[112l] Akwarium - doradzenie

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
qiervu
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2019 9:44

[112l] Akwarium - doradzenie

Post autor: qiervu »

Witam ponownie.

Nadszedł czas na założenie własnego akwarium. Po kilkudziesięciu godzinach czytania i oglądania doszedłem do wniosku, że akwarium będzie w rodzaju LT/MT.

Najpierw suche dane technicznie:

Akwarium: 80x35x40 112l z pokrywą
Oświetlenie: 2x T8 18W 4000k - świetlówki
Podłoże: ziemia ogrodowa, na to piasek kwarcowy 0,5 - 1,2mm
Do tego 1 duży korzeń i 1 mały oraz jakieś kryjówki z kokosów
Parametry wody kranowej: pH : 7,5, GH 24, KH 17

Wodę będę mieszał z demineralizowaną i zakwaszał rozrobionym kwasem siarkowym, parametry wody będą następujące: pH 6.9-7.1, GH 10-12, KH 6-8 (sprawdzałem i wiem jakich proporcji użyć).
Przejdźmy do roślin, czyli tematu który jest dla mnie czarną magią...
Potrzebuję pomocy z wyborem, najlepiej żeby były to roślinki szybkorosnące z małymi wymogami co do światła. Głównie ważny jest 3 i 2 plan, bo z przodu będzie oddzielona sporych rozmiarów plaża, aby roślinki tam nie rosły. Do zbiornika nie będę lał żadnej chemii oraz nie będę podawał CO2 i nawozów.
Woda będzie podmieniana co tydzień - dwa w ilościach do 20%.

Obsada, którą chciałbym mieć u siebie:
- ramirezki 1+2 (tą, którą samiec odrzuci oddam do sklepu i zostanie para)
- neony czerwone (chciałbym ok. 10-12 sztuk)
- zbrojnik złoty (3szt. chyba byłyby w porządku?)
- i myślałem nad kilkoma kiryskami, tylko nie wiem które by się dobrze czuły w temp. wody ~26*... (podobają mi się wszystkie)

Czekam na jakieś małe wskazówki :) Pozdrawiam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Przejrzyj mój temat w galerii, bo masz bardzo zbliżone wyobrażenie jak ja, po za ramirezkami miałem/mam obsadę przez Ciebie wybraną, toteż od razu mogę powiedzieć, że kiryskom spiżowym 26°C niestraszne. Odnośnie kirysków warto pomyśleć nad kolorem dna [jasne/ciemne], aby je wyeksponować- tak więc ciemne tło-jasne kiryski lub odpowiednio na odwrót.
Z roslin u mnie rządzi nurzaniec,jest jedna żabienica, kryptokoryny, na drewnie mchy, microsorium, gdzieś pelia się pojawia i niby Duży Heniek (o ile to on)- który co wiem sadzi się w podłożu, a u mnie to coś zadomowiło się na korzeniu.
Ponadto na tafli pistia (której usuwam sporo- nie chcę aby dominowała zbiornik, ale zawsze małe roślinki jakieś zostawiam) i rzęsa.
qiervu
Posty: 15
Rejestracja: 18 lut 2019 9:44

Post autor: qiervu »

Piasek jest biały, kwarcowy więc zdecyduję się na jakąs odmianę ciemnych kirysków. Dzięki za podpowiedź co do roślin ;)
ODPOWIEDZ