Stolik pod 112l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
qiervu
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2019 9:44

Stolik pod 112l

Post autor: qiervu »

Jest to mój 1 post na forum, także witam wszystkich bardzo serdecznie. Zaczynam z akwarystyką i mam pytanie dotyczące szafki pod akwarium. Mam w domu taki stolik: https://www.ceneo.pl/48176682#tab=spec i zastanawiam się czy udźwignie ciężar baniaka o pojemności 112l. Niestety szafka jest dosyć szeroka, ma 138cm szerokości, a akwarium to 80x35x40cm. Nie jestem przekonany czy stolik sprosta zadaniu, co myślicie?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Witam na Akwaforum.

Szafka nie sprosta zadaniu bez poprawek. Musisz dać wzmocnienia pod pionowe ścianki aż do podłogi (dodatkowe nóżki), wzmocnić plecy tej szafki (zamiast dykty dać normalną płytę 18mm aż do podłogi) i możesz dać pod akwarium dodatkowy blat.

Ogólnie meble z Jyska nie są zbyt mocne, więc nie nadają się na długotrwałe trzymanie sporego ciężaru, a w przypadku akwarium 112l na szafce będzie stać około 150kg.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
qiervu
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2019 9:44

Post autor: qiervu »

Dziękuję za odpowiedź. Zapytam jeszcze o komodę, początkowo na niej miało stać akwarium, wydaje się solidniejszą konstrukcją niż ta szafka rtv. Czy coś takiego wystarczy? Meble nie są moje dlatego zależy mi, żeby nic nie przerabiać.

Komoda: https://m.fotosik.pl/zdjecie/pelne/14cc8630ec1d1fd0
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czy są nóżki od spodu po środku mebla, na przedłużeniu pionowych ścian na których są oparte szuflady?

Nie radzę trzymania akwarium na nie swoim meblu, bo zawsze coś się zachlapie, uszkodzi, wygnie itd.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
qiervu
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2019 9:44

Post autor: qiervu »

Przemyślałem sprawę i w pełni się zgadzam, zakupię stolik na wymiar specjalnie pod akwarium. Dziękuję za pomoc :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Generalnie przy meblu pod akwa chodzi o równomierne działanie ciężaru na całą powierzchnię, bo blat wygina się w tych miejscach, gdzie podparcia brak, jeżeli punktów podpierających jest mało to powstają silne naprężenia, które mogą spowodować pękniecie szkła.
Obrazowo, trzeba sobie przewidzieć jak siły będą sie rozkładać...
Obrazek
ODPOWIEDZ