65.
Jednak i tak nie ukrywam że nawet te 2 paski które są na tej stronie bardziej nadają się do akwarium niż to co ja mam jednak są 2 razy droższe więc to oczywiste że będą lepsze.

jako ciekawostkę dodam że w piątek wyłączyłem całe dodatkowe oświetlenie i zostały tylko oryginalne LEDy 9W 11000K i rośliny wydają się być zadowolone.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 22:01 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Jednak to że coś jest droższe wcale nie musi się wiązać z tym że jest lepsze.
To też prawda. Jednak w tym przypadku tak jest ale i jedne i drugie według kryteriów które udało się podczas dyskusji ustalić nie nadają się do akwarium.
Można by uznać że nadają się tylko świetlówki LED lub zrobione specjalnie do akwarium lampy LED które jednak trochę kosztują.
A jak wytłumaczyć to że 9W LED oryginalnie wbudowanej w pokrywie nieźle daje rady i widać że rośliny, nawet te niedawno na nowo posadzone pną się do góry i ładnie wyglądają (poza czerwoną ta dalej w glonach) ?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 22:07 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

WaTu IP20 są lepsze. Dlaczego?
Ponieważ nie są zalane tym tworzywem, które zapewnia wodoszczelność i przy okazji znacznie ogranicza odprowadzanie ciepła.
Od wody izolujemy takie taśmy tak:
Kupujemy profil aluminiowy (posłuży jako radiator), przykrywkę z pleksi (wsuwa sie w profil) i silikon. Taśmę led przyklejamy do profilu, wsuwany wieczko, zaslepiamy z obu stron, a wszelkie szczeliny traktujemy sylikonem. wilgoć nam nie straszna, odprowadzanie ciepła jest.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Biniu
W sumie pomysł jak najbardziej spoko :D a na dodatek ip20 są wiele tańsze.
Jeśli te się spalą to chętne zrobię tak jak napisałeś.
Dzięki :D
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Nie ma za co. Niech służy kolejnym akwarystom :)
Można wykonać w prosty sposób i dość tani (nie tak tanio jak stosując najtańszy badziew z alledrogo) kawał porządnego oświetlenia.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Kupienie paska LED ip 20 + listwy i sylikonu będzie porównywalny do zakupu paska LED ip 68 możliwe że nawet wyjdzie taniej
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

Używałem przez miesiąc około 50w LED z radiatorem który sam zrobiłem.

Problemy pojawiły się już po kilku dniach, LEDy z przegrzania zmieniły barwę na bardziej ciepłą, rośliny urosły jednak nawet przy powierzchni się nie wybarwialy na czerwono.
Dodam jeszcze że przestałem używać grzałki gdyż przez te radiatory woda nagrzewala się nawet do 28stopni.
Kilka dni temu dorzucilem 2 świetlówki po 18W, puki co plan oświetlenia wygląda tak:
8:00 - włączenie 120cm paska LED + 9w LED (to co było oryginalnie) + 36w świetlówek
12:00 - włączenie dodatkowo 240cm paska LED
16:00 - wyłączenie dodatkowego paska 240cm
20:00 - wylaczenie całości

Przy takim planie rośliny wybawiaja się w połowie akwarium na czerwono, jednak minusem jest straszny atak glonów na rośliny jak i również na szyby z których nawet nie mogę bo zadrapać bo Tak mocno siedzi, rozważam wyłączenie pasków LED przynajmniej częściowo.

Ps. Świetlówki zastosowałem ponieważ miałem dostęp do nich za darmo jak i do całego oprzyrządowania do nich.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

WaTu pisze:Problemy pojawiły się już po kilku dniach, LEDy z przegrzania zmieniły barwę na bardziej ciepłą, rośliny urosły jednak nawet przy powierzchni się nie wybarwialy na czerwono.
Dodam jeszcze że przestałem używać grzałki gdyż przez te radiatory woda nagrzewala się nawet do 28stopni.
Heh, szkoda że tak wyszło, ale wczesniej ktoś to przewidział w tym wątku.
WaTu
Posty: 77
Rejestracja: 08 wrz 2018 21:31
Lokalizacja: Zakopane

Post autor: WaTu »

szamanka
To prawda paski LED nie nadaja się do akwarium zamkniętego jednak w otwartym sprawdzają się puki co niezle.
A no i wbudowane w obudowę LEDy spisują się bez zarzutów :)
ODPOWIEDZ