Restart baniaka - parę pytań

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Sebulba
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2019 20:27

Restart baniaka - parę pytań

Post autor: Sebulba »

Cześć, planuję restart akwarium 112l i mam parę pytań do doświadczonych akwarystów. Jako podłoże warstwa 1 - 1,5cm ziemi ogrodowej wymieszanej z węglem aktywnym, keramzytem i kulkami gliniano torfowymi, na to siatka i czarny żwirek bazaltowy 8mm – 1,2mm warstwa 3 – 7cm. Jako oświetlenie mam aquael retro fit 16W led sunny i belkę którą sam robiłem 20W z diodami 8x deep red, 4x royal blue i 8x białe 8500K. Filtr zewnętrzny z trzema wkładami - gąbka, koszyk bio-ceramiki i koszyk keramzytu. Rybki też jakieś będą, myślę o grupce razbora galaxy. W akwarium chcę posadzić parę roślin (lista niżej), tylko nie wiem czy dadzą radę w takich warunkach. I tu pojawia się parę pytań, czy i jakie testy powinienem robić? Czym należy nawozić takie akwarium? Czy takie wkłady do filtra są odpowiednie, może jakieś propozycje? Czy te rośliny dadzą radę bez nawożenia CO2?

Przód:
Echinodorus tenellus

Przód / Środek:
Alternanthera reineckii mini
HEMIANTHUS Micranthemoides LUB Micranthemum umbrosum
Microsorium narrow leaf - do korzenia
Może jakiś mech na korzeń

Tył:
Ludwigia repens rubin
rotala indica
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Rosliny w miare spoko i powinny dac sobie rade. Co do ziemi i nawozenia, to sa dwie szkoly: Podloze jalowe i full opcja nawozenia oraz ziemia i korekty wody w zaleznosci od potrzeb.

Ja staje sie powoli fanem jalowego podloza, po latach ziemia wyszla mi bokiem i mam dosyc wiecznie wysokiego azotu, znikajacego fosforu, krasnorostow i dziwnych akcji z przesadzaniem. Zdecyduj Sam w czym lepiej sie czujesz i zrob tak by dogodzic faunie i florze.

Powodzenia
Sebulba
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2019 20:27

Post autor: Sebulba »

A jakie parametry powinienem sprawdzać przy ziemi ogrodowej w podłożu? Z tego co piszesz to NO3 i PO4, co jeszcze?

A jak z wkładami do filtra, czy są odpowiednie?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Tak naprawde jesli zbiornik na ziemi zostal dobrze przygotowany i nie bylo zadnych bledow po drodze, to tak jak piszesz azot, fosfor to podstawa. Rosliny pobierajace pokarm korzeniami beda na 99% zyc w szczesciu, natomiast reszcie zostaje tkz slup wody i wszystko co mozna z niego pobrac lodygami, liscmi itd. Tu wpada grubsze nawozenie i walka podloza z woda. Tu widac ten paradoks dopiero i nie jeden akwarysta rwie wlosy z glowy.

Testy wody jakie warto miec to azot, fosfor, potas, magnez, wapn i zelazo. Czym i jak to potem korygowac i nawozic zostawiam Tobie. Sa do wyboru gotowe nawozy, linie nawozow oraz sole.

Co do filtrow to jestem zwolennikiem prostoty, gabka, wata i porowata ceramika. Do szczescia nic wiecej nie potrzeba, po czasie biologia przeniesie sie w podloze, rosliny, dekoracje i zbiornik sie sam zbalansuje albo i nie :mrgreen:
Sebulba
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2019 20:27

Post autor: Sebulba »

A jakie błędy mogę popełnić? Pewnie sporo tego, dlatego piszę na forum żeby się dowiedzieć czegoś od doświadczonych akwarystów :)

Planuję wymieszać ziemię z węglem i keramzytem, wrzucić do akwarium, na to siatka i żwir. Zalać wodą i wsadzić rośliny, a po upływie doby wymienić całą wodę. Później zostaje już chyba tylko obserwować.
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . A po co wegiel i keramzyt ?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Przy ziemi w podlozu trzeba plukac wode bardzo czesto i duzo szczególnie na poczatku, a z przedmówca sie zgadzam w 100%, po co te cuda w ziemi, po co tez kulki GT w ziemi? To moim zdaniem jest nie potrzebne, ziemia jest dobra na kilka lat i wystarczy w zupelnosci.
Sebulba
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2019 20:27

Post autor: Sebulba »

Czytałem że po dobie trzeba wymienić całą wodę, po 3 i 5 dniach 50%, a później już normalnie. Zrezygnuję z dodatków do ziemi.

