[112l] ---> Maraszenko

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

[112l] ---> Maraszenko

Post autor: Maraszenko »

Akwarium wstępnie założone.. zalane zostało 8 grudnia więc ten dzień można liczyć jako start.

Wszystkie testy robione za pomocą aquatestów kropelkowych zoolek
pH 4,5-9 = wyszło około 7,5
pH 6-8 = wyszło około 7,6-7,8
KH = 7
GH = 25
NO3 = około 5mg/l
PO4 = nie wiem dlaczego ale woda wcale się nie zabarwiła.. może minimalnie ale to i tak 0mg/l a test został zrobiony dwukrotnie

Wyposażenie:
- Filtr Fluval 206
- prefiltr Filtr Kubełkowy HW-603B
- AQUAEL LEDDY SLIM BELKA LED 80-100cm PLANT 32W
- grzałka 100W happet

- żwirek kwarcowy gradacji 0,8-2mm
- 2,5l substratu pro flora jbl AquaBasis plus

Rośliny:
Sagittaria Subulata - przód niskie
Limnophila Sessiliflora - przód po prawej stronie
Hemianthus Micranthemoides - nie jestem pewny czy dobrą nazwę rośliny podałem ale jest na tyle akwarium na środku.
Cladophora aegagropila(Gałęzatka kulista) - przód 5 kul
Echinodorus paul krocker - po lewej stronie
Hygrophila thajland - po lewej stronie mniejsza
Anubias lanceolota - centrum bliżej prawej strony
Cabomba aquatica - po prawej na końcu

Przyznam się że z tymi roślinami nie miałem wcześniej do czynienia i są na razie tak na próbę.. połowa nie wiem czy nie wyleci... chcę mieć zarośnięte boki i tył akwarium a środek pozostawiam pusty dla korzenia i skrytki w postaci kokosa ale je muszę najpierw przygotować.
Udało się się załatwić też nurzańce a je miałem kiedyś więc i teraz przy nich pozostanę

Za tydzień może dwa planuję zaprosić jakiś lokatorów do mojego akwarium 8)

A tutaj zdjęcie akwarium.. widać na nim po lewej stronie butle z CO2 jedną prostszych ale na razie z taką chcę się pobawić aby wspomóc trochę roślinki - tylko to na razie nie teraz
https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5CA0FEBC[/url]
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Niech dojrzewa, ale coś więcej roślin bym dołożył i jakiś korzeń. No i dolej wody :D :D
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Anubiasa można co prawda wkopać w podłoże ale w taki sposób żeby nie przysypać kłącza a tylko korzenie, chociaż te roślinki zaleca "sadzić" na jakiejś ozdobie typu korzeń albo kamień, w podłożu kłącze zgnije.
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Maraszenko »

AleksanderK pisze:Anubiasa można co prawda wkopać w podłoże ale w taki sposób żeby nie przysypać kłącza a tylko korzenie, chociaż te roślinki zaleca "sadzić" na jakiejś ozdobie typu korzeń albo kamień, w podłożu kłącze zgnije.
Trex pisze:Niech dojrzewa, ale coś więcej roślin bym dołożył i jakiś korzeń. No i dolej wody :D :D
Co do anubiasa to mam już przyszykowany korzeń do niego tylko muszę go jeszcze przygotować aby wsadzić do akwarium a co za tym idzie na razie nie leję wody do pełna bo łapska jeszcze powędrują tam i będę grzebać :lol:
Dzisiaj powinienem dostać nurzańca i planuję go posadzić po lewej stronie aby zakrył mi cały bok zbiornika po jakimś czasie a wiem że roślina nie jest jakos super wymagająca :fotograf
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Dziwny nalot na żwirku

Post autor: Maraszenko »

Powoli mija drugi tydzień od wystartowania akwarium i zauważyłem dziwny nalot na żwirku. Wie ktoś może co to dokładnie jest i jak z tym walczyć?
Niestety ale na zdjęciach nie widać tego aż tak dokładnie i ciężko jest to dobrze uchwycić..

https://scontent-mrs1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5C9BB39D

https://scontent-mrs1-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5C984A50
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

No na zdjęciach ciężko zobaczyć nalot, ale na necie obejrzyj sobie zdjęcia okrzemek i porównaj ze swoim "cudem", bo strzelam że to one będą.
Na forum coś tam o nich jest, generalnie bez paniki, to normalna rzecz :wink:
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Maraszenko »

https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5CC31195


https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5CD45D86


https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5CD37C76


https://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5CC64461


Plaga dziwnego nalotu powiększa się i teraz jest dużo lepiej wszystko widoczne na zdjęciach. Nie do końca jestem pewien czy to są te okrzemki wspominane wcześniej ale po zdjęciach teraz dużo lepiej będziecie mogli zbadać sprawę ponieważ na poprzednich zdjęciach za dużo nie szło uchwycić.
HELP :roll:
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Wg mnie zbiornik juz sobie ''zyje'', zielenice nie sa grozne, posrednio wplyw na ich zycie ma swiatlo, fosfor, czasem mikro elementy, nic szczególnego, jesli widok cie meczy mozesz delikatnie przeorac gorna wartwe zwirku, ale delikatnie zeby wymieszac zielen z bialym.
Maraszenko
Posty: 16
Rejestracja: 06 paź 2018 23:24
Lokalizacja: Kościan

