Krewetkarium Shrimp Set 30 AQUAEL

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Heliofant
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2019 19:57

Krewetkarium Shrimp Set 30 AQUAEL

Post autor: Heliofant »

Witam,

zarejestrowałem się tutaj, aby zasięgnąć porady od profesjonalnych akwarystów.

Otóż, parę miesięcy temu narodził się we mnie pomysł na powrót do starego hobby - chciałbym założyć sobie krewetkarium. Kiedyś miałem takie "typowe" akwarium z rybkami, gdzie również trzymałem w nim krewetki.. to były bodajże red cherry, filtrująca (nie pamiętam dokładnej nazwy), oraz parę Amano. Teraz, chciałbym się skupić konkretnie na danym gatunku, niż robić misz masz (tam jeszcze za starych czasów pływało stado gupików, mieczyków, danio, kirysy itp itd.). Nie czytałem o tym jeszcze za dużo, wolałbym zasugerować się waszą opinią.

Skłaniam się do zakupu w/w zbiornika czyt. krewetkarium, trzymania w nim określonego gatunku krewetek + może z 2-3 brzanki. Filtr który jest w zestawie chciałbym zamienić na zewnętrzny, bo w takim małym zbiorniku raczej będzie się rzucał ostro w oczy. roślinność ciężko mi określić jaką chciałbym zastosować - bardzo mi się podobają podłoża obrośnięte mchem - ogólnie jak jest tak bardzo zielono i bójnie :P I to tyle z moich wymagań.. Wydaję sie proste w teorii, ale w praktyce.. dlatego przyszedłem do was :)


Czasy się pozmieniały, zapewne jest wiele nowości i udoskonaleń o których nie wiem. Jeżeli ktoś byłby tak miły i podpowiedział mi parę rzeczy typu gatunek krewetek na początek, czy zbiornik, który chcę zakupić będzie odpowiedni.. widziałem tematy na temat grubości podłoża.., bądź odesłałby mnie do jakiejś konkretnej lektury, gdzie nabiorę odpowiedniej wiedzy.. bybym bardzo zadowolony!

Z góry dziękuję i nie potępiajcie mnie ze względu na moją niewiedzę. Hoduję gady, a z nimi początki były podobne - trzymają się świetnie!
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj...potępić za szukanie wiedzy, sorry ale padłem (nie obraź się). :D
Profesjonalny to ja nie jestem, ale co wiem podpowiem. Konkretnie wszystko zależy od gatunku krewetek jakie wybierzesz, bo jeżeli zadowolą Cię "redki" to raczej bez problemu wszystko się uda.
Mchy i krewetki to połączenie idealne wręcz. Dla Red Cherry podłożem może być i najzwyklejszy piasek, dla bardziej wymagających skorupiaków są wręcz specjalnie dostosowane podłoża, które mają "ustawiać" odpowiednie parametry wody (zazwyczaj wtedy zalewa się szkło wodą RO). Grubość podłoża zależy oczywiście od roślin, niektórzy sypią tylko minimalną warstewkę, jeśli wystrojem nie są rośliny korzeniowe i nie ma potrzeby 5+cm podłoża.

Brzanki i krewetki to nie jest dobry pomysł ogólnie (jeśli chcesz skupić się na krewetkach),a jeśli ściany akwarium nie będą przekraczały 30cm długości uważam, że każda brzanka będzie miała ciasno.
Heliofant
Posty: 2
Rejestracja: 13 lut 2019 19:57

Post autor: Heliofant »

Wiesz, bywałem na forach gdzie za niewiedzę, czyli błędny dobór bądź głupie pytanie, ludzie potrafili nieźle naskoczyć na takiego osobnika.

No dobrze.. najbardziej mnie interesują krewetki Blue Velvet. Co o nich sądzisz? Może polecasz jakieś inne ładnie wybarwione, które nie mają wysokiego progu utrzymania? Ogólnie chciałby stworzyć coś na podobę tego: https://peha68.pl/iwagumi-na-lawie-dzien-70/ Wiadomo, tutaj jest potrzebny czas i praktyka, ale nikomu nie można zabronic marzyć :D A jakieś inne gatunki rybek które pasowałyby do moich potrzeb? Polecasz jakiś konkretny filtr zewnętrzny dla takiego zbiornika?

A co z czyszczeniem? To mnie najbardziej ciekawi.. jak to utrzymać w porządku? Kiedyś jak hodowałem rybki co dwa tygodnie zlewało się wodę do połowy, żwirek przeczesywałem takim odkurzaczem który podłączałem pod napowietrzacz... krewetki są mikroskopijne i raczej pochłaniają drobne odpadki organiczne.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Blue Velvet to rodzina Neocaridina heteropoda, ta sama co Red Cherry, czyli wymogi równie niskie według mnie (w porównaniu do innych).
Co do pomocy w zakładaniu i utrzymaniu zbiornika warto podejrzeć od tych, co już ten szlak przeszli, mam na myśli naszą forumową galerię, gdzie są cenne dzienniki nieraz, np.:
viewtopic.php?t=23452&postdays=0&postorder=asc&start=0
Osobiście mam Red Cherry czy kundle po nich wymieszane z czymś od sakury...mniejsza, mają zielsko i mają się świetnie, nigdy wcześniej nie miałem krewetek i jeszcze problemów z nimi też nie uświadczyłem.

Jeśli chodzi o gatunek ryb, to powiedzmy nie będę się "pocił"- jest temacik poświęcony doborowi obsady do małych akwariów:
viewtopic.php?t=11338&postdays=0&postorder=asc&start=0


Jeśli chodzi o czyszczenie/odmulanie śmiem twierdzić, że będzie może nawet niepotrzebne. Filtra jakiegoś polecać nie chcę konkretnego, może być kubełek, może być kaskada, jedyne co, to według mnie dobrze jak woda będzie leniwie, spokojnie wypływać falując delikatnie taflę.
Podmianki wody około 20% całości co tydzień powinny być wystarczające.
ODPOWIEDZ