Mocno się zastanawiam nad roślinnością, czy to wszystko da radę bez butli i wielu testów wody.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Sebulba pisze:Mocno się zastanawiam nad roślinnością, czy to wszystko da radę bez butli i wielu testów wody.
Bez testów dadzą radę, tylko musisz je obserwować. Wygląd rośliny też jest testem, wprawiona osoba jest na podstawie wyglądu zielska powiedzieć czego brakuje w akwarium.

Bez butli też da radę, tyko bedzie wolniej rosło i mało efektownie wyglądało, bo wszystkie widoczne liscie będą np. delikatnie oglonione. Szybko rosnące rośliny rosną szybciej niż glony na nich i nie rzuca się to w oczy.
Sebulba
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2019 20:27

Post autor: Sebulba »

Obrazek

Chciałbym uzyskać efekt mniej więcej jak na zdjęciu. W rogu po prawej dałbym Micranthemum umbrosum i Alternanthera reineckii mini, za korzeniem na tył Ludwigia repens rubin i rotala indica. Na korzeniu może jakiś mech. Brakuje mi czegoś niewysokiego przed korzeniem żeby go trochę zasłonić. Chciałbym też spróbować posadzić trawnik.

Chciałbym żeby akwarium żyło własnym życiem, bez większego wkładu ludzi. Z tego co czytam to te rośliny nie są bardzo wymagające. Co myślicie? Może coś polecicie żeby uzyskać efekt podobny do zdjęcia? Coś mało wymagającego na trawnik, może Glossostigma?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Na trawnik Ci polecam Eleocharis parvula jak na zdjeciu, pociągnie bez problemu, a ziemia mu dobrze zrobi o ile korzenie za jakiś czas jej dosięgną to będziesz kosić co tydzień. Przed korzeń polecam Lobelie cardinalis, z czasem podejdzie w góre i zasłoni korzeń ale ni urośnie za wysoko i da se rade bez CO2.
Sebulba
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2019 20:27

Post autor: Sebulba »

Super, dzięki za podpowiedzi. Reszta roślin które wymieniłem chyba powinny dać sobie radę co? Spróbuję wcisnąć Alternanthera reineckii mini w róg, może sobie poradzi a jak nie to trudno oby reszta się przyjęła.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Reszta poradzi sobie na ziemi, natomiast A. Reinecki ma spory układ korzeniowy i braki nadrabia czerpiąc z podłoża, generalnie bardzo wrażliwa roślina na braki potasu i zawsze wykręca jej liście jak magnez blokuje wapń, w sumie to takie kapryśne zielsko, szczególnie jak trafić na okazy z uprawy emersyjnej, czesto robią problemy na poczatku, ale potem po adaptacji jest juz lodzio-miodzio.

Rotale nie polecam sadzić w centralnym świetle bo będzie sie bardzo mocno ''płożyć'' i zamiast iść w góre zrobi z siebie agawe, sadzimy ją najlepiej lekko z boku w pół/świetle i będzie miała motywacje żeby iść w góre i nie kłaść sie na ziemie, natomiast korzenie boczne to u niej norma nawet przy dobrym makro w wodzie, generalnie świetna roślina do obserwacji nadmiarów i niedoborów, blokad w wodzie z uwagi na tempo wzrostu.

Powodzenia
Sebulba
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2019 20:27

Post autor: Sebulba »

Poczytałem jeszcze trochę i postanowiłem zrobić LT. Na dnie mam ok 2cm ziemi ogrodowej i kulki gliniano-torfowe, a na to pół na pół czarny kwarc 1 - 2mm z czarnym żwirem akwarystycznym o trochę większej granulacji. W filtrze mam tylko dwie gąbki jako filtracja mechaniczna, a przepływ wody ustawiłem na minimum. Posadziłem trochę roślin, które widać na zdjęciu. Docelowo na przedzie chcę zrobić trawnik z Eleocharis parvula mini. Po 24h podmieniłem prawie całą wodę, a po kolejnych 24h jeszcze trochę. Rośliny które się nie przyjmą zamienię na inne.

Niestety nie doczytałem jak świecić i lampy były odpalone po 8h przez dwa dni przez co (podobno) widać na roślinach nitkowate glony. Spróbuję nie świecić przez dwa dni, może same znikną a później zacznę od 4h na dzień. Może macie sugestie co mogę zrobić żeby glony znikły całkowicie? A może jakieś rady co do LT, przyjmę i pochłonę każde informacje :)

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Do prezentowania akwariów służy dział Galeria. Proszę załóż tam swój temat lub napisz do mnie na pw żebym przeniosła ten obecny, wtedy łatwiej nam będzie się odnosić do tego, co nam pokazujesz.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