Wymiana wkładu w filtrach zewnętrznych

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Wymiana wkładu w filtrach zewnętrznych

Post autor: takkkio »

Mam pytanie odnośnie wymiany wkładów filtra. Jak dotąd wymieniałem głównie watę i gąbkę, ale przyszedł czas na ceramikę i wkład biologiczny. Pytanie czy wystarczy zostawić wodę z bakteriami nitryfakcyjnymi i mogę podmienić cały środek i to co pozostanie/podłoże dadzą radę, czy powinienem wymieniać wkład po wkładzie? A może zwyczajnie zostawić trochę granulek z biologicznego? Będę wdzięczny za rady. Nie ukrywam, że wolałbym tam nie gmerać co tydzień :)

Dodam, że akwarium ma optymalne zarybienie i filtr ma możliwości znacznie większe niż jest potrzeba, więc nie spodziewam się, że łatwo zachwiać biologię.
60x30x40 tetraodon biocellatus, brachygobius xanthozona
25x25x25 -Planorbella duryi
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Ale w jakim celu chcesz wymieniać wkłady? Chcesz je zamienić na coś innego?
Wkładów w filtrach się nie wymienia. A producenci radzą to robić po to, żeby zarobić. Gąbki i watę można wypłukać (delikatnie i w wodzie z akwarium). Watę już na upartego można wymienić na nową. Ale po co? To tylko zbędne koszty.
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

Wkłady mają 5 lat, myślę, że po tym czasie mamy już do czynienia ze zmęczeniem materiału.
60x30x40 tetraodon biocellatus, brachygobius xanthozona
25x25x25 -Planorbella duryi
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 11 mar 2020 22:02 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Oj ile bym dała żeby takie zmęczone wkłady móc kupić :mrgreen:
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

Ceramika się kruszy, zatyka, filtr zasyfia się szybciej niż wcześniej i czyszczę raz na 3 miesiące, a nie raz na rok jak wcześniej. Pisać dalej? Cieszy mnie Wasz popis wiedzy i humoru, ale kupuję nowe media świadomie i szczerze - jak ktoś chce, to uważam, że może je sobie kupować i co miesiąc. Nie tego dotyczy post. Zadałem dość merytoryczne pytanie odnośne tego jak najlepiej podmienić media w filtrze, nie czy warto to robić.
60x30x40 tetraodon biocellatus, brachygobius xanthozona
25x25x25 -Planorbella duryi
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Teraz przynajmniej wyjasnileś jakiś POWÓD, więc mamy podstawę do udzielenia odpowiedzi. Poradzę i tak: wkłady lepiej wymień stopniowo, nie wszystkie naraz,ryzykujesz wzrost azotynów. po tylu latach filtr to tylko część nitryfikacji, ale szkoda niepotrzebnie ryzykować.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Hmmm... W kaskadzie mam tę samą gąbkę od 2008 roku, keramzyt tak samo. Nie zauważyłem by filtr jakoś szybciej się zapychał.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
takkkio
Posty: 208
Rejestracja: 09 maja 2016 8:57
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: takkkio »

chemik4 pisze:Hmmm... W kaskadzie mam tę samą gąbkę od 2008 roku, keramzyt tak samo. Nie zauważyłem by filtr jakoś szybciej się zapychał.
To już może kwestia typu zbiornika. Mój to akwarium otwarte z wodą brachiczną prawie bez roślin, bo mało co jest w stanie przeżyć w takich warunkach, a ryba to straszny syfiarz ;) Może sól i odmienna biologia zbiornika szybciej eksploatuje media? Nie wiem, strzelam :)
60x30x40 tetraodon biocellatus, brachygobius xanthozona
25x25x25 -Planorbella duryi
ODPOWIEDZ