Post autor: Maraszenko »

Poprzednich glonów na żwirku się pozbyłem w sumie sam nie wiem jak.. :D
Po wpuszczeniu rybek jakoś tak powoli zielony nalot z dna zbiornika zaczął znikać co mnie ucieszyło.. :)

Niestety ale pojawił się kolejny problem.. mianowicie chyba woda w moim zbiorniku kwitnie.. sami oceńcie po zdjęciach..
1. https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5CFAA8F8

2. https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5CBF840C


Na drugim widać obecną sytuację a nawet i nie bo zdjęcie robione dwa dni temu i minimalnie chyba się pogorszyło..

Wszystko jest robione tak na "łapucapu" ponieważ mam mniej wolnego czasu chwilowo i jakoś gruntownie nie mogę się wczytać co i jak a co dopiero działać ale w czwartek lub piątek będę miał chwilę więc postaram się zacząć działać z tym tematem..

Powodem co się stało wyczytałem że może być kilka rzeczy.. o dojrzałe akwarium raczej się nie martwię bo stało dosyć długo przed wpuszczeniem pierwszych rybek w sumie około miesiąca? Woda podmieniana co tydzień od 10 do 25l(baniak ma 112l)
Problem pojawił się po wpuszczeniu kilku rybek do kolekcji i karmieniu więc może to wina pokarmu lub przerybienia? Pokarm kupowany w płatkach firmy tropical ten ogólny taki.. a rybek mam aż 40 sztuk :( 5 molinezji, 6 kirysek, 3 otoski, 14 gupików i 12 mieczyków które przyjąłem od dziewczyny bo likwidowała swoje akwarium i nie chcieliśmy się ich pozbywać..
trochę dużo rybek mi się wydaje ale czy konieczne będzie ograniczenie mojej rodzinki?
No i od czego radzicie zacząć aby zwalczyć zieloną wodę bo mam kilka rzeczy w planach..
- kupno bakterii nitryf..
- zwiększyć czas świecenia światła(aktualnie 10:00-20:00)
- kupno dodatkowych roślin(posiadam 5 kul widocznych na zdjęciu i ewentualnie to samo chciałem dokupić aby poczekać aż pozostałe roślinki si rozrosną)
- zamówiłem właśnie watę filtracyjną do filtra dodatkowo, ceramike i zeolit
- no i w ostateczności zredukowanie ilości rybek chociaż tego chciałbym uniknąć ale też wypowiedzcie się proszcze czy 40 sztuk to nie jest za dużo na ten zbiornik bo szkoda aby ryby miały się meczyc..
- no i w necie wyczytałem gdzies ze jeszcze mozna zastosowac dodatkowa filtracje ale mi tego raczej nie brakuje ponieważ posiadam dwa filtry.

- dodam że od poczatku filtry nie byly czyszczone a startowały 8 grudnia
dzięki z góry za pomoc
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zwiększ podmiany wody do 30% co tydzień (40l), bo masz mocno przerybione akwarium. Wpuściłeś żyworódki w dużej ilości, to ryby mające bardzo szybką i intensywną przemianę materii - mocno brudzą wodę.
Podejrzewam, że filtr nie wyrabia i woda jest zanieczyszczona związkami azotu.

Pomyśl nad ograniczeniem obsady.
Podmień teraz nawet 50% wody.

Żyworódki wymagają urozmaiconej karmy o podłożu roślinnym. Jeden typ płatków im nie wystarczy.
Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb jakie trzymasz.

I oczywiście dodam to, co piszę bardzo często: wpuściłeś ryby do nieprzygotowanego akwarium, jest w nim za mało roślin, ryby nie mają gdzie się schować i odpocząć. Dosadź więcej dużych roślin. Mieczyki, molinezje, gupiki wymagają gąszczu, w którym samice mogłyby się schronić przed natarczywością samców. Niestety w chwili obecnej narażasz wszystkie ryby na stres.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Ryb jest za dużo.. Będzie jeszcze więcej. To już wiesz. Ceramika i zeolit - jedno drugiemu przeczy. Ceramika ma na celu zwiększyć powierzchnię dla bakterii, zeolit wchłania to, czym bakterie się żywią.
Więcej roślin szybkorosnacych, jak najszybciej.
Parametry?
ODPOWIEDZ