Zakładanie zbiornika 375l 150x50x50

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Dziękuję za wyjaśnienie.
Zatem nie wiem skąd w sumie wziął się ten podział na lumeny, sam nim operowałem a widocznie byłem w błędzie.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

A nie można po prostu obserwować zachowania roślin i wtedy dokładać dodatkowe światło?

W moim baniaku z mało wymagającymi roślinami dobrze rosną przy oświetleniu 36W 3640lumenow. Zbiornik 120x40x50 podłoża 8cm.
Czyli brutto wychodzi 0,15W na litr i 15lm/l
Netto wody weszło 185L czyli
0,19W/l lub 19lm/l.

Na początku jak świeciłem jedna lampa 11h drugą 2h to rośliny mialy długie łodygi i wyciągały się w kierunku lamp (np Limnophila aquantica miała "kilometrowe" międzywęźla i skąpe liście). Jak zwiększyłem czas świecenia juz do 11h jedna lampa druga 8h to znacznie lepiej to wygląda. Teraz świece juz 11 godzin pełną dostępna mocą i będę obserwował.

Sam jestem osobą, która musi wszystko przeliczyć i mieć zobrazowane liczbowo każdy aspekt, ale w przypadku światła uważam, że średnio się to sprawdza. W przypadku ledow pewnie w ogóle. Zaczynać od tych 0,2-0,3W/L i obserwować. Katastrofa się nie stanie. A i tak chyba początkujący nie będzie porywał się na trudne w uprawie chwasty.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

AleksanderK pisze:Zatem nie wiem skąd w sumie wziął się ten podział na lumeny, sam nim operowałem a widocznie byłem w błędzie.
W przypadku żarówek zwykłych, energooszczednych i ledowych oraz zwykłych świetlówek to jest najwięcej mówiący parametr, jesli nie dysponuje się wykresem widma.
ODPOWIEDZ